Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Pomniki przyrody

Na terenie Gminy Rzgów zarejestrowano 7 pomników przyrody:

- sosna zwyczajna w Brannie
- bluszcz pospolity w Zastrużu
- aleja kasztanowców w Sławsku
- dąb szypułkowy w Osieczy
- dąb szypułkowy o nazwie „Dąbosz” w Rzgowie
- grusza pospolita w Zastrużu
- wiąz szypułkowy o nazwie „Leopold” w Zastrużu

Sosna zwyczajna w Brannie
Sosna zwyczajna (Pinus silvestris) rośnie w lesie, przy drodze biegnącej od Sławska do Branna (Droga Emerytka), w obrębie wsi Branno. Drzewo ma obwód na wysokości pierścienicy 290 cm, co jest rzadko spotykane wśród sosen w okolicy i w kraju. Na wysokości ok. 5 m drzewo rozgałęzia się na dwie strzały. Na drzewie umieszczona jest przydrożna kapliczka. Drzewo ustanowione pomnikiem przyrody ożywionej Uchwałą nr 44/07 Rady Gminy Rzgów z dnia 15 maja 2007 r. w sprawie ustanowienia pomnika przyrody.

Bluszcz pospolity w Zastrużu (osobnik owocujący)
Obiekt zlokalizowany jest przy drodze powiatowej nr P3096 Konin – Rzgów obok przydrożnej kapliczki w Zastrużu. Bluszcz obrasta zamarły pień grochodrzewu (robinia) na wysokość ok. 8 m.

Aleja kasztanowców w Sławsku
Aleja kasztanowców ciągnie się wzdłuż drogi powiatowej nr P474 Sławsk – Kowalewek. Liczy ogółem 32 drzewa o obwodzie pnia od 150 do 300 cm i wysokości od 10 do 15 m.

Dąb szypułkowy w Osieczy
Dąb rośnie na łące. Najbliższe zabudowania znajdują się w odległości ok. 50 m. Wysokość dębu wynosi 25 m, obwód pierścienicy 600 cm. Obiekt ma dwa rozwidlenia: pierwsze na wys. 4 m, drugie na wys. 6 m. Na wysokości drugiego rozwidlenia znajduje się odłamany po uderzeniu pioruna konar, poza tym dąb jest w dobrym stanie. Podstawa drzewa jest obrośnięta czarnym bzem.

Dąb szypułkowy „DĄBOSZ” w Rzgowie
Drzewo to jest okazałe, w obwodzie ma 6,2 m. Wysokość dębu szypułkowego sięga około 20 m. Rośnie w granicy trzech działek w obrębie geodezyjnym Rzgów Drugi. Dąb ma wymiar edukacyjny i społeczny, który polega na umożliwieniu mieszkańcom gminy wpływania na sposób ochrony przyrody w gminie. Dziuple oraz szczeliny między konarami stanowią znakomite schronienie dla bezkręgowców, ptaków czy nietoperzy.

Grusza pospolita w Zastrużu
Wysokość gruszy wynosi około 15 m, obwód 224 cm. Grusza pospolita stanowi swego rodzaju skarb, oazę oraz schronienie dla ptaków. Atrakcyjny obiekt przyrodniczy zlokalizowany jest blisko Strugi Zarzewskiej w obrębie geodezyjnym Zastruże.

Wiąz szypułkowy o nazwie „ Leopold” w Zastrużu
Drzewo ma wymiar historyczny. Jego nazwa powstała na cześć powstańca z 1863 roku Leopolda Brzozowskiego- dzierżawcy folwarku Zastruże.Obwód  pierścienicy to 235 cm,  wysokość około 12 m, natomiast wysokość do pierwszego konaru to około 3 metry. Stan zdrowotny wiązu jest dobry, charakterystyczne dla tego gatunku drzewa jest zrzucanie suchych konarów oraz gałęzi co nie jest oznaką choroby. Konary i gałęzie tworzą parasol wysunięty od pnia na odległość około 17 m. Wiąz szypułkowy rośnie bardzo blisko Strugi Zarzewskiej w miejscowości Zastruże.

 


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  14
  kwietnia 2024

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry