Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Koło Gospodyń Wiejskich w Witnicy

KGW w Witnicy działa  na terenie sołectwa od 1973 roku. Pierwszą przewodniczącą była p. Anna Woźniak. W ramach działalności organizowane były imprezy okolicznościowe, zabawy taneczne, uroczystości z okazji Dnia Kobiet oraz wycieczki.

Gdy w trudnych latach 70-tych i 80-tych XX wieku polskie gospodynie musiały być samowystarczalne, organizowane były w KGW w Witnicy różnego rodzaju kursy i szkolenia, w trakcie których członkinie miały szansę zdobyć wiele przydatnych umiejętności.  Przede wszystkim były to kursy gotowania i pieczenia, a zdobyte podczas nich przepisy przechodzą z pokolenia na pokolenie i do dziś służą kolejnym gospodyniom, często już wnuczkom ówczesnych członkiń KGW.

W latach 1973- 1974 na prośbę członkiń KGW, w Witnicy odbywał się dwuletni Kurs Przysposobienia Rolniczego prowadzony przez inspektora z Powiatowego Związku Kółek Rolniczych w Koninie. Kurs ten wieńczył egzamin 3-go stopnia zdawany  w roku 1975 przed specjalnie powołaną do tego celu komisją, a wszystkie osoby, które pozytywnie go zaliczyły, uzyskały świadectwo ukończenia.

            24 stycznia 2011 roku, z inicjatywy Rady Sołeckiej i mieszkańców, w remizie OSP w Witnicy odbyło się zebranie mające na celu założenie Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich. W trakcie spotkania wyłoniono listę członków i komitet założycielski oraz zarząd, którego przewodniczącą została p. Halina Nowacka.  W tym też okresie rozpoczęła się wzmożona działalność stowarzyszenia.

W chwili obecnej KGW w Witnicy liczy 23 członkinie. Jego przewodniczącą jest p. Barbara Jarosz, która w 2015 roku objęła to stanowisko po p. Halinie Nowackiej.

 

Władzami KGW w Witnicy  są:

 • Walne Zebranie Członków, 
 • Zarząd w składzie: przewodnicząca- p. Barbara Jarosz, z-ca przewodniczącej- p. Marzena Woźniak, sekretarz- p. Anna Sroka, skarbnik- p. Elżbieta Król,
 • Komisja Rewizyjna w składzie:  przewodnicząca- p. Karolina Guźniczak z-ca przewodniczącej- p. Małgorzata Piaszczyńska, sekretarz- p. Danuta Krysińska.

W ramach swej działalności KGW w Witnicy organizuje różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, a także wycieczki krajoznawcze i do miejsc kultu religijnego. Członkinie stowarzyszenia spotykają się przy wspólnym stole z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, czy Dnia Kobiet. Tradycją już stała się organizacja Dnia Dziecka, cieszącego się popularnością wśród dzieci i ich rodziców, przede wszystkim ze względu na poziom organizacji, jak i bogatą i różnorodną ofertę skierowaną zarówno dla najmłodszych, jak i starszych.

Członkinie KGW bardzo często i chętnie włączają się także w imprezy o charakterze gminnym i powiatowym, podczas których prezentują przygotowane przez siebie dzieła sztuki kulinarnej. Warto tu wspomnieć między innymi coroczne odsłony Dni Rzgowa,  w trakcie których, w roku 2014,  KGW w Witnicy za przygotowane „Żeberka w opieńkach” otrzymało zaszczytny tytuł: „Rzgowski Smak”, czy prezentację stołów wigilijnych i wielkanocnych w Kowalewku. Jeśli chodzi o imprezy o charakterze ponadgminnym, to KGW w Witnicy uczestniczyło 24 lipca 2011 r. w Wielkim Ruszeniu Gmin Powiatu Konińskiego w Wilczynie, a także- jako jedyne w roku 2012, reprezentowało Gminę Rzgów podczas Festiwalu Dobrego Smaku w Grodźcu.

Od początku swej działalności do dnia dzisiejszego KGW zgodnie i owocnie współpracuje z druhami z OSP w Witnicy, nie tylko użytkując pomieszczenia Sali, ale także wspólnie organizując różne uroczystości.

Głównym celem działalności KGW w Witnicy jest wspieranie wszechstronnego rozwoju miejscowości Witnica, jak również aktywizacja społeczna i gospodarcza jej mieszkańców.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  13
  kwietnia 2024

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry