Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Ciekawe wydarzenia w Szkole Podstawowej w Sławsku

Wycieczka do Kopalni Soli w Kłodawie oraz Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie.
25 września 2017 r. uczniowie klasy IIIa i IIIb Szkoły Podstawowej w Sławsku wraz z wychowawczyniami
p. Ewą Lewandowską i Katarzyną Bartosik, oraz p. Justyną Frasz   byli na wycieczce w Kopalni Soli w Kłodawie oraz Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie.
Pierwszą atrakcją był zjazd windą 600 metrów pod ziemię z prędkością 6m/s. Następnie pan przewodnik oprowadził nas tajemniczymi tunelami opowiadając wiele ciekawych historii i legend. Widzieliśmy komnatę Drakuli, ładunki wybuchowe, wózki pełne soli, przepiękną Kaplicę św. Kingi, a w niej tablicę ku pamięci zmarłych górników oraz figurkę patronki wykonaną z soli. Obejrzeliśmy również w wykuwanej przez dwa lata komorze solnej scenę, na której pobito rekord Guinesa w koncercie zagranym najniżej pod ziemią. Najbardziej podobał nam się korytarz zwany strefą wolnego lizania. Mogliśmy tam polizać ściany i przekonać się, że na prawdę są z soli. Na koniec naszej wizyty w kopalni każdy mógł wybrać sobie bryłkę odłamków solnych, by wziąć ją na pamiątkę z wycieczki, która dostarczyła nam mnóstwo wrażeń.
Głównym celem wycieczki do KWB Konin  było poznanie zmian w środowisku powodowanych przez eksploatację złóż węgla brunatnego oraz sposobów rekultywacji terenów pogórniczych. Pierwszym punktem pobytu była wizyta w dyspozytorni, czyli centrum dowodzenia, gdzie p. Piotr Żyża i  dyspozytorzy wyjaśnili nam jaką ważną rolę pełnią pracujący tu ludzie. Przedstawili nam również  krótką historię kopalni i opowiedzieli o  procesach powstawania złóż węgla brunatnego. Następnie udaliśmy się na taras widokowy, gdzie tata Nadii opowiedział nam jak przebiega proces wydobywania i transportowania węgla, mogliśmy tam również podziwiać wielkość odkrywki i pracujące urządzenia. Poznaliśmy przeobrażenia środowiska spowodowane wydobywaniem złóż węgla brunatnego.
Na koniec udaliśmy się Parku Rekreacji i Aktywności Fizycznej, stworzonego na terenach pogórniczych, gdzie znajduje się między innymi park linowy, tor dla quadów, pomosty pływające, slip do wodowania łódek, chata grillowa i plac zabaw, na którym spędziliśmy ostatnie minuty wycieczki.


Policjant w klasie IIIa i IIIb.
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W związku z tym 28.09.2017 r. klasy IIIa i IIIb odwiedził młodszy aspirant Sławomir Majkowski z Komisariatu Policji w Rychwale. Policjant rozmawiał  z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, a w szczególności  omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły, oraz niektóre znaki drogowe. Przypomniał również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Największym jednak zainteresowaniem cieszyły się wśród dzieci opowiadania o codziennej pracy Policji. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Szczególnie ciekawiło je, jak zostać policjantem oraz kiedy można otrzymać kartę rowerową i prawo jazdy.
Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.


Dzień Tabliczki Mnożenia.
29 września nasza szkoła była lokalnym organizatorem Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
Celem akcji, którego Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego ze Szczecinka, jest propagowanie zabawowej formy nauczania - uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
Do tego dnia przygotowywaliśmy się przez cały tydzień, uczniowie wykonali plakaty, przypominali sobie tabliczkę mnożenia między innymi stąpając codziennie po schodach naszej szkoły (na każdym stopniu zostały przyklejone plansze z działaniami).
Dzień rozpoczęliśmy od apelu inaugurującego Dzień Tabliczki Mnożenia, na którym zostały wyjaśnione zasady imprezy. Przedstawieni zostali egzaminatorzy: Anna Perczyńska, Aleksandra Bukowiecka, Beata Kubasik oraz ich asystenci: Patrycja Chęcińska, Natalia Samulczyk, Marlena Kolasa  – czyli komisje egzaminacyjne, a także patrole egzaminacyjne: Malwina Jankowska i Aleksandra Czajczyńska oraz Patryk Mazur i Filip Bartosik.
Na każdej przerwie komisje egzaminacyjne przepytywały uczniów, nauczycieli i wszystkich, którzy tego dnia chcieli sprawdzić swoją tabliczkową wiedzę. Cieszy nas, że komisje były oblegane, a - co za tym idzie - wiemy, że taka forma sprawdzania wiadomości podoba się naszym uczniom, którzy z chęcią brali udział w imprezie.
Nasze patrole egzaminacyjne udały się również poza mury szkoły - do sklepu Lewiatan oraz do Przychodni Vital w Sławsku, przepytując tam chętnych dorosłych.
Nauczyciele matematyki kontynuowali zabawę także na swoich lekcjach, z kolei wychowawczynie klas III a i III b zorganizowały dla swoich uczniów gry i zabawy z użyciem Kart Grabowskiego – proponując grę w „Olimpijczyka”, „Królową skakanek”, „Domino – tabliczka mnożenia” oraz grę planszową „Tabliczka mnożenia”.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Głośne czytanie dzieciom - to klucz do mądrości.
Akcja głośnego czytania dzieciom realizowana w ramach kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom" stała się również udziałem naszej szkolnej społeczności. W tym dniu wiele bibliotek organizuje wspólne, głośne czytanie, tak też zrobiliśmy i my. Uczniowie młodszych klas wysłuchali ciekawych historyjek, które wraz z bibliotekarzem czytała uczennica klasy siódmej Dominika Samulczyk.

W związku z tym, że był to również  Dzień Tabliczki Mnożenia, uczniowie wysłuchali opowiadań, w trakcie których musieli wykazać się znajomością dodawania, odejmowania i mnożeniaJ.

Pamiętajmy! Czytanie naszym milusińskim ma same zalety.

Po pierwsze – pogłębia naszą więź z dzieckiem
Po drugie – pobudza wyobraźnię
Po trzecie – uczy nowych słów
Po czwarte – jest fajne

Dzień Chłopca w klasie I i II
28 września dziewczynki z klasy I i II złożyły życzenia swoim kolegom z okazji Dnia Chłopca. Oczywiście do życzeń dołączyły wychowawczynie: pani Magdalena Kubiak, pani Aleksandra Kubasik oraz asystent w klasie I pani Magdalena Krygier. Wielką niespodzianką dla wszystkich uczniów okazały się Animacje dziecięce prowadzone przez klauna. Zorganizowano wiele zabaw i konkursów tak, aby każdy uczestnik mógł się wykazać inną sprawnością. Dzieci miały okazję zmierzyć się z wieloma konkurencjami m.in. przeciąganie liny, wyścigi w workach, zabawy z chustą animacyjną. Niemałą atrakcją okazały się również malowanie twarzy oraz tatuaże. Wszystkie dzieci otrzymały balony do modelowania. Była to świetna okazja do rozwoju twórczości własnej poprzez wyginanie i kształtowanie dowolnych figur i zwierzątek. Impreza zakończyła się wyjściem na boisko szkolne i zabawą z bańkami mydlanymi. Był to dzień pełen wrażeń, atrakcji, radosnej i dobrej zabawy. Uroczystość w doskonały sposób posłużyła zintegrowaniu grup. Impreza została zorganizowana przez Rodziców uczniów klas I – II, za co serdecznie im dziękujemy.

Święto języków w Szkole Podstawowej w Sławsku
Europejski Dzień Języków obchodzony co roku 26 września to nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy językowej, ale również pretekst do świetnej zabawy.

Tak było i w tym roku. Uczniowie z całej szkoły tworzyli rysunki i plakaty, które dostarczały informacji na temat państw europejskich. Uczniowie młodszych klas zilustrowali ciekawe miejsca turystyczne i flagi państw europejskich oraz nauczyli nas mówić „cześć” w różnych językach. Starsi uczniowie w swoich pracach dostarczyli informacji m.in. na temat zwyczajów, znanych miejsc, postaci i symboli narodowych oraz informacji związanych z modą, sportem, kulturą (filmem i muzyką), zwyczajami żywieniowymi w krajach niemieckojęzycznych.

Prawdziwe szaleństwo zapanowało jednak wtedy, kiedy na korytarzach pojawiły się zaszyfrowane pytania w postaci kodów QR. Dzięki nim uczniowie mogli bezkarnie korzystać ze swoich smart fonów, żeby odczytać pytania i tym samym zdobyć oceny z języków obcych. Chętnych do zabawy nie brakowałoJ

W ramach Europejskiego Dnia Języków uczniowie Szkoły Podstawowej w Sławsku wzięli również udział w próbie pobicia światowego rekordu. Idea akcji polega na stworzeniu wideoklipu na temat: „Uwielbiam (ten język) ponieważ……..”, a włączają się w nią uczniowie z całej Europy. Czy się udało?- dowiemy się w październiku.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  29
  styczeń 2020

  Dziś są imieniny:

  DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ OCEŃ URZĄD ZAINWESTUJ W NASZEJ GMINIE GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry