Koło Gospodyń Wiejskich w Witnicy

KGW w Witnicy działa  na terenie sołectwa od 1973 roku. Pierwszą przewodniczącą była p. Anna Woźniak. W ramach działalności organizowane były imprezy okolicznościowe, zabawy taneczne, uroczystości z okazji Dnia Kobiet oraz wycieczki.

Gdy w trudnych latach 70-tych i 80-tych XX wieku polskie gospodynie musiały być samowystarczalne, organizowane były w KGW w Witnicy różnego rodzaju kursy i szkolenia, w trakcie których członkinie miały szansę zdobyć wiele przydatnych umiejętności.  Przede wszystkim były to kursy gotowania i pieczenia, a zdobyte podczas nich przepisy przechodzą z pokolenia na pokolenie i do dziś służą kolejnym gospodyniom, często już wnuczkom ówczesnych członkiń KGW.

W latach 1973- 1974 na prośbę członkiń KGW, w Witnicy odbywał się dwuletni Kurs Przysposobienia Rolniczego prowadzony przez inspektora z Powiatowego Związku Kółek Rolniczych w Koninie. Kurs ten wieńczył egzamin 3-go stopnia zdawany  w roku 1975 przed specjalnie powołaną do tego celu komisją, a wszystkie osoby, które pozytywnie go zaliczyły, uzyskały świadectwo ukończenia.

24 stycznia 2011 roku, z inicjatywy Rady Sołeckiej i mieszkańców, w remizie OSP w Witnicy odbyło się zebranie mające na celu założenie Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich. W trakcie spotkania wyłoniono listę członków i komitet założycielski oraz zarząd, którego przewodniczącą została p. Halina Nowacka.  W tym też okresie rozpoczęła się wzmożona działalność stowarzyszenia.

W chwili obecnej KGW w Witnicy liczy 23 członkinie. Jego przewodniczącą jest p. Barbara Jarosz, która w 2015 roku objęła to stanowisko po p. Halinie Nowackiej.

Władzami KGW w Witnicy  są:

• Walne Zebranie Członków,
  • Zarząd w składzie: przewodnicząca- p. Barbara Jarosz, z-ca przewodniczącej- p. Marzena Woźniak, sekretarz- p. Anna Sroka, skarbnik- p. Elżbieta Król,
  • Komisja Rewizyjna w składzie:  przewodnicząca- p. Karolina Guźniczak z-ca przewodniczącej- p. Małgorzata Piaszczyńska, sekretarz- p. Danuta Krysińska.

W ramach swej działalności KGW w Witnicy organizuje różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, a także wycieczki krajoznawcze i do miejsc kultu religijnego. Członkinie stowarzyszenia spotykają się przy wspólnym stole z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, czy Dnia Kobiet. Tradycją już stała się organizacja Dnia Dziecka, cieszącego się popularnością wśród dzieci i ich rodziców, przede wszystkim ze względu na poziom organizacji, jak i bogatą i różnorodną ofertę skierowaną zarówno dla najmłodszych, jak i starszych.

Członkinie KGW bardzo często i chętnie włączają się także w imprezy o charakterze gminnym i powiatowym, podczas których prezentują przygotowane przez siebie dzieła sztuki kulinarnej. Warto tu wspomnieć między innymi coroczne odsłony Dni Rzgowa,  w trakcie których, w roku 2014,  KGW w Witnicy za przygotowane „Żeberka w opieńkach” otrzymało zaszczytny tytuł: „Rzgowski Smak”, czy prezentację stołów wigilijnych i wielkanocnych w Kowalewku. Jeśli chodzi o imprezy o charakterze ponadgminnym, to KGW w Witnicy uczestniczyło 24 lipca 2011 r. w Wielkim Ruszeniu Gmin Powiatu Konińskiego w Wilczynie, a także- jako jedyne w roku 2012, reprezentowało Gminę Rzgów podczas Festiwalu Dobrego Smaku w Grodźcu.

Od początku swej działalności do dnia dzisiejszego KGW zgodnie i owocnie współpracuje z druhami z OSP w Witnicy, nie tylko użytkując pomieszczenia Sali, ale także wspólnie organizując różne uroczystości.

Głównym celem działalności KGW w Witnicy jest wspieranie wszechstronnego rozwoju miejscowości Witnica, jak również aktywizacja społeczna i gospodarcza jej mieszkańców.

grudnia 2017