Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijne



visibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Turystyczne walory Gminy Rzgów

Na terenie Gminy Rzgów istnieją dobre warunki do rozwoju turystyki konnej, pieszej i rowerowej. Przez teren Gminy przebiega utworzony w 2009 r. szlak konny o nazwie „Podkuta Szóstka”, który jest jedynym szlakiem konnym w powiecie konińskim i jednym z niewielu w województwie wielkopolskim.

Przez teren Gminy przebiegają również ścieżki rowerowe. Pierwszy szlak oznaczony kolorem czerwonym o nazwie „Rowerowa Szóstka”, o łącznej długości 100 km, prowadzi przez Stare Miasto – Tuliszków – Rychwał – Grodziec – Rzgów – Golinę. Drugi szlak rowerowy o nazwie „Nadwarciański Szlak Rowerowy” o długości całkowitej 257 km biegnie przez miejscowości: Świątniki – Rzgów – Modła Rzgowska – Babia – Osiecza – Sławsk – Konin – Zalesie – Brzeźno – Rożek Brzeziński – Borowo – Roztokę – Drążno Holendry – Miechowy. W Gminie rozwija się turystyka piesza, w miejscowościach Rzgów, Dąbrowica, Józefowo, Sławsk i Branna są bardzo dobre warunki do uprawiania nordic – walkingu.

Rozwija się również turystyka wodna, która budzi zainteresowanie u zarówno początkujących jak i zaawansowanych żeglarzy i kajakarzy. Na odcinku Warty znajduje się część szlaku wodnego o nazwie "Wielka Pętla Wielkopolska", która  biegnie również przez wody rzeki Noteć i Jeziora Gopło a w miejscowości Sławsk znajduje się przystań kajakowa. Duża ilość wód powierzchniowych o stosunkowo wysokim poziomie czystości stwarza również dobre warunki do wędkowania.

Miejsca o wysokich walorach przyrodniczych położone w Gminie, przyciągają również miłośników przyrody i ornitologów. Na terenie Gminy położony jest Nadwarciański Park Krajobrazowy, w którym  występuje wiele cennych gatunków rzadkich ptaków i innych zwierząt oraz roślin.

 

    Nadwarciański Szlak Rowerowy

    Liczący sobie 257 km Nadwarciański Szlak Rowerowy na trasie Poznań – zbiornik Jeziorsko należy do jednego z wielu funkcjonujących obecnie na terenie województwa wielkopolskiego województwa, transwielkopolskich szlaków rowerowych. Początek trasy można znaleźć w stolicy Wielkopolski, natomiast koniec na wschodnich granicach województwa. Trasa łączy w sobie wiele ciekawostek krajoznawczych, architektonicznych, a przede wszystkim przyrodniczych, znajdujących się między Poznaniem a Jeziorskiem. W większości swojego przebiegu NSR prowadzi w bezpośredniej bliskości rzeki Warty, dzięki czemu po drodze mijać będziemy pola, łąki, łęgi wierzbowe, liczne starorzecza.
     



    trasa szlaku: Świątniki – Rzgów – Modła Rzgowska – Babia – Osiecza – Sławsk – Konin – Zalesie – Brzeźno – Rożek Brzeziński – Borowo – Roztoka – Drążno Holendry – Biechowy

    Długość: 40,8 km
    Średni czas przejazdu: 4,0 h
    Oznakowanie: kolor niebieski

    ZARZĄDCA SZLAKU:
    URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO w POZNANIU
    ul. Piekary 17, 61-823 POZNAŃ
    tel.:  (61) 855 35 22
    e-mail: turystyka@umww.pl
    http://www.umww.pl/

     

    Opis Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego w Powiecie Konińskim:

    138,8 km
    Czarna Struga - zachodnia granica powiatu konińskiego. Szlak biegnie południową granicą Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

    140,3 km
    Przejeżdżamy przez Świątniki, za którymi na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Kilkaset metrów później wjeżdżamy do Rzgowa. Po lewej mijamy drewniany kościół św. Jakuba. Jedziemy prosto drogą powiatową mijając po drodze kolejne wsie: Modła Rzgowska, Zastruże, Babia. Przejeżdżamy nad autostradą A2.

    149,1 km
    Dojeżdżamy do Sławska. Mijamy kościół, przy którym znajduje się droga biegnąca do przeprawy promowej oraz pałacu. My jednak jedziemy prosto i po ok. 5 km przed nami rozpościera się panorama Konina.

    156,4 km
    Wjeżdżamy do Konina. Przejeżdżamy prosto przez skrzyżowanie, a następnie ul. Dąbrowskiego.

    158,4 km
    Docieramy do ronda św. Ducha. Po prawej kościół ewangelicko-augsburski oraz klasztor franciszkanów. Na rondzie skręcamy w lewo w ul. 3 Maja. Po 600 m skręcamy w prawo w ul. Szarych Szeregów.
    Na rondzie przejeżdżamy prosto (po prawej stronie mijamy symboliczny krzyż i tablicę na miejscu egzekucji ojca Maksymiliana Tarejwo, kapucyna, kapelana wojsk powstańczych, emisariusza Rządu Narodowego) i kilkaset metrów później docieramy do przejścia dla pieszych na tzw. Trasie Warszawskiej. Za przejściem zjeżdżamy w dół ul. Osada. Jedziemy wzdłuż Warty mijając Zalesie.

    164,6 km
    Docieramy do Szczepidła. Za przystankiem autobusowym skręcamy w prawo. A po dojeździe do prostopadłej drogi skręcamy w lewo. Przejeżdżamy przez kolejne wsie: Brzezińskie Holendry, Rożek Brzeziński.

    172,0 km
    Docieramy do Borowa. Skręcamy w lewo, w asfaltową drogę biegnąca na północ.

    174,1 km
    Wjeżdżamy do miejscowości Drążno- Holendry. Wijąca się między budynkami droga doprowadza nas do znaku kierującego na przeprawę promową. Skręcamy w lewo i docieramy do rzeki Warty.

    176,6 km
    Przeprawiamy się przez Wartę. Prom w Biechowach kursuje w dni powszednie od 7.00 do 15.00, a w niedziele i święta między 8.00 a 14.00.

    176,9 km
    Na drugim brzegu Warty skręcamy w prawo i dalej szlak prowadzi drogą gruntową wzdłuż wału przeciwpowodziowego.

    179,3 km
    Dojeżdżamy do wschodniej granicy powiatu konińskiego. Szlak prowadzi na wschód w kierunku Koła.

     

      Rowerowa Szóstka

       
       
      trasa: Stare Miasto - Tuliszków - Rychwał - Grodziec - Rzgów - Golina - Sławsk- Stare Miasto

      Długość: 96,9 km
      Średni czas przejazdu: 6,30 h
      Oznakowanie: kolor czerwony

      ZARZĄDCA SZLAKU:
      Stowarzyszenie "SOLIDARNI w PARTNERSTWIE"
      ul. Główna 16, 62-571 STARE MIASTO
      tel.: 63 241 62 16 w. 45
      e-mail: lgd@stare-miasto.pl
      http://www.sswp.com.pl/

       

      OPIS SZLAKU:

      0,0 km
      Stare Miasto. Początek szlaku zaczyna się przy budynku Urzędu Gminy. Kierujemy się na wschód i przejeżdżamy pod ruchliwa trasą krajową nr 25. Na rodzie skręcamy w lewo.Jedziemy wzdłuż krajowej "25-tki". Po ok. 500 m skręcamy w prawo kierując się na Żychlin.

      3,2 km
      W Żychlinie skręcamy w prawo. Przez kolejne skrzyżowanie przejeżdżamy prosto w kierunku Janowic. Po naszej lewej stronie widzimy Pałac Bronikowskich (obecnie obiekt ZSEU w Żychlinie).

      4,6 km
      Janowice. Jedziemy cały czas prosto drogą asfaltową. Po 800 m wjeżdżamy na wiadukt nad autostradą A2. Wjeżdżamy do Krągoli. Prowadzi nas droga. Najpierw skręcamy w prawo, a za chwilę - na skrzyżowaniu - w lewo.

      6,9 km
      Rozjazd dróg. Jedziemy prosto. Asfalt zmienia się w nawierzchnię piaszczystą.

      8,4 km
      Lisiec Mały. Skręcamy w prawą stronę i wracamy na drogę asfaltową. Na najbliższym skrzyżowaniu - w lewo. Dalej jedziemy tak, jak prowadzi nas droga. Przejeżdżamy przez Lisiec Wielki, a następnie Niklas.

      13,0 km
      Rozjazd dróg. Skręcamy w lewą stronę w kierunku miejscowości Krępa.

      16,8 km
      Wjeżdżamy do Tuliszkowa. Jedziemy cały czas prosto ul. Targową. Po ok. 1 km skręcamy w lewo w ul. Mickiewicza.

      17,7 km
      Skwer przy OSP. Skręcamy w prawo w ul. Floriańską. Po ok. 100 m - w lewo w ul. Poznańską. Po lewej stronie mijamy kościół pw. św. Wita. Skręcamy w prawo ul. T. Rogozińskiego. Na skrzyżowaniu kierujemy się za drogowskazem na Sarbicko.

      23,6 km
      Przecinamy drogę powiatową. Droga asfaltowa zmienia się w szutrową. Za osadą Paluszek skręcamy w lewo.

      26,7 km
      Grochowy. Wjeżdżamy na drogę asfaltową. Skręcamy w prawo. Dalej prosto. Mijamy Złotkowy. Jedziemy cały czas prosto, aż do Rychwała, do którego wjeżdżamy ul. Złotkowską.

      31,5 km
      Rychwał. Przecinamy ul. Tuliszkowską (droga wojewódzka nr 434) i pokonując kilka zakrętów docieramy na Plac Wolności. Jadąc prosto ul. Kościelną, dotarlibyśmy do kościoła pw. Świętej Trójcy. My jednak skręcamy w prawo ul. Konińską i zaraz w lewo ul. Grabowską. Przecinamy krajową "25-tkę". Uwaga na spory ruch.

      34,9 km
      Droga asfaltowa się kończy. Skręcamy w lewo i dalej drogą skrajem lasu. Po 300 m - na rozstaju dróg - w lewo.

      36,1 km
      Jaroszewice Grodzieckie. Przez skrzyżowanie dróg przejeżdżamy prosto. Wjeżdżamy na drogę asfaltową, która zmienia się w szutrową, a po kolejnych 500 m - w piaszczystą.

      39,5 km
      Wracamy na drogę asfaltową. Skręcamy w prawo kierując się na Grodziec. Dojeżdżamy do skrzyżowania w Grodźcu. Ok. 1,5 km na południe znajduje się Ośrodek Edukacji Leśnej. My jednak skręcamy w prawo i kierujemy się na północ mijając po drodze Wielołękę, Aleksandrówek i Kuchary Borowe.

      49,6 km
      Modlibogowice. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Kierujemy się na Pyzdry. Po ok. 1 km, na skrzyżowaniu skręcamy w prawo.

       

      54,6 km
      Grabienice. Przejeżdżamy obok kościoła pw. św. Katarzyny. Jedziemy wzdłuż głównej drogi, która prowadzi nas w lewo.

      56,5 km
      Wjeżdżamy do Rzgowa. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo. Po ok. 1,5 km wjeżdżamy do lasu. Niekiedy jedziemy bardzo piaszczystymi odcinkami.

      61,7 km
      Zarzewek. Przez moment pod kołami znów mamy asfalt. Jedziemy prosto. Droga znów zamienia się w piaszczystą. Na skrzyżowaniu z drogą asfaltową skręcamy w lewo. Droga biegnie wśród drzew. Przejeżdżamy nad autostradą.

      67,3 km
      Struga. Po lewej stronie mijamy obelisk z napisem "Pamięci pomordowanych mieszkańców Kowalewka przez hitlerowców w dniu 15 stycznia 1945 r."

      69,3 km
      Sławsk. Przecinamy drogę powiatową i po 60 m, za sklepem skręcamy w prawą stronę w kierunku promu. Przeprawiamy się na drugi brzeg rzeki Warty (prom kursuje bezpłatnie: pn-pt, 1 sob m-ca w godz. 5.00-21.00, pozostałe sob, nd i święta w godz. 7.00-15.00). Za rzeką skręcamy w lewo i dalej jedziemy drogą z płyt betonowych wzdłuż wału przeciwpowodziowego, po prawej łąki nadwarciańskie.

       

      74,6 km
      Uwaga! Skręcamy za słabo widocznym zjazdem w prawo drogą przez łąki, cały czas droga betonowa.

      75,9 km
      Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo. Dalej cały czas jedziemy drogą z płyt betonowych. Po 500 m skręcamy w lewo między zabudowaniami i za chwilę ponownie (dwukrotnie) skręcamy w lewo.

      77,9 km
      Myślibórz. Mijamy kościół pw. św. Mateusza Apostoła. Po chwili dojeżdżamy do drogi nr 467 i skręcamy w prawo (uwaga na duży ruch samochodów).

      80,5 km
      Golina. Po prawej mijamy zespół dworski. Na rondzie skręcamy w prawo w kierunku Konina. Na światłach, też w prawo. Przed drewnianym kościołem pw. św. Jakuba Apostoła skręcamy w prawo. Po 500 m skręcamy w lewo i jedziemy prosto lasem, a następnie trawiastą drogą przez łąki.

       

      87,3 km
      Po dojeździe do asfaltowej drogi skręcamy w prawo, kierując się do przeprawy promowej w Sławsku. Droga asfaltowa po niedługim czasie przechodzi w piaszczystą. Przeprawiamy się przez rzekę.

      89,8 km
      Dojeżdżamy do drogi powiatowej i skręcamy w lewo. Po 2 km skręcamy w prawo, w kierunku Branna.

      93,3 km
      Skrzyżowanie dróg. Jedziemy prosto piaszczystą drogą przez las. Po 400 m skręcamy w lewo. Wyjeżdżamy z lasu. Naszym oczom ukazuje się osiedle domków jednorodzinnych.

       

      96,1 km
      Przejeżdżamy obok szkoły podstawowej. Jedziemy prosto. Przed remizą OSP droga skręca w prawo Mijamy kościół pw. św. Piotra i św. Pawła. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo.

      96,6 km
      Koniec szlaku przy Urzędzie Gminy Stare Miasto.



        Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
        strzałka do góry