Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Wydarzenia ze szkoły w Sławsku

Dyskoteka z okazji Dnia Chłopca
W czwartek, 5 października, w naszej szkole odbyła się organizowana przez Samorząd Uczniowski dyskoteka z okazji Dnia Chłopaka. Uczniowie bawili się znakomicie przy starych i nowych przebojach. Wielkim powodzeniem i częstymi odwiedzinami cieszyła się też kawiarenka, obsługiwana przez niezawodnych rodziców, w której można było nabyć domowe babeczki, gofry, popcorn oraz napić się soku.

Rytmiczna muzyka zachęcała do pląsów i porywała do tańca nawet najbardziej opornych. Chłopcy mieli również okazję do sprawdzenia swoich umiejętności i poczucia estetyki, w konkursach przygotowanych przez Olę Przyjemską z SU.

Uczniowie bawili się świetnie do samego końca, a szczególnie chłopcy, którzy czuli się "mile połechtani" tym, że ta impreza  jest właśnie z okazji ich święta.


Dzień Chłopca w klasie IIIa i IIIb
Dzień Chłopca w klasie IIIa i IIIb to sportowe zmagania na sali gimnastycznej. Jury, w skład którego wchodziły dziewczynki z obu klas, jednogłośnie przyznały symboliczne medale wszystkim chłopcomi wręczyły im również drobne upominki, zakupione przez rodziców.
Ponadto w tym dniu zostały wręczone dyplomy za tabliczkowe zmagania z okazji Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.
I tak:
„Królem tabliczkowej skakanki” został Antoś Andrzejewski.
Walczące o tytuł „Królowej tabliczkowej skakanki” dziewczęta, zajęły następujące miejsca:

 1. Martyna Szczepaniak
 2. Paulina Szczepaniak
 3. Marysia Łukasiewicz
 4. Iga Dziubczyńska
 5. Martyna Goińska
 6. Amelka Dudek

Rywalizujący w grze „Olimpijczyk” uplasowali się następująco:

 1. Antek Andrzejewski- 1,04 min
 2. Martyna Goińska - 1,10 min
 3. Kacper Szambelan - 1,11 min
 4. Patryk Szambelan - 1,12 min
 5. Martyna Skowrońska - 1,31 min
 6. Alan Jackowski - 1,41 min
 7. Paulina Szczepaniak – 2,32 min
 8. Nadia Żyża – 3,32 min

Gratulujemy!


"Jak powstaje chleb?"
Wycieczka do piekarni, która odbyła się 9 października 2017 r.,  to kolejny wyjazd, na który wybrali się trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Sławsku pod opieką wychowawczyń p. Ewy Lewandowskiej i p. K. Bartosik.  Dzięki uprzejmości właścicieli Piekarni w Rzgowie p. Juliusza Budniaka i p. Stanisława Rybackiego, dzieci mogły poznać pracę piekarza i cały proces technologiczny produkcji zdrowego, tradycyjnie wypiekanego na drożdżach i zakwasie pieczywa.

Po piekarni oprowadzał uczniów p. Juliusz Budniak, który cierpliwie i dokładnie opowiadał o wszystkich maszynach, urządzeniach, pracy piekarza i tajnikach wypieku chleba. Dzieci z ciekawością przyglądały się wielkim, pracującym mieszalnikom do ciasta, maszynie, która sama robi równiutkie, gładziutkie bułeczki i zaglądały do pieców piekarniczych. Po całej piekarni unosił się cudowny zapach pieczonego chleba, którym wszyscy zostali poczęstowani.

Pan Juliusz przypomniał nam o tym, że pieczywa nie należy wyrzucać, ponieważ szacunek dla chleba jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, oparty na symbolice, zwyczajach i obrzędach.

Chleb, którego postaci jest tak wiele, spożywamy kilka razy dziennie. Pamiętajmy więc, aby się nie zmarnował, aby nie upadł na ziemię, aby nie został wyrzucony na śmietnik, aby nie wbijać w niego noża przed nakreśleniem na nim znaku krzyża …

 

Pielgrzymka klasy III do Lichenia
Klasa III gimnazjum w dniu 4 października 2017 roku brała udział w diecezjalnej pielgrzymce klas III gimnazjalnych do bazyliki pw. Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w Licheniu.

Młodzi ludzie z całej diecezji w licheńskiej świątyni gromadzili się od godz. 10. Przed rozpoczęciem Mszy św. istniała możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi świętej. Ewangelizację rozpoczął ks. Michał Krygier, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Następnie do młodych ludzi przemówił ks. Jakub Bartczak z archidiecezji wrocławskiej znany z tego, iż ewangelizuje w rytm muzyki hip-hop. Kapłan podzielił się także świadectwem spotkania żywego Boga w swoim życiu.

O godz. 12.00 Mszy św. przewodniczył ks. bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Eucharystię koncelebrowali księża katecheci, którzy przybyli do licheńskiego Sanktuarium wraz z młodzieżą. Łącznie przy ołtarzu zgromadziło się 76 kapłanów.

Na początku Eucharystii głos zabrał kustosz licheńskiego Sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny MIC. Wyjaśnił, iż w tym roku w Licheniu obchodzono bardzo ważne wydarzenie – 50. rocznicę koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej koroną papieską. Zachęcał, aby młodzi ludzie, za sprawą Matki Bożej, przekazali Jezusowi wszystkie swoje sprawy, które są bliskie ich sercom.

Homilię wygłosił ks. Jakub Bartczak. W słowie zachęcał do pójścia za Jezusem, pomimo trudności, które się pojawią. „Światu bardzo potrzeba Boga, radości wiary. Każdy w swoim sercu ma potrzebę kochania” – mówił kaznodzieja. Nawiązując do odczytanej Ewangelii powiedział, że Jezus zachęca nas do pójścia za nim. - „Pana Boga nie można poznać jednorazowo, ale musimy go odnajdywać i poznawać cały czas. Jest to nieustanna przygoda z kimś, kto nas bardzo kocha. Aby iść za Jezusem, trzeba być odważnym.

Na zakończenie Mszy św. słowo do młodzieży skierował ordynariusz diecezji włocławskiej - bp Mering. Dziękując za przybycie i wspólną modlitwę powiedział, że przyszłość Kościoła znajduje się w sercach młodzieży, także tej, która zgromadziła się w licheńskiej bazylice.

Na zakończenie młodzież odczytała akt zawierzenia Matce Bożej Licheńskiej. Oprawę muzyczną prowadził zespół ewangelizacyjny „Emmanuel” z Sieradza.


"Skąd się bierze mleko?"
Dnia 5 października 2017 r. kolejny raz, uczniowie  klas IIIa i IIIb ze Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Sławsku, wzbogacali swoją wiedzę  uczestnicząc w wyjeździe zorganizowanym przez wychowawczynie p. E.Lewandowską i p. K.Bartosik. Tym razem, dzięki uprzejmości Państwa Michalskich  z Branna, uczniowie mieli okazję zapoznać się z gospodarstwem rolnym. Właściciele zajmują się hodowlą krów  i produkcją mleka, którego odbiorcą jest Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Łowiczu. Uczniowie poznali miejsce, w którym doi się krowy.   W oborze wysłuchali informacji dotyczących sposobu życia, opieki nad krowami, oraz naturalnym procesem produkcji mleka. Mieli okazję poznać prawdziwy dobrostan dla krów. Przede wszystkim nie były uwiązane, tylko chodziły wolno w ogromnym boksie – jedne jadły siano, inne leżakowały, jeszcze inne piły. „Właśnie od tego zależy jakość i ilość mleka, które dają nam krowy”- tłumaczyli właściciele.

Po obejrzeniu dojarni, obory, głaskaniu krów i oczywiście zrobieniu sobie  z nimi pamiątkowego zdjęcia, uczestnicy wyjazdu udali się na prawdziwą mleczną ucztę. Każdy  miał okazję napić się świeżego i zdrowego mleka i nie obyło się bez dolewek. Na koniec zostaliśmy poczęstowani słodkimi „Krówkami” .


"Światowy Dzień Uśmiechu"
6 października obchodziliśmy w Szkole Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Sławsku „Światowy Dzień Uśmiechu”. Akcja przeprowadzona została przez członków „Samorządu Uczniowskiego”, ponieważ uważają oni, że uśmiech to najpiękniejsze, co możemy podarować drugiej osobie, ale także sobie. W tym dniu poprzebierani, umalowani, udekorowani buźkami, czy innymi wesołymi dodatkami uczniowie, wywoływali uśmiech nie tylko na twarzach swoich koleżanek i kolegów.

Podczas  przerw „zapraszaliśmy” wszystkich do miłego, serdecznego „Uśmiechu”. Każdy uczeń „zarażony” uśmiechem częstował się cukierkami. A po lekcjach zanieśliśmy własne uśmiechy do domów, aby ten dzień trwał do końca w miłej serdecznej atmosferze. Chcieliśmy, aby każdy „zarażony” uśmiechem kontynuował pozytywne zachowania jak najdłużej. Bo tam gdzie panuje życzliwość i zgoda, tam miło i bezpiecznie każdemu. 

Trochę informacji o tym święcie i jego leczniczym znaczeniu….

Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie. Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na dzieci lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.

SPADKOBIERCY SHERLOCKA HOLMESA
29 września sala lekcyjna szóstoklasistów zamieniła się w siedzibę „Archiwum X”. Dzięki inicjatywie Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie, Pani Doroty Eltman, uczniowie wzięli udział w warsztatach detektywistycznych przeprowadzonych przez pisarza Dariusza Rekosza. Szóstoklasiści dali dowód na swoją kreatywność i otwartość, z zapałem rozwiązując zagadki ukryte w szyfrach. Zadania nie należały do najłatwiejszych, a ich trudność rosła z każdą kolejną zagadką. Jednak klasa szósta to ambitne i mądre głowy, które nie boją się takich wyzwań! To uznali za początek wielkiej przygody i mają nadzieję na jej kontynuację. Zatem już teraz z wychowawczynią Justyną Pietryk planują kolejne spotkanie z Panem Dariuszem, którego książki również spotkały się z wielkim zainteresowaniem.

Nawiasem mówiąc sam Pan Rekosz to człowiek – zagadka, z wykształcenia informatyk wykazujący się talentem pisarskim i pedagogicznym. Może podczas kolejnego spotkania uda nam się jeszcze choć w części „rozpracować” tę ciekawą postać…  


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  27
  2021

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA SZCZEPIMY SIĘ GOSPODARKA ODPADAMI Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamowienia Publiczne PRZYGARNIJ PSA DOSTĘPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Bezpłatna Pomoc Prawna MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry