Kraj wielkich możliwości Czwartkowe spotkania z Akademią

Szanowni Państwo,

Kanada kojarzy się większości z nas z syropem klonowym, dziką przyrodą i śniegiem, jednak od lat zajmuje najwyższe miejsca w rankingach najlepszych do życia miejsc na świecie. Co sprawia, że jest miejscem wyjątkowym i tak lubianym? Na to pytanie odpowie dr Ewa Urbaniak-Rybicka podczas wykładu „Najwspanialszy kraj na świecie — Kanada i jej literatura”. Odnosząc się do położenia geograficznego tego kraju, jego historii, wieloaspektowego zjawiska imigracji, które ukształtowało kanadyjskie społeczeństwo, oraz wybranych dzieł literackich, prelegentka postara się udowodnić, że choć Kanada jest tak bardzo daleko, że prawie nie istnieje, jak powiedział kiedyś argentyński pisarz Jorge Luis Borges, kraj ten zdecydowanie istnieje i jest pod wieloma względami wyjątkowy.

Dr Ewa Urbaniak-Rybicka jest wykładowczynią w Katedrze Języka i Komunikacji w ANS w Koninie, prowadzi zajęcia z literatury angielskiej, amerykańskiej, kanadyjskiej oraz literaturoznawstwa. Jej główne zainteresowania naukowe to współczesna anglojęzyczna literatura kanadyjska, a szczególnie kwestie tożsamości, gender, intertekstualność, historiograficzna metafikcja, wielowymiarowa transgresja oraz animal studies. Jest autorką licznych polskich i zagranicznych publikacji naukowych na temat prozy Margaret Atwood, Arithy van Herk, Ann-Marie MacDonald, Timothy Findley, Rawi Hage i innych współczesnych pisarzy kanadyjskich, a także stypendystką rządu Kanady (2005) i członkinią Polskiego Towarzystwa Badań Kanadyjskich.

Na wykład ten, z cyklu „Czwartkowe spotkania z Akademią”, zapraszamy 18 stycznia o godz. 18.00 na platformie MS Teams. Link do wykładuhttps://tiny.pl/c415pJeśli nasuną się Państwu pytania związane z tematem wykładu, prosimy o ich przesłanie na adres: czwartek.na.uczelni@konin.edu.pl

kwietnia 2024