Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Uczniowie Zespołu Szkół w Sławsku uczestnikami XX POZNAŃSKIEGO FESTIWALU NAUKI I SZTUKI

25 kwietnia uczniowie klas: V i VI szkoły podstawowej oraz kl. I - III gimnazjum uczestniczyli w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu w ramach XX Festiwalu Nauki i Sztuki. Jest to akademickie święto popularyzujące naukę i sztukę wśród społeczności Poznania i okolic, a także gości z innych regionów kraju. W czasie festiwalu naukowcy poprzez laboratoria, warsztaty, pokazy doświadczeń i inne formy ukazują uczestnikom świat pełen fascynujących zjawisk – świat, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, a nauka to zapierająca dech w piersiach przygoda, którą może przeżyć każdy. Gościom w odkrywaniu, analizowaniu i tworzeniu towarzyszą najwyższej klasy specjaliści, by dzielić się z nimi swoim doświadczeniem i pasją.

Uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w niezwykle ciekawych  zajęciach:

 • Świat owadów z bliska – spojrzeli w oczy ważki, obejrzeli czułki komara oraz bardzo puszyste skrzydła motyli. Okazało się, że owady, które spotykamy na co dzień, oglądane w dużym powiększeniu wyglądają zupełnie inaczej - budzą grozę albo rozczulają swoją delikatnością.
 • Drewno bez tajemnic – po tych warsztatach żaden z uczniów nie będzie miał problemu z określeniem gatunku drewna z jakiego zostały wykonane meble czy budynki. Co ciekawe można to zrobić nawet przy pomocy węchu…
 • Okiem młodego ornitologa  – uczniowie uczestniczyli w bardzo wyjątkowej czynności jaką jest obrączkowanie młodej sikory. Ptaszyna była bardzo waleczna ale pozwoliła założyć sobie obrączkę a po chwili szybowała nad głowami młodych ornitologów. W sali wykładowej dowiedzieli się jak można zostać birdwatcherem i jak obserwować ptaki.
 • Planeta owadów – sekrety mikroświata  – kolejne spotkanie z owadami jednak w innej odsłonie. Na tych zajęciach uczniowie wysłuchali interesującego wykładu o zachowaniach owadów, ich instynkcie i dyscyplinie. Okazało się również, że owady świetnie nadają się na zwierzęta domowe. Modliszki, mrówki czy chrząszcze to idealni kandydaci na rodzinnego pupila lub wysokobiałkowy posiłek!

 

Młodzi przyrodnicy mieli również okazję skorzystać z pokazów na stoiskach interaktywnych: tworzyli budowle  z piasku kinetycznego, rozbijali róże jakby były wykonane ze szkła, otrzymali odcisk swoich linii papilarnych, brali udział w mikrokapsułkowaniu, ozdabiali chromosomy oraz dowiedzieli się jak domowym sposobem stworzyć lampę lawę.

Uczniowie gimnazjum naukę rozpoczęli od poszerzenia wiedzy z dziedziny produkcji energii odnawialnej
z roślin i odpadów w Instytucie Inżynierii Biosystemów.

Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej młodzież wysłuchała wykładu nt. „Energia wokół nas” podczas którego zobaczyli w jaki sposób i ile energii można wytworzyć w wyniku działania  wiatru, wody i słońca.

Byli także w Biocentrum, gdzie wysłuchali ciekawego wykładu „Języki ptaków – bogactwo form morfologicznych” oraz aktywnie uczestniczyli w pokazach prezentowanych na stoiskach interaktywnych. Zobaczyli tam magiczne doświadczenia pod nazwą; „Magia ciekłego azotu”,„Mikrokapsułkowanie”, „Zostań młodym biofizykiem!”. Zachwycił ich wykład w Kolegium Gawęckiego nt. „Planeta owadów - sekrety mikroświata”.

Uczestnictwo w Poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki w wielu osobach rozbudziło ciekawość i zainspirowało do swoich własnych badań i obserwacji naukowych. Trzymamy kciuki aby za kilka lat oni sami prezentowali młodszym kolegom nowinki naukowe!

Tegoroczny wyjazd należał do bardzo udanych. Zajęcia były niezwykle interesujące.

Udział w zajęciach podczas Festiwalu Nauki był atrakcyjną formą promocji nauk przyrodniczych.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  19
  kwietnia 2024

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry