Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Goście z Madagaskaru w Sławsku

Niecodzienni goście odwiedzili Sławsk w drodze na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. W niedzielę, 17. lipca, w kościele parafialnym na mszy świętej o godzinie 10:45 obecne były: Siostra Alojza Kwiatkowska - sławszczanka, od ponad 20. lat pracująca na misji na Madagaskarze, Siostra Joslyna - malgaszka ucząca w szkole misyjnej, Pani Mirra - malgaszka nauczycielka geografii oraz Pani Elżbieta Przybylska - stomatolog, która spędziła 6 tygodni na odległym Madagaskarze lecząc zęby dzieciom w bardzo trudnych warunkach. Przybyli na mszę świętą wierni mogli wysłuchać opowiadań o ciężkiej pracy i życiu na wyspie. Goście zaprezentowali się w strojach, które nosić będą podczas ŚDM w Krakowie. Zielone spodnie i koszulki oraz biało-czerwone bluzy odpowiadają kolorom flagi Madagaskaru. Dodatkowo na spodniach widoczny jest obrazek lemura - małpy występującej tylko na Madagaskarze. Natomiast na koszulce i bluzie umieszczone są symbole ŚDM oraz cytat: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7).” Po zakończonym nabożeństwie Malgaszki zwiedziły Sławsk. Były zachwycone wszechobecną roślinnością i pięknem Sławska. Najbardziej zainteresowała je przeprawa promowa - coś czego nie spotka się w całym Madagaskarze. Tego samego dnia goście odwiedzili także Grąblin i Sanktuarium w Licheniu.

Następnego dnia, z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Sławsku, odbyło się spotkanie w Domu Kultury, na które przybyli goście z Madagaskaru oraz mieszkańcy Sławska i okolic. Malgaszki opowiedziały wszystkim zebranym o życiu w ich Ojczyźnie, swoje wrażenia z wizyty w Polsce oraz jak bardzo różni się Madagaskar od Polski. Dodatkowo Siostra Joslyna i Pani Mirra zaśpiewały w swym ojczystym języku oraz zaprezentowały krótki taniec tańczony podczas mszy na Madagaskarze. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i wesołej atmosferze przy kawie i słodkościach przygotowanych przez panie z KGW Sławsk.

Zarówno w niedzielę na mszy świętej jak i na poniedziałkowym spotkaniu przeprowadzona była zbiórka pieniężna na misyjną pracę sióstr Orionistek z Madagaskaru.

Teresa Kwiatkowska


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  21
  marca 2023

  Dziś są imieniny:

  DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamowienia Publiczne DOSTĘPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Bezpłatna Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry