Zwykłe i niezwykłe opowieści w Bibliotece

W ramach cyklicznych spotkań „Głośnego Czytania” już po raz kolejny odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Rzgowie uczniowie klas I-III Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie wraz z wychowawcami  kl.I b –p.U.Błaszczyk i asystent nauczyciela p.K.Janicką, kl.II- p.E.Kin oraz kl.III – p.M.Majewską.

Panie bibliotekarki zafundowały pierwszakom prawdziwie bajkową ucztę podczas, której dzieci wysłuchały dziwnych historii bajkopisarza- G.Kasdepke „-O zarozumiałej marchewce” , O kapryśnej księżniczce i nadzwyczaj mądrym czarodzieju oraz poznały historię chorego na autyzm chłopca. Nasi mali słuchacze dowiedzieli się, że każdemu wolno marzyć a jeśli w to mocno wierzymy marzenia się spełniają. Dzieci wspaniale zrozumiały płynący z opowiadań przekaz. Rozmawialiśmy o tym, że każdego człowieka trzeba szanować i akceptować takim jakim jest oraz starać się go zrozumieć a przysłowie „Nie szata zdobi człowieka” nie zawsze się sprawdza.

Przysłowia , natomiast były tematem spotkania z uczniami kl.II. Na wstępie dzieci opowiedziały o znanych im i zasłyszanych w życiu codziennym przysłowiach oraz wyjaśniały ich znaczenie.   Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie , Gdy kot śpi to myszy harcują, Gdyby kózka nie skakała… to znane i popularne przysłowia , które nauczają, przestrzegają, obrazują wiele życiowych sytuacji, często wyśmiewają wady ludzkie. Bo jak mówi definicja „Przysłowia są mądrością narodów, każde ma w sobie ziarnko prawdy”.

Ostatnią klasą jaką gościliśmy w bibliotece byli trzecioklasiści. Z uwagą wysłuchali oni fragmentów lektury A.Lindgren - „Dzieci z Bullerbyn” o zbliżających się świętach wielkanocnych a następnie bezbłędnie odpowiadały na pytania związane z czytanym tekstem. Należy podkreślić, że większość uczniów  tej klasy należy do klasowego kółka czytelniczego , które również regularnie wraz z panią wychowawczynią odwiedza Gminną Bibliotekę.

Podsumowaniem spotkania najmłodszych były wykonane przez dzieci prace plastyczne nawiązujące do czytanej lektury, natomiast starszaki uczestniczyły w zabawie w zgadywanki, rymowanki i zagadki matematyczne.

Ogromnie cieszy nas każda wizyta dzieci w naszej placówce dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim paniom wychowawczyniom , nauczycielom za wspaniałe relacje i dobrą współpracę.

Bibliotekarze GBP w Rzgowie

października 2017