Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

LUDOWY ZESPÓŁ SPORTOWY ORZEŁ OSIECZA

Historia klubu sportowego LZS Orzeł Osiecza

Początki istnienia  klubu sięgają lat 70-tych XX wieku. W tym okresie na terenach wiejskich bardzo szybko powstawały i prowadziły prężną działalność Ludowe Zespoły Sportowe. Nie inaczej było również w Osieczy, gdzie za sprawą ówczesnej młodzieży powstało Koło Sportowe LZS Orzeł Osiecza. Pierwsze oficjalne wzmianki o działalności  klubu pochodzą z kroniki klubowej prowadzonej od roku 1977. Wiosną 1977 r. podczas zebrania założycielskiego dokonano wyboru nazwy klubu oraz 5-osobowego zarządu, w skład którego weszli:

Przewodniczący  –  Piotr Całuj
Zastępca Przewodniczącego  –  Krzysztof Kasprzak
Sekretarz  –  Kazimierz Robak
Zastępca Sekretarza  –  Andrzej Karmowski
Skarbnik  –  Andrzej Samulczyk


W tym okresie w  klubie zrzeszonych było 37 czynnych zawodników, skupionych wokół dwóch sekcji: piłki nożnej i siatkowej. Członkowie koła z roku 1977: Całuj Piotr, Kasprzak Krzysztof, Robak Kazimierz, Karmowski Andrzej, Samulczyk Andrzej, Durski Marek, Fabisiak Andrzej, Fabisiak Henryk, Fabisiak Jan, Gmachowski Adam, Karmowski Piotr, Kasprzak Andrzej, Kruszyński Wojciech, Libelt Roman, Naworski Kazimierz, Naworski Józef, Poniedziałek Jerzy, Poniedziałek Roman, Rek Mirosław, Robak Wojciech, Samulczyk Marek, Samulczyk Zdzisław, Stasikowski Piotr, Sobczak Piotr, Woźniak Jan, Woźniak Mirosław, Trzaskowski Grzegorz, Morawski Roman, Fabisiak Benon, Kwiatkowski Ryszard, Sobczak Michał, Pilarski Jan, Goździk Ignacy, Kowalczykiewicz Kazimierz, Całuj Marek, Dominiak Adam.

Gracze  klubu nie skupiali się tylko na rywalizacji z drużynami z terenu naszej gminy. W  kronice klubowej udokumentowane są mecze piłkarskie z takimi drużynami jak:

LZS Orzeł Osiecza  –  V Osiedle Konin  4:4  (po serii rzutów karnych 7:6)  –  15.05.1977 r.
LZS Orzeł Osiecza  –  LZS Sławsk  5:1  –  22.05.1977 r.
LZS Orzeł Osiecza  –  Kopojno  6:1  –  29.05.1977 r.
LZS Orzeł Osiecza  –  Konin-Wilków  1:3  –  05.06.1977 r.
LZS Orzeł Osiecza  –  LZS Sławsk  4:2  –  05.06.1977 r.

Ponadto  zawodnicy klubu rywalizowali również z drużynami z Goliny i Zagórowa.


Członkowie Orła z lat 70-tych oprócz działalności sportowej, brali również udział w „czynach społecznych”, związanych z budową Domu Kultury w Osieczy.

Niestety lata 80-te nie były już tak owocne, zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym. Brak następców do prowadzenia działalności sportowej przyczynił się do zawieszenia działalności naszego klubu na blisko 20 lat.

Dopiero w 1999 roku powstała idea reaktywowania zespołu sportowego Orzeł. Pomysłodawcami wskrzeszenia kluby byli: Paweł Czajka oraz Radosław Rydzewski. Podczas Walnego Zebrania Członków LZS, które odbyło się 19.02.1999 r. w Domu Kultury w Osieczy podjęto decyzję o przywróceniu działalności sportowej przez nasz klub. Samo zebranie cieszyło się ogromnym zainteresowanie młodzieży nie tylko z naszej miejscowości, ale także z Babii oraz Barłóg. Przybyło na nie 60 osób!!! Podczas zebrania przedstawiono projekt działalności sportowej, który omówił Paweł Czajka, wybrano także władze klubu:

Zarząd:
Prezes  –  Paweł Czajka
Zastępca Prezesa  –  Radosław Rydzewski
Sekretarz  –  Michał Rek
Skarbnik  –  Michał Sobczak
Członek  –  Marcin Rurek
Członek  –  Paweł Jęsiak

Komisja Rewizyjna:
Przewodniczący  –  Przemysław Zieliński
Członek  –  Tomasz Pogruszewski
Członek  –  Krzysztof Mili

W krótkim czasie udało się zakupić podstawowy sprzęt sportowy oraz stroje sportowe dla sekcji piłkarskiej, podarowane przez Urząd Gminy w Rzgowie przy wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, kierowanej przez Pana Stanisława Surowca.

Problemy organizacyjno-personalne w roku 2000 uniemożliwiły szybką budowę obiektu sportowego i możliwość wyboru władz klubu, co było podstawowym wymogiem rozpoczęcia oficjalnej działalności.

Dopiero w roku 2001, dzięki pomocy firmy Hydro-Wat Pana Kazimierza Kowalskiego oraz SKR w Rzgowie, ruszyły prace związane z budową całego kompleksu sportowego, obejmującego boisko do piłki nożnej, siatkowej i niewielkie jeziorko. Przy budowie obiektu ogromne znaczenie miało również zaangażowanie społeczności lokalnej, kierowanej przez ówczesnego sołtysa Pana Michała Sobczaka (szczególną rolę odegrali również: Radosław Rydzewski, Florian Popiołek, Kazimierz Robak i Ryszard Kwiatkowski).

Rok 2002 był przełomowy w historii  klubu. W sierpniu odbyło się oficjalne otwarcie boiska, a zaszczytu pierwszego „kopnięcia piłki” dostąpiła ówczesna Pani Wójt Marianna Matuszewska. Uroczystość otwarcia uświetnił mecz z drużyną „Marol” Konin, gdzie w drużynie „Orła” zagrali: Michał Rek, Marcin Rurek, Tomasz Pilarski, Maciej Woźniak, Jacek Szubert, Damian Wojtyra, Maciej Przybylski, Jacek Antonowicz, Krzysztof Antonowicz, Krzysztof Robak i Łukasz Kujawa. We wrześniu rozpoczęto grodzenie całego obiektu siatką ogrodzeniową i w tym przypadku również dzięki zaangażowaniu mieszkańców Osieczy (głównie Pana Krzysztofa Lepczyńskiego i Mirosława Reka, którzy kierowali pracami), już po niespełna miesiącu prace pomyślnie zakończono!


Również w 2002 roku rozpoczął się długotrwały etap związany z rejestracją  klubu w Starostwie Powiatowym w Koninie oraz pierwszy wybór władz klubowych. W skład komitetu założycielskiego LZS „Orzeł” Osiecza weszli: Krzysztof Robak, Piotr Wanot i Radosław Rydzewski, który kierował pracą całego komitetu.


10 października 2002 r. odbyło się zebranie założycielsko-wyborcze, gdzie dokonano wyboru barw klubowych (czerwony i niebieski), herbu oraz władz klubu sportowego „Orzeł” Osiecza.
Jednomyślnie w skład zarządu weszli:

Prezes  –  Radosław Rydzewski
Vice Prezes  –  Piotr Wanot
Skarbnik  –  Michał Rek
Sekretarz  –  Krzysztof Robak


Dnia 23 stycznia 2003 r. klub został wpisany do  Rejestru Organizacji Sportowych Starostwa Powiatowego w Koninie i tą datę przyjmuje się za początek jego istnienia.


2003 rok związany jest również z największym, jak do tej pory, sukcesem organizacyjnym  klubu. Udało się od podstaw zorganizować ligę piłkarską składającą się z 6 drużyn z pobliskich miejscowości (LZS „Orzeł” Osiecza, „Marol” Konin, LZS Grabienice, „Grom” Barłogi, LZS Zastruże i „Warta” Rumin). Rozgrywki ligowe, przy ogromnym zainteresowaniu kibiców i fanów piłki nożnej toczyły się od 3 maja do 10 sierpnia. Pomysłodawcami jak i organizatorami ligi w całości był nasz klub piłkarski, przy współpracy z sędziami – Wiktorem Nawrockim i Kazimierzem Robakiem.

W 2005 roku, za sprawą Mariusza Fabisiaka i Jakuba Liebelta, powstała sekcja piłki siatkowej odnosząca znaczne sukcesy – trzykrotni zwycięzcy Mikołajkowego Turnieju Siatkarskiego, uważanego za nieoficjalne mistrzostwa Gminy Rzgów.


W sezonie 2007/2008 siatkarze Orła jako jedna z dwóch drużyn z Gminy Rzgów przystąpiła do Turnieju Grand Prix TKKF, w którym zanotowała swój największy sukces zajmując II miejsce w klasyfikacji ogólnej turnieju!


22 stycznia 2007 r. podczas II zebrania sprawozdawczo-wyborczego wybrano nowe władze klubu. Na czele zarządu stanął dotychczasowy sekretarz Krzysztof Robak, sekretarzem został Łukasz Kujawa, stanowiska v-ce prezesa i skarbnika pozostały bez zmian.

Z działalności klubowej wycofał się dotychczasowy prezes Radosław Rydzewski, który skupił się na działalności w Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieczy.

Latem 2007 roku, za sprawą członków zarządu: Krzysztofa Robaka i Michała Reka klub nawiązał współpracę o charakterze sportowo-kulturalnym z Kołem Gospodyń Wiejskich w Osieczy, czego owocem był organizowany corocznie Festyn Rodzinny promujący zdrowy i aktywny tryb życia, w ramach którego rozgrywany był Turniej Piłkarski Młodzików.

Po bardzo bogatych latach związanych z działalnością organizacyjną nadeszły również długo oczekiwane sukcesy sportowe. W latach 2006 – 2009 zawodnicy Orła zdominowali rozgrywki sportowe w Gminie Rzgów odnosząc szereg sukcesów w ligach piłkarskich i turniejach siatkarskich.


W czerwcu 2009 roku po raz pierwszy w historii klubu udało się pozyskać sponsora, którym jest Towarzystwo Samorządowe reprezentowane przez Pana Waldemara Tubackiego. To właśnie w dużej mierzę dzięki środkom finansowym przekazywanym przez Towarzystwo Samorządowe możliwy jest start drużyny Orła w różnego rodzaju rozgrywkach sportowych.


Od grudnia 2009 r. podjęto starania, aby klub sportowy włączyć w struktury Stowarzyszenia „Solidarni w Partnerstwie”, które skupia szereg organizacji oraz podmiotów gospodarczych z gmin Rzgów, Golina, Rychwał, Stare Miasto, Tuliszków i Grodziec. Już w styczniu 2010 r. został przyjęty w poczet członków stowarzyszenia. Dzięki temu jest łatwiejszy dostęp do projektów samorządowych, szkoleń oraz inicjatyw obywatelskich, które przyczyniają się do rozwoju  klubu.


15 stycznia 2011 r. odbyło się III zebranie sprawozdawczo-wyborcze klubu . Zebranie to ze względu na wagę decyzji na nim podejmowanych cieszyło się sporym zainteresowaniem wśród działaczy i zawodników Orła, a także przedstawicieli społeczności lokalnej oraz innych organizacji społecznych. W trakcie zebrania prezesem jednogłośnie wybrano dotychczasowego kierownika drużyny i kapitana zespołu Łukasza Gałeckiego, v-ce prezesem został długoletni działacz Orła Michał Rek, funkcję skarbnika powierzono dotychczasowemu prezesowi Krzysztofowi Robakowi, a sekretarzem został zawodnik sekcji siatkarskiej, członek Komisji Rewizyjnej w latach 2007 – 2011 Jakub Liebelt. Z dotychczasowej działalności wycofał się Łukasz Kujawa, który skupił się głównie na działalności w Ochotniczej Straży Pożarnej.
W roku 2010 wiceprezes Michał Rek nawiązał współpracę z klubem WKS Babia, czego efektem było zorganizowanie IV, V, VI edycji rozgrywek Gminnej Ligi Piłki Halowej w Rzgowie w sezonach 2010/2011, 2011/2012, 2012/13, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród zawodników jak i kibiców piłkarskich.
Również w sezonie letnim 2011 roku nasz klub wspólnie z WKS-em Babia zorganizował I edycję Gminnej Ligi Piłki Nożnej Orlik 2011, która rozegrana została na nowo otwartym kompleksie sportowym Orlik w Sławsku. W październiku 2010 roku pojawiła się szansa na modernizację  kompleksu sportowego w Osieczy w ramach programu „Odnowa wsi”. Przy ogromnym udziale i zaangażowaniu społeczności lokalnej, przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieczy  oraz członków klubu udało się złożyć wniosek i przystąpić do udziału w tym programie. Już w styczniu 2011 roku zapadła decyzją o pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, jednak prace przy kompleksie sportowym rozpoczęły się dopiero we wrześniu 2011 roku a zakończyły w 2012r.


Prace na obiekcie sportowym dotyczyły: modernizacji płyty boiska, przez jej wyrównanie i założenie nowej nawierzchni, zamontowaniu piłkochwytów za bramkami, montaż konstrukcji na boisku do koszykówki, oraz umocnienie brzegów jeziorka. Całość prac wyceniona została na  38 tys. zł i jest to jak do tej pory największa, jednorazowa inwestycja na tym obiekcie.
W listopadzie 2011 roku radny Gminy Rzgów, v-ce prezes Orła, Michał Rek w trosce o rozwój działalności sportowej na terenie  gminy przedstawił projekt powołania przy Urzędzie Gminy w Rzgowie Gminnej Rady Sportu, jako organu opiniodawczego ściśle współpracującego z Wójtem i radnymi gminy. Projekt został pozytywnie zaopiniowany i już 16.12.2011 roku odbyło  pierwsze posiedzenie Gminnej Rady Sportu.
04.02.2012 roku podczas zebrania sprawozdawczego  z funkcji prezesa z powodów osobistych, po zaledwie roku czasu zrezygnował Łukasz Gałecki. W wyborach uzupełniających nowym prezesem został najaktywniej działający w tym okresie Michał Rek, w v-ce prezesem Kamil Całuj, pozostałe stanowiska pozostały bez zmian.

Od 2012 roku LZS Orzeł Osiecza bardzo aktywnie udzielał się realizując zajęcia sportowe (piłkarskie i siatkarskie) dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Rzgów dzięki dotacjom Szkolnego Związku Sportowego „Wielkopolska”, Starostwa Powiatowego w Koninie i Urzędu Gminy Rzgów. Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz Urzędu Gminy Rzgów (Fundusz Sołecki) możliwa była dalsza modernizacja obiektu sportowego m.in. o plac zabaw, budowę mini sceny i chaty grillowej, boiska do tenisa ziemnego, montaż ławek oraz monitoringu a także uporządkowania zbiornika wodnego przy boisku. W planach są jeszcze dalsze prace nad modernizacją obiektu sportowego.

Na początku 2015 roku odbyło się kolejne walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Prezesem ponownie wybrano Michała Reka, wiceprezesem Łukasza Gałeckiego, pozostałe stanowiska pozostały bez zmian.

Członkowie LZS Orzeł Osiecza bardzo aktywnie reprezentują klub iGminę Rzgów podczas rozmaitych rozgrywek sportowych. Ponadto włączają się w czyny społeczne związane z pracami wokół obiektu sportowego w Osieczy Pierwszej, a także remontu remizy OSP, która jest siedzibą klubu. LZS Orzeł Osiecza, wspiera także działania Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich w Osieczy i współpracuje z Gminnym Klubem Sportowym Rzgów, Uczniowskim Klubem Sportowym ORLIK Osiecza oraz ze szkołami z terenu Gminy Rzgów.

Zarząd LZS ORZEŁ OSIECZA 2015 – 2019:
PREZES  –  Michał Rek
V-CE PREZES  –  Łukasz Gałecki
SKARBNIK  –  Krzysztof Robak
SEKRETARZ  –  Jakub Liebelt

KOMISJA REWIZYJNA:
Piotr Wanot  –  przewodniczący
Krzysztof Janiszewski  –  z-ca przewodniczącego
Piotr Rurek  –  członek

Źródła:
1)  Kronika Koła Sportowego LZS Orzeł Osiecza z roku 1977.
2)  Sprawozdanie z Walnego Zebrania Członków LZS w Osieczy z 19.02.1999 r.
3)  Protokoły z Walnych Zebrań Sprawozdawczo-Wyborczych z lat 2002 – 2015.
4)  Opracowania własne.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  13
  kwietnia 2024

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry