Historia powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rzgowie

Pod koniec 2011r. z inicjatywy emerytowanego nauczyciela i doświadczonego działacza oświatowego Pana Andrzeja Krakowskiego wpieranego przez Wójta Gminy Pana Andrzeja Grzeszczaka zrodziła się idea powołania w Gminie Rzgów UTW (pierwszego w skali województwa, a może nawet kraju Uniwersytetu w środowisku wiejskim). Pomysł poparło kilku społeczników z terenu gminy: Ireneusz Matecki ze Rzgowa, Krystyna Karmowska ze Sławska, Bożena Sikorska z Osieczy, Jan Zajączkowski z Błonic. Wsparcie tej inicjatywy zadeklarowała Pani Dorota Eltman Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie.

Wymienione osoby jako grupa inicjatywna na zebraniu w dniu 15.12.2011 r. zdecydowały się odbyć kolejne spotkanie w dniu 26.01.2012 r., aby jako komitet założycielski przygotować walne zebranie założycielskie.

Liderzy komitetu Pan Krakowski i Pan Matecki nawiązali kontakt z UTW w Słupcy i Koninie celem skorzystania z ich doświadczeń.

Z dalszej aktywności wycofał się Pan Jan Zajączkowski a dołączyła Pani Halina Nowacka z Witnicy.

Rok 2012

26.01.2012 r. na zebraniu komitetu założycielskiego przygotowane zostały materiały na walne zebranie założycielskie UTW i zebranie inauguracyjne.

31.01.2012 r. odbyło się walne zebranie założycielskie z udziałem 20 osób- zdeklarowanych członków (słuchaczy) UTW.

Główne tematy to:
- ustalenie umocowania prawno- organizacyjnego UTW (przy GBP w Rzgowie i wspierane przez Panią Dorotę Eltman-Dyrektor GBP)
- wybór zarządu w składzie:
1. Andrzej Krakowski-Prezes,
2. Ireneusz Matecki- Viceprzewodniczący,
3. Krystyna Karmowska- Sekretarz,
4. Halina Nowacka- Skarbnik

- przyjęcie regulaminu UTW
-dyskusja dotycząca rodzaju i sposobu realizacji zajęć
- przyjęcie materiałów na inaugurację zajęć UTW

Taki był początek...

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rzgowie

W dniu 18.04.2015r. dokonano wyboru nowego Zarządu UTW w skład, którego weszli :

1. Anna Sadłowska- prezes
    2. Ireneusz Matecki- w-ce prezes
    3. Krystyna Karmowska- sekretarz
    4. Halina Nowacka- skarbnik
    5. Jadwiga Kudła- członek
    6. Renata Mirkiewicz- członek
    7. Henryk Pięciak- członek

Teresa Ignaszczak - przedstawiciel Gminy Rzgów w Radzie Seniorów przy Starostwie Powiatowym

W ciągu tych paru lat działalności seniorzy uczestniczyli w kursach językowych (angielski, niemiecki), odbyło się wiele spotkań z podróżnikami, ciekawymi ludźmi, wykładów także z profesorami uczelni wyższych, prelekcji z dziedziny rehabilitacji, zdrowego stylu życia, higieny, urody, pierwszej pomocy przed medycznej, wieczorki poetyckie z udziałem młodzieży gimnazjalnej. Seniorzy aktywnie uczestniczyli w imprezach integracyjnych i okolicznościowych np. Narodowe Czytanie, organizowanych przez Bibliotekę Publiczną  a także w różnych uroczystościach na szczeblu gminnym i powiatowym godnie reprezentując naszą gminę.

Szczegółowych informacji na temat  UTW w Rzgowie można uzyskać pod numerem tel. 783-652-622(Prezes UTW P. Anna Sadłowska) oraz  63 241-90-15 (GBP w Rzgowie), relacje z wydarzeń, spotkań, uroczystości oraz zdjęcia dostępne  na stronie internetowej www.gbprzgow.pl