Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Kowalewek - miejsce z historią

Kowalewek to malowniczo położona wieś na skraju lasu na granicy Gminy Rzgów i Stare Miasto. Zamieszkuje ją obecnie 278 mieszkańców w 65 domach. Mimo, że mała to z bogatą historią oraz tradycją kulturalną.

 

Wielką dumą napawa mieszkańców fakt, iż urodziła się tu powieściopisarka Zofia Urbanowska (15.05.1849 – 01.01.1939 r.). Autorka takich książek jak Gucio zaczarowany, Róża bez kolców, czy Księżniczka. Niestety dworek Urbanowskich nie przetrwał, ale dzięki mieszkańcom została utworzona w Kowalewku Izba Pamięci autorki. Mieszkańcy chcąc rozpowszechnić fakt urodzenia się tutaj Zofii organizują liczne cykliczne uroczystości takie, jak:

 • 01 stycznia godz. 15:00  – każdego roku delegacja mieszkańców, OSP Kowalewek i  PTTK w Koninie w dniu śmierci autorki składają kwiaty na grobie Urbanowskiej w Koninie
 • 15 maja – każdego roku w dniu urodzin autorki odbywa się spotkanie w Izbie Pamięci oraz złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową w Kowalewku. Gmina Rzgów oraz Gminna Biblioteka organizuje wśród uczniów szkół konkurs związany z twórczością autorki, którego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbywa się właśnie w dniu urodzin w Kowalewku.
 • Najważniejszym jednak wydarzeniem pod imieniem Zofii Urbanowskiej na które licznie przybywają mieszkańcy Kowalewka, gminy i przyjaciele jest Wigilia u Zofii Urbanowskiej. Jest to grudniowe spotkanie w Domu Kultury w Kowalewku na które młodzież przygotowuje występ artystyczny, a panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy wigilijny poczęstunek. Odbywa się również rozstrzygnięcie konkursu bożonarodzeniowego dla uczniów szkół.

 

Drugim faktem rozpowszechnianym przez mieszkańców Kowalewka jest zamordowanie rodziny Stuczyńskich przez Hitlerowców w ich domu w Kowalewku 15.01.1945r. Zostali oni żywcem spaleni. Zgięli wtedy Marianna  lat 81, Michalina lat 41, Eugeniusz lat 15, Henryk lat 5 oraz Lech Klich. Pozostałych członków rodziny Stuczyńskich Walentego i Mariana rozstrzelano w Rzgowie pięć dni przed wyzwoleniem wsi przez Armię Czerwoną. Co roku w dniu mordu składane są kwiaty przy pomniku w Kowalewku oraz na grobie na cmentarzu w Sławsku. Pomnik ten został wybudowany w czynie społecznym przez mieszkańców Kowalewka na miejscu spalonego domu Stuczyńskich i odsłonięty 25.09.1966r.

 

W czynie społecznym został w Kowalewku wybudowany i po kilkunastu latach zmodernizowany Dom Kultury im. Zofii Urbanowskiej. Związek Młodzieży Wiejskiej wraz ze społecznością wsi w małej lepiance zwanej Betlejemką utworzyli ruch który doprowadził do wybudowania i oddania  do użytku Domu Kultury 25 września 1966 nazwano go wówczas Marzenie. Był on przez lata mniej lub bardziej prężnie działającą jednostką kulturalną. Po latach budynek trochę pod upadł i znów w mieszkańcach wsi zrodziła się siła, która doprowadziła do rozbudowy i znów, czynem społecznym został budynek zmodernizowani i w maju 2004 roku oddany do ponownego użytku. Utworzono wówczas Izbę Pamięci Zofii Urbanowskiej. W budynku znajduje się również sala bankietowa na około 100 osób wraz z zapleczem kuchennym i sanitarnym, oraz remiza strażacka.

 

Domem Kultury zarządza Ochotnicza Straż Pożarna przy wsparciu i pomocy Koła Gospodyń Wiejskich.

 

W malowniczym lesie  przy Domu Kultury można spacerować i jeździć na rowerze. Przez wieś prowadzi szlak rowerowy Czerwonego Kura.

 

https://www.facebook.com/kowalewek


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  14
  kwietnia 2024

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry