Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Głosujmy na naszego rodaka!

Dr Piotr Grzelczak, który pochodzi z Gminy Rzgów i rozpoczął swoją edukację w Szkole Podstawowej w Sławsku ma szansę osiągnąć wielki sukces na arenie ogólnopolskiej. Książka jego autorstwa pt. „Poznański Czerwiec 1956. Walka o pamięć w latach 1956-1989” otrzymała bowiem nominację w prestiżowym konkursie „Książka Historyczna Roku”. Jest jedną z 10 książek, które powalczą o zwycięstwo w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”.

Licząca blisko sześćset stron praca naszego krajana ukazuje niezwykle dramatyczne zmagania o pamięć o Poznańskim Czerwcu 1956 w okresie PRL, począwszy od pierwszych miesięcy po Czarnym Czwartku 28 czerwca 1956 po rok 1989, kiedy to po zwycięskich dla Solidarności wyborach do Sejmu i Senatu zorganizowano pierwsze legalne obchody jego kolejnej rocznicy.

Dr Piotr Grzelczak w oparciu o bardzo szeroką podstawę źródłową, z detektywistyczną dociekliwością wytropił i w zajmujący sposób opisał wszelkie możliwe aspekty związane ze społeczną pamięcią o Poznańskim Czerwcu 1956 oraz jej brutalnym zwalczaniem przez komunistyczne władze. W walce o pamięć jednego z najważniejszych wydarzeń w powojennych dziejach Polski jakim był Czerwiec 1956, przez blisko 35 lat strona społeczna, opozycyjna, obywatelska etc. musiała się bowiem ścierać z opresyjną władzą, która za wszelka cenę pragnęła to niewygodne dla siebie wydarzenie i wspomnienie o nim wymazać z dyskursu publicznego. Książka ujawnia mechanizmy polityki historycznej koordynowanej przez PZPR wobec Poznańskiego Czerwca 1956 i skalę społecznego zapominania o nim. Oprócz niezwykle bogatej bazy źródłowej (dziesiątki tysięcy akt przebadanych w ciągu kilkuletnich kwerend archiwalnych), podstawowy walor książki to jej pionierskość i nowatorskie ujęcie.

Apelujemy o oddawanie głosów na książkę pióra wieloletniego mieszkańca Rzgowa i Sławska, do dziś regularnie odwiedzającego rodzinne strony, poprzez stronę internetową: http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie.html, gdzie należy zaznaczyć po jednym tytule w obu kategoriach. Można głosować codziennie do końca października. Gorąco zachęcamy do oddawania głosów na Piotra.

Konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego odbywa się po raz dziewiąty i ma na celu popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. W tym roku jury obraduje pod przewodnictwem profesora Antoniego Dudka. Konkurs organizowany jest przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  19
  kwietnia 2024

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry