Wielkie Święto Języków Obcych w Zespole Szkół w Sławsku

9 czerwca 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół w Sławsku uczestniczyli w wydarzeniu, które śmiało można nazwać Świętem Języka Obcego. Tego dnia po raz kolejny odwiedziła naszą szkołę Pani Justyna Schramm z Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu, by promować kulturę i historię Zielonej Wyspy. Jej zaangażowanie i pasję uczniowie mogli obserwować podczas warsztatów poprowadzonych przez gościa tego dnia specjalnie dla nich. Najmłodsi uczniowie Zespołu Szkół w Sławsku uczestniczyli w warsztatach „Baśnie Irlandzkie”, natomiast uczniowie klas IV-VI oraz gimnazjaliści poznali historię Powstania Wielkanocnego- jednego z najważniejszych powstań w Irlandii, którego 100 rocznicę wybuchu obchodzono w kwietniu tego roku. Spotkanie z Panią Justyną było możliwe dzięki projektowi „Irlandia w Szkole”, który w Zespole Szkół w Sławsku realizowany jest od września 2014roku. W bieżącym roku szkolnym do projektu „Irlandia w Szkole” dołączył kolejny projekt prowadzony przez Fundację Kultury Irlandzkiej w Poznaniu. „Moje Irlandzkie Korzenie” to autorski projekt Fundacji, który finansowany jest z funduszu „Emigrant Support Programme"  Irlandzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Projekt przygotowany został z myślą    o małych Irlandczykach mieszkających w Polsce, dzieciach urodzonych w Irlandii oraz tych, którzy mieszali w Irlandii  i powrócili  do Polski. Głównym celem projektu jest  przybliżenie dzieciom Irlandii w każdym z możliwych aspektów, a także ułatwienie powracającym osobom klimatyzacji w nowym miejscu. Projekt Fundacji został zrealizowany w Zespole Szkół w Sławsku, by wyjść naprzeciw  uczniom naszej szkoły, którzy w minione wakacje powrócili z Irlandii. W związku z projektem „Moje Irlandzkie Korzenie”, tego dnia gościliśmy także Panią Mirosławę Woszczyńską, która wraz z córkami przybliżyła społeczności szkolnej „Ich Irlandzkie Korzenie” poprzez prezentację, wystawę i ciekawe opowieści o ich dotychczasowym miejscu zamieszkania. To jednak nie był koniec wrażeń.

Następnym punktem Językowego Święta był finał projektu „Poliglota”.  Jest to projekt szkolny,  który w Publicznym Gimnazjum w Sławsku jest realizowany od 3 lat. W tym roku szkolnym do zmagań o tytuł Poligloty Roku stanęło 11 gimnazjalistów pod czujnym okiem Pani Marzeny Bachery i Pani Sylwii Andrzejak. W ciągu trzech miesięcy rywalizowali w konkursach sprawdzających ich wiedzę i umiejętności językowe w różnych obszarach. Do ścisłego finału  zakwalifikowało się sześcioro uczniów, przed którymi stały niełatwe finałowe zadania. Pamiętając o 400 rocznicy śmierci angielskiego poety i dramaturga Williama Shakespeare’a, finaliści zmierzyli się z interpretacją jego cytatów w języku angielskim. W komisji konkursowej zasiedli nasi goście, Pani Justyna Schramm i Pani Mirosława Woszczyńska oraz Dyrekcja Zespołu Szkół w Sławsku. Kolejnym wyzwaniem, z jakim przyszło się zmierzyć finalistom było muzyczne zadanie z języka niemieckiego. Podczas finału zostały także zaprezentowane filmiki zachęcające do nauki języków obcych, których autorami byli najwytrwalsi w językowych zmaganiach.

Finał projektu wyłonił:

Poliglotę Roku 2015/2016 – Agata Rosicka klasa III B

Germanistę Roku 2015/2016 – Oskar Kubasik klasa III A

Anglistę Roku 2015/2016 – Agata Rosicka klasa III B

Serdecznie Gratulujemy!

Oto  cytat Williama Shakespeare’s w interpretacji Poligloty Roku Agaty Rosickiej

„To thine own self be true” it’s  a quote from Shakespeare’s “Hamlet”. We can translate it into modern English as “be true to yourself”. It says we should be honest in own words and actions – let our words be these we want to say/use. Let’s listen to our inner voice which tells us what to do . We should stand up for what we believe in, defend our authenticity and be the real us because that is always the best way to be.”” A nade wszystko zostań wierny sobie” to cytat z “Hamleta” Szekspira. Mówi nam, że powinniśmy być szczerzy w naszych słowach i uczynkach – niech nasze słowa będą tymi, których chcemy użyć. Posłuchajmy naszego wewnętrznego głosu, który podpowiada nam co robić. Powinniśmy bronić tego, w co wierzymy, bronić naszej autentyczności i być prawdziwie sobą, bo to zawsze najlepszy sposób bycia”.

Sylwia Andrzejak

października 2017