Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Turystyczne walory Gminy Rzgów

Na terenie Gminy Rzgów istnieją dobre warunki do rozwoju turystyki konnej, pieszej i rowerowej. Przez teren Gminy przebiega utworzony w 2009 r. szlak konny o nazwie „Podkuta Szóstka”, który jest jedynym szlakiem konnym w powiecie konińskim i jednym z niewielu w województwie wielkopolskim.

Przez teren Gminy przebiegają również ścieżki rowerowe. Pierwszy szlak oznaczony kolorem czerwonym o nazwie „Rowerowa Szóstka”, o łącznej długości 100 km, prowadzi przez Stare Miasto – Tuliszków – Rychwał – Grodziec – Rzgów – Golinę. Drugi szlak rowerowy o nazwie „Nadwarciański Szlak Rowerowy” o długości całkowitej 257 km biegnie przez miejscowości: Świątniki – Rzgów – Modła Rzgowska – Babia – Osiecza – Sławsk – Konin – Zalesie – Brzeźno – Rożek Brzeziński – Borowo – Roztokę – Drążno Holendry – Miechowy. W Gminie rozwija się turystyka piesza, w miejscowościach Rzgów, Dąbrowica, Józefowo, Sławsk i Branna są bardzo dobre warunki do uprawiania nordic – walkingu.

Rozwija się również turystyka wodna, która budzi zainteresowanie u zarówno początkujących jak i zaawansowanych żeglarzy i kajakarzy. Na odcinku Warty znajduje się część szlaku wodnego o nazwie "Wielka Pętla Wielkopolska", która  biegnie również przez wody rzeki Noteć i Jeziora Gopło a w miejscowości Sławsk znajduje się przystań kajakowa. Duża ilość wód powierzchniowych o stosunkowo wysokim poziomie czystości stwarza również dobre warunki do wędkowania.

Miejsca o wysokich walorach przyrodniczych położone w Gminie, przyciągają również miłośników przyrody i ornitologów. Na terenie Gminy położony jest Nadwarciański Park Krajobrazowy, w którym  występuje wiele cennych gatunków rzadkich ptaków i innych zwierząt oraz roślin.

 

  Trasa po Warcie

  Szlak wodny Warty jest dobrze oznaczony tablicami oznaczającymi liczbę kilometrów do jej ujścia do Odry. Szlak kajakowy został oznaczony dodatkowo znakami brzegowymi i tablicami informacyjnymi.

  Długość: 41,4 km
  Odcinek Waki-Sługocin

   

  Opis szlaku w Powiecie Konińskim:
   

  424,00 km Spływ rzeką możemy rozpocząć w miejscowości Waki przy promie, na prawym brzegu. Przed nami rozlewiska.

  419,30 km Mijamy przeprawę promową w Biechowach (betonowe nabrzeże). Przed nami szerokie rozlewiska z wyspą po środku. Po lewej ujście rzeki Topiec.

  417,10 km Ujście Warcicy, na prawym brzegu można znaleźć dobre miejsce do biwakowania. Niżej starorzecze z wyspą. Tu nurt zwalnia, można się bezpiecznie zatrzymać.

  413,20 km Dopływamy do miejscowości Żrekie, gdzie po lewej widzimy ujście kanału. Ok. 3 km dalej, po prawej, ujście kolejnego kanału – Grójeckiego łączącego jez. Lubstowskie z Wartą. Kanał przekopany został w XVIII w., w miejscu rzeki Krąpini. Tuż przed kanałem, po lewej, dzika plaża, gdzie można się zatrzymać. Mijamy przeprawę promową w Ladorudzu. Należy uważać na brzegi rzeki, bo mogą być zamulone i porośnięte.

  406,60 km Dopływamy do Konina, po prawej początek Kanału Ślesińskiego łączącego Wartę z Gopłem. Można wpłynąć, by zostawić kajaki przy śluzie „Morzysław” na terenie portu lub płynąć dalej kanałem. My jednak płyniemy w kierunku Bulwarów Nadwarciańskich. Po prawej koniński amfiteatr, gdzie można się zatrzymać. Po prawej wpływ do Kanału Ulgi. Tu rzeka ponad 2-kilometrowym łukiem opływa wyspę.

  403,30 km Nad nami most na drodze krajowej nr 2 Warszawa-Poznań. Za nim, po lewej, rozpoczynają się bulwary, gdzie można zatrzymać się przy sztucznej wysepce lub płynąc dalej, pod mostem Toruńskim, zatrzymać się przy wysokim betonowym nabrzeżu (betonowy slip). Po lewej siedziba Konińskiego Klubu Kajakowego i Sportów Wodnych (tel. (+48) 886 506 735). Stąd blisko na starówkę i do parku (zwiedzenie głównych atrakcji miasta, dostęp do różnego rodzaju usług).

  401,00 km  Po prawej ujście Kanału Ulgi i kolejny most drogowy – most Bursztynowy.

  399,50 km Mijamy prom dolnolinowy w dzielnicy Chorzeń, do którego prowadzi ul. Portowa. Płyniemy wśród łąk.

  396,30 km Dopływamy do Rumina. Przed przeprawą promową, po lewej, ujście rzeki Powy. Prom dolnolinowy o udźwigu 10 t. Prawym brzegiem biegnie wysoki wał przeciwpowodziowy. Na lewym, dostępnym brzegu są miejsca na dziki biwak.

   

  392,20 km Docieramy do miejscowości Sławsk. Tu również przeprawa promowa (prom dolnolinowy o udźwigu 10 t). Tuż za nim, po lewej, w budowie, prywatna przystań oraz dwór z XIX w. (w remoncie). Jest tu pomost i slip do wodowania. Niedaleko sklep spożywczy. Płyniemy dalej.

  385,10 km Przepływamy pod mostem autostrady A2. Od tego momentu płyniemy starorzeczem Warty przez Nadwarciański Park Krajobrazowy.  382,60 km Naszą podróż kończymy przy przeprawie promowej w Sługocinie (prom górno linowy o udźwigu 8 t na drodze do Dąbrowicy).
   
  Na opisanym powyżej odcinku tablice i znaki informacyjne znajdują się na 403,4 km w Koninie oraz na 392,2 km w Sławsku.

  Mapa informacyjna znajduje się w Biechowach.


   Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

   Pogoda w naszej Gminie

   19
   maj 2024

   Dziś są imieniny:
   brak wydarzeń

   DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


   Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
   strzałka do góry