Jubileusz 100-lecia OSP w Barłogach

Są zawsze tam, gdzie ich potrzeba... Ratują to, co inni spisali już na straty ... Często jako pierwsi zjawiają się na miejscu wypadków drogowych ... Walczą z żywiołami i usuwają ich skutki ... To oni ochotniczo, lecz z trudem i wysiłkiem pokonują przeszkody i opory... Strażacy, to o nich mowa w dniu 10 lipca 2022 r. świętowali jubileusz 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Barłogach.

Uroczystość  rozpoczęła się mszą św. Polową  w intencji Strażaków, którą celebrował  Kapelan Powiatowy Strażaków ks. Radosław Cyrułowski w asyście z proboszczem miejscowej parafii ks. Jerzym Czerskim. Po złożeniu meldunku przez dowódcę uroczystości druha Pawła Mili - Prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Poznaniu - druhowi Eugeniuszowi Grzeszczakowi nastąpiło otwarcie uroczystości przez Prezesa OSP w Barłogach - Stanisława Antonowicza.

Ochotnicza Straż Pożarna w Barłogach uhonorowana została najwyższym odznaczeniem w OSP- Złotym Znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej nadany Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej. Odznaczenia dokonał druh Eugeniusz Grzeszczak.

Zasłużeni członkowie OSP Barłogi -  druh Berda Tomasz i Matuszak Roman za swoją służbę otrzymali tytuł honorowy „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego”. Dekoracji dokonał Wicestarosta Powiatu Konińskiego Władysław Kocaj wraz z Radną Powiatu Konińskiego Anną Juszczak-Kopaczewską.

Ważnym punktem obchodów było przekazanie kluczyków i poświęcenie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego VOLVO, który został zakupiony dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urzędu Gminy Rzgów i Wspólnoty Gruntowej Wsi Barłogi.

Podniosłą atmosferę i uroczysty charakter uroczystości nadała obecność licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych zaproszonych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Orkiestra Dęta OSP Rzgów pod batutą Kapelmistrza - Mirosława Pacześnego.

W uroczystości udział wzięli m. in.:

- Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik,

- Poseł na Sejm RP Leszek Galemba,

- Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Robert Popkowski,

- w imieniu Ministra – członka Rady Ministrów, sekretarza Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Zbigniewa  - Hoffmanna, Dyrektor Biura Joanna Lachowicz,

- Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Koninie bryg. Maciej Pilarski,

- Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Koninie podkom. Paweł Szafrański,

- Wicestarosta Koniński Władysław Kocaj,

- Radni Powiatu Konińskiego,

- Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak,

- Radni Gminy Rzgów,

- Przedstawiciele Urzędu Gminy Rzgów.

Wszystkim Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Barłogach gratuluję jubileuszu i życzę dużo siły, wytrwałości i szczęśliwych powrotów z akcji. Aby służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania – Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak.

Materiał wideo poniżej (kliknji na zdjęcie)