Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijnevisibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Śladami powstańców i gniazdo rodowe Przyjemskich

Pierwszy spacer w ramach projektu SPACERKIEM PO ZDROWIE PTTK Konin w 2017 roku odbył się 21 stycznia śladami powstańców styczniowych. Po drodze pan Wojciech Dylewski zaprosił do siedziby rodowej Przyjemskich w Przyjmie. Ród Przyjemskich zrobił karierę polityczną w czasach I Rzeczypospolitej. Dwaj jego przedstawiciele: marszałek wielki koronny i starosta koniński Stanisław († 1595) oraz jego bratanek Krzysztof († 1611) zostali pochowani w farze w Koninie.

Pieszy etap przebiegał na trasie Cząstków - dawny folwark Karpaty - góra Karpaty wys. 122 m n.p.m. - Zaborze. W Nowej Wsi przy mogile 3 strzelców konnych, którzy polegli w potyczce 7 lipca 1863 roku, najmłodsi Stanisław Szczecina i Paweł Węgliński zapalili znicze. Najstarszym piechurem był pan Jan Kujawa z Konina (94).

Do mety rajdu na Wale Tarejwy w Koninie dotarli wszyscy uczestnicy dzięki niezawodnej linii SPACER MZK Konin, obsługiwanej przez pana Pawła Owsińskiego. Kwiaty w imieniu turystów złożył prezes Oddziału PTTK w Koninie Andrzej Łącki w towarzystwie uczniów Szkoły Podstawowej ze Sławska (opiekun Małgorzata Jankowska). Muzycznym akcentem była zaśpiewana przez połączone siły uczestników uroczystości pieśń „Warszawianka”. Rajd odbył się przy współpracy Gminy Golina, Wydziału Spraw Obywatelskich UM w Koninie i MZK Konin.

PTTK Konin

Fot. Wanda Gruszczyńska, Zbyszek Szczypkowski, Władysław Wojtulewicz

 


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  21
  marca 2023

  Dziś są imieniny:

  DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamowienia Publiczne DOSTĘPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Bezpłatna Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry