Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Wielki finał projektu IRLANDIA W SZKOLE w Zespole Szkół w Sławsku

14 czerwca w Zespole Szkół w Sławsku odbył się finał projektu „Irlandia w Szkole” , którego organizatorem jest Fundacja Kultury Irlandzkiej z Poznania. W tym dniu po raz kolejny gościliśmy Panią Justynę Mazurek – Schramm, historyka, współzałożycielkę i wiceprezes zarządu Fundacji Kultury Irlandzkiej. Tradycją już się stało, że podczas spotkania z Panią Justyną uczniowie biorą udział w zajęciach warsztatowych na temat Irlandii. Tym razem wspólnie zgłębialiśmy tajniki historyczne zabytków Zielonej Wyspy oraz zagadnienia związane z położeniem geograficznym Irlandii. Jako pierwsi udział w warsztatach wzięli uczniowie klas I – III dla których na zakończenie zorganizowany został konkurs miedzy klasowy „ Miłośnicy Irlandii”. Reprezentanci każdej z klas odpowiadali na pytania dotyczące tradycji i kultury Irlandii. Wiedza i refleks wyłoniły zwycięzców konkursu.
I miejsce i tytuł „Klasy Miłośników Irlandii” zdobyła klasa III b, II miejsce przypadło klasie III a natomiast klasa II a zajęła miejsce III. Tuż za podium znalazła się klasa II b oraz klasa I. Jako następni  w zajęciach z panią Justyną uczestniczyli uczniowie klas IV – VI oraz gimnazjum. Po krótkiej przerwie  przyszedł czas na Wielki Finał Projektu „Irlandia w szkole”, który w Zespole Szkół w Sławsku realizowany jest od września 2014 roku. Na początek uczniowie gimnazjum pod czujnym okiem pani Moniki Frasz zaprezentowali poezję irlandzkiego poety, noblisty  w dziedzinie literatury z 1923 roku, Williama Butlera Yeatsa z okazji 152 rocznicy urodzin czołowego twórcy i działacza literackiego Odrodzenia Irlandzkiego. Kolejną atrakcją Wielkiego Finału była prezentacja filmu „Irlandia w Szkole” autorstwa ucznia klasy III a gimnazjum Kacpra Kubiaka. Film przygotowany z okazji Wielkiego Finału Projektu przedstawiał  trzyletnie działania projektowe w Zespole Szkól w Sławsku. Finałowe spotkanie swoim brawurowym występem tanecznym uświetniły również uczennice klas VI SP oraz klas I-II gimnazjum. Dziewczęta zaprezentowały pani Justynie oraz całej społeczności szkolnej „Belgijke”, która w ostatnim czasie bije rekordy popularności a uczniowie klas VI przedstawili krótkie biografie sławnych Irlandczyków. Na zakończenie przyszedł czas na podziękowania dla znakomitego gościa pani Justyny Mazurek- Schramm,  wszystkich nauczycieli pracujących przy projekcie oraz uczniów bez których realizacja projektu nie byłaby możliwa.

Projekt „Irlandia w Szkole” trwał w Zespole Szkół w Sławsku od września 2014 roku. Podczas trzech lat współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej z Poznania, w szkole prowadzony był szereg działań projektowych mających na celu poznanie i propagowanie kultury Irlandii wśród dzieci i młodzieży. W ramach projektu „Irlandia w szkole” uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na temat Zielonej Wyspy w szkole a także w siedzibie Fundacji w Poznaniu. W marcu 2015 roku czwartoklasiści  wzięli udział w wyjątkowych warsztatach tańca irlandzkiego, które poprowadziła  pani Justyna Mak ze Studio Tańca Etno Balans z Poznania. Warsztaty te były nagrodą od Fundacji dla uczniów za zaangażowanie w  projekt. W czasie trwania projektu uczniowie Zespołu Szkół w Sławsku trzykrotnie brali udział w wyjazdach do stolicy Wielkopolski gdzie dzięki Fundacji mieli okazję uczestniczyć  w zajęciach  w Muzeum Narodowym, Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Rogalowym. Każda z wycieczek organizowana była z ogromnym zaangażowaniem ze strony nauczycieli co zostało docenione przez Komisję Konkursową Ogólnopolskiego Konkursu dla Nauczycieli „Wartościowa Wycieczka Szkolna”. W grudniu 2016 roku pani Sylwia Andrzejak i pani Marzena Bachera zostały laureatkami konkursu organizowanego przez Biuro Podróży ATAS  z Warszawy  za „przybliżanie uczniom tradycji związanych z Dniem Świętego Patryka w wyjątkowo atrakcyjny i niestandardowy sposób” a wycieczka zorganizowana w marcu 2016 roku zajęła III miejsce w Polsce w kategorii wycieczki krótkie. Zakończony 14 czerwca projekt organizowany prze Fundację Kultury Irlandzkiej realizowany był we współpracy z Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu a głównym mecenasem i sponsorem projektu był Bank Zachodni WBK S.A.

Sylwia Andrzejak

Koordynator projektu „Irlandia w Szkole” w Zespole Szkół w Sławsku


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  19
  maj 2024

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry