Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Amerykańscy żołnierze w Gminie Rzgów

Na zaproszenie władz powiatu konińskiego i gminy Rzgów 10 marca 2016 r. gościli w Sławsku żołnierze jednostki amerykańskiej współdziałającej w ramach kontaktów sojuszniczych z 33 Bazą Lotniczą w Powidzu.
 Współpracując od wielu lat z polską jednostką wielokrotnie uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych przez powiat koniński z aktywnym udziałem kół gospodyń wiejskich, zawsze wyrażając swój podziw dla ich kunsztu kulinarnego i dbałości o polskie tradycje regionalne.
I tak zrodził się pomysł spotkania w Sławsku, którego celem było przybliżenie lokalnej kultury i zwyczajów, ze szczególnym uwzględnieniem potraw naszej tradycyjnej  kuchni. Zaproszenie Starosty Konińskiego i Wójta Gminy Rzgów przyjęli piloci armii amerykańskiej na czele z dowódcą Lt col Jasonem Repak, stacjonujący w 33 Bazie w Powidzu, a także Dowódca Grupy Działań Lotniczych ppłk Krzysztof Szymaniec oraz rzecznik prasowy jednostki w Powidzu mjr Grzegorz Schmidt.
„Smakowanie lokalnych potraw to ważna część poznawania kultury obcego kraju” – mówił starosta Stanisław Bielik zapraszając gości na poczęstunek. Podkreślił również znaczenie folkloru dla lokalnych społeczności odwołując się do aktywności kół gospodyń wiejskich, które w tym roku obchodzą w Polsce 150-lecie istnienia. 
Amerykańcy żołnierze nie kryli podziwu dla dań z lokalnej i znanej ze smaku kuchni sławskich gospodyń. Ze szczególnym entuzjazmem gości spotkały się: kaczka faszerowana, pierogi z różnorodnym nadzieniem, placek drożdżowy i słynny sławski chleb. Piloci zapewniali też o swojej sympatii dla Polaków odnosząc się z dużym uznaniem do ich gościnności i serdeczności.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  12
  lipca 2024

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry