Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Turystyczne walory Gminy Rzgów

Na terenie Gminy Rzgów istnieją dobre warunki do rozwoju turystyki konnej, pieszej i rowerowej. Przez teren Gminy przebiega utworzony w 2009 r. szlak konny o nazwie „Podkuta Szóstka”, który jest jedynym szlakiem konnym w powiecie konińskim i jednym z niewielu w województwie wielkopolskim.

Przez teren Gminy przebiegają również ścieżki rowerowe. Pierwszy szlak oznaczony kolorem czerwonym o nazwie „Rowerowa Szóstka”, o łącznej długości 100 km, prowadzi przez Stare Miasto – Tuliszków – Rychwał – Grodziec – Rzgów – Golinę. Drugi szlak rowerowy o nazwie „Nadwarciański Szlak Rowerowy” o długości całkowitej 257 km biegnie przez miejscowości: Świątniki – Rzgów – Modła Rzgowska – Babia – Osiecza – Sławsk – Konin – Zalesie – Brzeźno – Rożek Brzeziński – Borowo – Roztokę – Drążno Holendry – Miechowy. W Gminie rozwija się turystyka piesza, w miejscowościach Rzgów, Dąbrowica, Józefowo, Sławsk i Branna są bardzo dobre warunki do uprawiania nordic – walkingu.

Rozwija się również turystyka wodna, która budzi zainteresowanie u zarówno początkujących jak i zaawansowanych żeglarzy i kajakarzy. Na odcinku Warty znajduje się część szlaku wodnego o nazwie "Wielka Pętla Wielkopolska", która  biegnie również przez wody rzeki Noteć i Jeziora Gopło a w miejscowości Sławsk znajduje się przystań kajakowa. Duża ilość wód powierzchniowych o stosunkowo wysokim poziomie czystości stwarza również dobre warunki do wędkowania.

Miejsca o wysokich walorach przyrodniczych położone w Gminie, przyciągają również miłośników przyrody i ornitologów. Na terenie Gminy położony jest Nadwarciański Park Krajobrazowy, w którym  występuje wiele cennych gatunków rzadkich ptaków i innych zwierząt oraz roślin.

 

  Nadwarciański Szlak Rowerowy

  Liczący sobie 257 km Nadwarciański Szlak Rowerowy na trasie Poznań – zbiornik Jeziorsko należy do jednego z wielu funkcjonujących obecnie na terenie województwa wielkopolskiego województwa, transwielkopolskich szlaków rowerowych. Początek trasy można znaleźć w stolicy Wielkopolski, natomiast koniec na wschodnich granicach województwa. Trasa łączy w sobie wiele ciekawostek krajoznawczych, architektonicznych, a przede wszystkim przyrodniczych, znajdujących się między Poznaniem a Jeziorskiem. W większości swojego przebiegu NSR prowadzi w bezpośredniej bliskości rzeki Warty, dzięki czemu po drodze mijać będziemy pola, łąki, łęgi wierzbowe, liczne starorzecza.
     trasa szlaku: Świątniki – Rzgów – Modła Rzgowska – Babia – Osiecza – Sławsk – Konin – Zalesie – Brzeźno – Rożek Brzeziński – Borowo – Roztoka – Drążno Holendry – Biechowy

  Długość: 40,8 km
  Średni czas przejazdu: 4,0 h
  Oznakowanie: kolor niebieski

  ZARZĄDCA SZLAKU:
  URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO w POZNANIU
  ul. Piekary 17, 61-823 POZNAŃ
  tel.:  (61) 855 35 22
  e-mail: turystyka@umww.pl
  http://www.umww.pl/

   

  Opis Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego w Powiecie Konińskim:

  138,8 km
  Czarna Struga - zachodnia granica powiatu konińskiego. Szlak biegnie południową granicą Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

  140,3 km
  Przejeżdżamy przez Świątniki, za którymi na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Kilkaset metrów później wjeżdżamy do Rzgowa. Po lewej mijamy drewniany kościół św. Jakuba. Jedziemy prosto drogą powiatową mijając po drodze kolejne wsie: Modła Rzgowska, Zastruże, Babia. Przejeżdżamy nad autostradą A2.

  149,1 km
  Dojeżdżamy do Sławska. Mijamy kościół, przy którym znajduje się droga biegnąca do przeprawy promowej oraz pałacu. My jednak jedziemy prosto i po ok. 5 km przed nami rozpościera się panorama Konina.

  156,4 km
  Wjeżdżamy do Konina. Przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie, a następnie ul. Dąbrowskiego.

  158,4 km
  Docieramy do ronda św. Ducha. Po prawej kościół ewangelicko-augsburski oraz klasztor franciszkanów. Na rondzie skręcamy w lewo w ul. 3 Maja. Po 600 m skręcamy w prawo w ul. Szarych Szeregów.
  Na rondzie przejeżdżamy prosto (po prawej stronie mijamy symboliczny krzyż i tablicę na miejscu egzekucji ojca Maksymiliana Tarejwo, kapucyna, kapelana wojsk powstańczych, emisariusza Rządu Narodowego) i kilkaset metrów później docieramy do przejścia dla pieszych na tzw. Trasie Warszawskiej. Za przejściem zjeżdżamy w dół ul. Osada. Jedziemy wzdłuż Warty mijając Zalesie.

  164,6 km
  Docieramy do Szczepidła. Za przystankiem autobusowym skręcamy w prawo. A po dojeździe do prostopadłej drogi skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez kolejne wsie: Brzezińskie Holendry, Rożek Brzeziński.

  172,0 km
  Docieramy do Borowa. Skręcamy w lewo, w asfaltową drogę biegnąca na północ.

  174,1 km
  Wjeżdżamy do miejscowości Drążno- Holendry. Wijąca się między budynkami droga doprowadza nas do znaku kierującego na przeprawę promową. Skręcamy w lewo i docieramy do rzeki Warty.

  176,6 km
  Przeprawiamy się przez Wartę. Prom w Biechowach kursuje w dni powszednie od 7.00 do 15.00, a w niedziele i święta między 8.00 a 14.00.

  176,9 km
  Na drugim brzegu Warty skręcamy w prawo i dalej szlak prowadzi drogą gruntową wzdłuż wału przeciwpowodziowego.

  179,3 km
  Dojeżdżamy do wschodniej granicy powiatu konińskiego. Szlak prowadzi na wschód w kierunku Koła.

   

   Rowerowa Szóstka

    
    
   trasa: Stare Miasto - Tuliszków - Rychwał - Grodziec - Rzgów - Golina - Sławsk- Stare Miasto

   Długość: 96,9 km
   Średni czas przejazdu: 6,30 h
   Oznakowanie: kolor czerwony

   ZARZĄDCA SZLAKU:
   Stowarzyszenie "SOLIDARNI w PARTNERSTWIE"
   ul. Główna 16, 62-571 STARE MIASTO
   tel.: 63 241 62 16 w. 45
   e-mail: lgd@stare-miasto.pl
   http://www.sswp.com.pl/

    

   OPIS SZLAKU:

   0,0 km
   Stare Miasto. Początek szlaku zaczyna się przy budynku Urzędu Gminy. Kierujemy się na wschód i przejeżdżamy pod ruchliwa trasą krajową nr 25. Na rodzie skręcamy w lewo.Jedziemy wzdłuż krajowej "25-tki". Po ok. 500 m skręcamy w prawo kierując się na Żychlin.

   3,2 km
   W Żychlinie skręcamy w prawo. Przez kolejne skrzyżowanie przejeżdżamy prosto w kierunku Janowic. Po naszej lewej stronie widzimy Pałac Bronikowskich (obecnie obiekt ZSEU w Żychlinie).

   4,6 km
   Janowice. Jedziemy cały czas prosto drogą asfaltową. Po 800 m wjeżdżamy na wiadukt nad autostradą A2. Wjeżdżamy do Krągoli. Prowadzi nas droga. Najpierw skręcamy w prawo, a za chwilę - na skrzyżowaniu - w lewo.

   6,9 km
   Rozjazd dróg. Jedziemy prosto. Asfalt zmienia się w nawierzchnię piaszczystą.

   8,4 km
   Lisiec Mały. Skręcamy w prawą stronę i wracamy na drogę asfaltową. Na najbliższym skrzyżowaniu - w lewo. Dalej jedziemy tak, jak prowadzi nas droga. Przejeżdżamy przez Lisiec Wielki, a następnie Niklas.

   13,0 km
   Rozjazd dróg. Skręcamy w lewą stronę w kierunku miejscowości Krępa.

   16,8 km
   Wjeżdżamy do Tuliszkowa. Jedziemy cały czas prosto ul. Targową. Po ok. 1 km skręcamy w lewo w ul. Mickiewicza.

   17,7 km
   Skwer przy OSP. Skręcamy w prawo w ul. Floriańską. Po ok. 100 m - w lewo w ul. Poznańską. Po lewej stronie mijamy kościół pw. św. Wita. Skręcamy w prawo ul. T. Rogozińskiego. Na skrzyżowaniu kierujemy się za drogowskazem na Sarbicko.

   23,6 km
   Przecinamy drogę powiatową. Droga asfaltowa zmienia się w szutrową. Za osadą Paluszek skręcamy w lewo.

   26,7 km
   Grochowy. Wjeżdżamy na drogę asfaltową. Skręcamy w prawo. Dalej prosto. Mijamy Złotkowy. Jedziemy cały czas prosto, aż do Rychwała, do którego wjeżdżamy ul. Złotkowską.

   31,5 km
   Rychwał. Przecinamy ul. Tuliszkowską (droga wojewódzka nr 434) i pokonując kilka zakrętów docieramy na Plac Wolności. Jadąc prosto ul. Kościelną, dotarlibyśmy do kościoła pw. Świętej Trójcy. My jednak skręcamy w prawo ul. Konińską i zaraz w lewo ul. Grabowską. Przecinamy krajową "25-tkę". Uwaga na spory ruch.

   34,9 km
   Droga asfaltowa się kończy. Skręcamy w lewo i dalej drogą skrajem lasu. Po 300 m - na rozstaju dróg - w lewo.

   36,1 km
   Jaroszewice Grodzieckie. Przez skrzyżowanie dróg przejeżdżamy prosto. Wjeżdżamy na drogę asfaltową, która zmienia się w szutrową, a po kolejnych 500 m - w piaszczystą.

   39,5 km
   Wracamy na drogę asfaltową. Skręcamy w prawo kierując się na Grodziec. Dojeżdżamy do skrzyżowania w Grodźcu. Ok. 1,5 km na południe znajduje się Ośrodek Edukacji Leśnej. My jednak skręcamy w prawo i kierujemy się na północ mijając po drodze Wielołękę, Aleksandrówek i Kuchary Borowe.

   49,6 km
   Modlibogowice. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Kierujemy się na Pyzdry. Po ok. 1 km, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo.

    

   54,6 km
   Grabienice. Przejeżdżamy obok kościoła pw. św. Katarzyny. Jedziemy wzdłuż głównej drogi, która prowadzi nas w lewo.

   56,5 km
   Wjeżdżamy do Rzgowa. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po ok. 1,5 km wjeżdżamy do lasu. Niekiedy jedziemy bardzo piaszczystymi odcinkami.

   61,7 km
   Zarzewek. Przez moment pod kołami znów mamy asfalt. Jedziemy prosto. Droga znów zamienia się w piaszczystą. Na skrzyżowaniu z drogą asfaltową skręcamy w lewo. Droga biegnie wśród drzew. Przejeżdżamy nad autostradą.

   67,3 km
   Struga. Po lewej stronie mijamy obelisk z napisem "Pamięci pomordowanych mieszkańców Kowalewka przez hitlerowców w dniu 15 stycznia 1945 r."

   69,3 km
   Sławsk. Przecinamy drogę powiatową i po 60 m, za sklepem skręcamy w prawą stronę w kierunku promu. Przeprawiamy się na drugi brzeg rzeki Warty (prom kursuje bezpłatnie: pn-pt, 1 sob m-ca w godz. 5.00-21.00, pozostałe sob, nd i święta w godz. 7.00-15.00). Za rzeką skręcamy w lewo i dalej jedziemy drogą z płyt betonowych wzdłuż wału przeciwpowodziowego, po prawej łąki nadwarciańskie.

    

   74,6 km
   Uwaga! Skręcamy za słabo widocznym zjazdem w prawo drogą przez łąki, cały czas droga betonowa.

   75,9 km
   Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo. Dalej cały czas jedziemy drogą z płyt betonowych. Po 500 m skręcamy w lewo między zabudowaniami i za chwilę ponownie (dwukrotnie) skręcamy w lewo.

   77,9 km
   Myślibórz. Mijamy kościół pw. św. Mateusza Apostoła. Po chwili dojeżdżamy do drogi nr 467 i skręcamy w prawo (uwaga na duży ruch samochodów).

   80,5 km
   Golina. Po prawej mijamy zespół dworski. Na rondzie skręcamy w prawo w kierunku Konina. Na światłach, też w prawo. Przed drewnianym kościołem pw. św. Jakuba Apostoła skręcamy w prawo. Po 500 m skręcamy w lewo i jedziemy prosto lasem, a następnie trawiastą drogą przez łąki.

    

   87,3 km
   Po dojeździe do asfaltowej drogi skręcamy w prawo, kierując się do przeprawy promowej w Sławsku. Droga asfaltowa po niedługim czasie przechodzi w piaszczystą. Przeprawiamy się przez rzekę.

   89,8 km
   Dojeżdżamy do drogi powiatowej i skręcamy w lewo. Po 2 km skręcamy w prawo, w kierunku Branna.

   93,3 km
   Skrzyżowanie dróg. Jedziemy prosto piaszczystą drogą przez las. Po 400 m skręcamy w lewo. Wyjeżdżamy z lasu. Naszym oczom ukazuje się osiedle domków jednorodzinnych.

    

   96,1 km
   Przejeżdżamy obok szkoły podstawowej. Jedziemy prosto. Przed remizą OSP droga skręca w prawo Mijamy kościół pw. św. Piotra i św. Pawła. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo.

   96,6 km
   Koniec szlaku przy Urzędzie Gminy Stare Miasto.


    Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

    Pogoda w naszej Gminie

    14
    kwietnia 2024

    Dziś są imieniny:
    brak wydarzeń

    DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry