Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie

Dyrektor Biblioteki: Dorota Eltman

Adres i kontakt:
Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie
ul. Konińska 4, (Strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzgowie)
62-586 Rzgów
tel.: (63) 241 90 15
email: bibliotekarzgow@interia.pl

Godziny otwarcia:

 • poniedziałek:    900 – 1700
 • wtorek:              800 – 1700
 • środa:                900 – 1700
 • czwartek:          800  - 1500
 • piątek:              900 – 1800

Biblioteka Publiczna w Rzgowie współpracuje z bibliotekami sąsiednich gmin jako biblioteka partnerska w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

W bibliotece jest udostępniana na miejscu i wypożyczana na zewnątrz prasa. Prenumerata czasopism jest na bieżąco korygowana w zależności od potrzeb mieszkańców. W Bibliotece Publicznej Gminy Rzgów znajdują się 4 stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu oraz 2 stanowiska we filii w Sławsku. Z przyjemnością informujmy, że udostępniamy częściowe zbiory biblioteki w  katalogu on-line, dostępnym na stronie biblioteki www.gbprzgow.pl . 

Chętnych serdecznie zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki.

  Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie -– Filia w Sławsku

  Starszy Bibliotekarz: Alicja Drop

  Adres i kontakt:
  Sławsk 64,
  62-586 Rzgów
  tel.:  (63) 241 07 17
  email: biblioteka.slawsk@wp.pl

  Godziny otwarcia:
  poniedziałek:    9:00 – 17:00
  wtorek:               9:00 – 17:00
  śœroda:                 9:00 – 17:00
  czwartek:          nieczynne (praca wewnętrzna)
  piątek:               9:00 – 17:00

  Chętnych serdecznie zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki. 

   HISTORIA I STAN OBECNY GBP Rzgów

   Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie powstała w 1949 r. Zgodnie ze wskazaniami ksiąg inwentarzowych, jej pierwszym dyrektorem, a właściwie, jak to wówczas określano – kierownikiem, był pan Andrzej Rybarczyk, później pracowała w niej także pani Joanna Lewandowska i Stanisława Wykrętowicz. Do roku 1969 przez placówkę przewinęło się kilka osób, które prowadziły bibliotekę. Każda z tych osób kierowała biblioteką przez okres około 2 lat.

   Od roku 1969 funkcję kierownika – bibliotekarza objęła pani Maria Panienkowska, która funkcję tę pełniła przez kilkadziesiąt lat. Od 2008 roku do chwili obecnej funkcję dyrektora Biblioteki Publicznej w Rzgowie pełni Pani Dorota Eltman.

   Siedziba biblioteki także wielokrotnie zmieniała się. Na początku mieściła się ona w starym, drewnianym budynku obok Urzędu Gminy (Prezydium Gminne Rady Narodowej) oraz Poczty Polskiej, następnie została przeniesiona do lokalu gminnego. Mieściła się wówczas w jednym pomieszczeniu i księgozbiór ograniczał się do zaledwie 4 regałów. Książki pochodziły w zasadzie wyłącznie z darowizn czytelników, mieszkańców gminy. 

   Kolejna lokalizacja to dom mieszkalny pani Elżbiety Wośkowiak – nauczycielki języka polskiego i późniejszej pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Rzgowie. W latach 1970- 1974 na bibliotekę przeznaczono 2 pomieszczenia, zaś 2 kolejne pełniły funkcję świetlicy wiejskiej, wyposażonej w krzesła, stoliki, a przede wszystkim telewizor i prasę, z których mogli korzystać wszyscy chętni mieszkańcy gminy.  Po pewnym czasie biblioteka musiała znów zostać przeniesiona i także w tym przypadku budynku użyczyła pani Wośkowiak, tym razem placówka mieściła się przy placu Stuczyńskich.

   W 1982 roku siedziba biblioteki znów została zmieniona, tym razem do jednego z pomieszczeń należących do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzgowie, zajmując powierzchnię 77 m2. Siedziba ta okazała się ostateczną. Do roku 2003,kiedy to założono centralne ogrzewanie,  pomieszczenia biblioteki ogrzewano piecami kaflowymi, co nie zawsze zapewniało optymalną do przechowywania książek temperaturę, a dodatkowo wydobywający się dym i kurz był przyczyną zabrudzeń zbiorów i ich odbarwianiu.

   Biblioteka posiada filię, znajdującą się w Sławsku. Została ona założona w 1956 roku, w której funkcję kierownika od momentu powstania, aż do 1997 r. pełniła pani Halina Juszczak. Po niej stanowisko to objęła pani Alicja Drop i pełni je do dnia dzisiejszego.

   Filia mieściła się w budynku Prezydium Gminnej Rady Narodowej zajmując powierzchnię 10 m2, a księgozbiór mieścił się na 3 regałach, jednak z  chwilą, gdy Gromadzka Rada Narodowa przeniosła się do nowego budynku zyskała ona dodatkową powierzchnię kolejnych 10 m2. W roku 1978 biblioteka została przeniesiona do budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławsku, zajmując powierzchnię   60 m2. Od roku 2014 biblioteka mieści się w nowym budynku pod numer 64 znajdującym się w centrum miejscowości. Nowa lokalizacja placówki sprawiła, że stała się ona bardziej dostępna dla czytelników w każdym wieku również tych poruszających się na wózkach.

   Pomocniczymi placówkami biblioteki były także tzw. punkty biblioteczne znajdujące się w poszczególnych miejscowościach z terenu gminy, w prywatnych domach i prowadzone przez chętne osoby. Za pośrednictwem takich punktów biblioteka udostępniała swoje zbiory mieszkańcom wsi odległych od głównej siedziby, pracownikom zakładów pracy, czy mieszkańcom tzw. hoteli robotniczych. Punkty biblioteczne wyposażone były w szafkę biblioteczną, komplet książek oraz odpowiednie druki biblioteczne. Wymiana książek odbywała się raz na kwartał transportem kierowników punktów bądź rowerem bibliotekarza.  Bibliotekarz odwiedzał każdy z punktów i wspólnie z prowadzącym go kierownikiem analizował potrzeby czytelników, stan czytelnictwa oraz możliwości przyciągnięcia większej ilości czytelników. W latach 80-tych decyzją władz gminy punkty biblioteczne zostały zamknięte.


    Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

    Pogoda w naszej Gminie

    16
    czerwca 2024

    Dziś są imieniny:
    brak wydarzeń

    DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry