Wielki finał projektu IRLANDIA W SZKOLE w Zespole Szkół w Sławsku

14 czerwca w Zespole Szkół w Sławsku odbył się finał projektu „Irlandia w Szkole” , którego organizatorem jest Fundacja Kultury Irlandzkiej z Poznania. W tym dniu po raz kolejny gościliśmy Panią Justynę Mazurek – Schramm, historyka, współzałożycielkę i wiceprezes zarządu Fundacji Kultury Irlandzkiej. Tradycją już się stało, że podczas spotkania z Panią Justyną uczniowie biorą udział w zajęciach warsztatowych na temat Irlandii. Tym razem wspólnie zgłębialiśmy tajniki historyczne zabytków Zielonej Wyspy oraz zagadnienia związane z położeniem geograficznym Irlandii. Jako pierwsi udział w warsztatach wzięli uczniowie klas I – III dla których na zakończenie zorganizowany został konkurs miedzy klasowy „ Miłośnicy Irlandii”. Reprezentanci każdej z klas odpowiadali na pytania dotyczące tradycji i kultury Irlandii. Wiedza i refleks wyłoniły zwycięzców konkursu.
I miejsce i tytuł „Klasy Miłośników Irlandii” zdobyła klasa III b, II miejsce przypadło klasie III a natomiast klasa II a zajęła miejsce III. Tuż za podium znalazła się klasa II b oraz klasa I. Jako następni  w zajęciach z panią Justyną uczestniczyli uczniowie klas IV – VI oraz gimnazjum. Po krótkiej przerwie  przyszedł czas na Wielki Finał Projektu „Irlandia w szkole”, który w Zespole Szkół w Sławsku realizowany jest od września 2014 roku. Na początek uczniowie gimnazjum pod czujnym okiem pani Moniki Frasz zaprezentowali poezję irlandzkiego poety, noblisty  w dziedzinie literatury z 1923 roku, Williama Butlera Yeatsa z okazji 152 rocznicy urodzin czołowego twórcy i działacza literackiego Odrodzenia Irlandzkiego. Kolejną atrakcją Wielkiego Finału była prezentacja filmu „Irlandia w Szkole” autorstwa ucznia klasy III a gimnazjum Kacpra Kubiaka. Film przygotowany z okazji Wielkiego Finału Projektu przedstawiał  trzyletnie działania projektowe w Zespole Szkól w Sławsku. Finałowe spotkanie swoim brawurowym występem tanecznym uświetniły również uczennice klas VI SP oraz klas I-II gimnazjum. Dziewczęta zaprezentowały pani Justynie oraz całej społeczności szkolnej „Belgijke”, która w ostatnim czasie bije rekordy popularności a uczniowie klas VI przedstawili krótkie biografie sławnych Irlandczyków. Na zakończenie przyszedł czas na podziękowania dla znakomitego gościa pani Justyny Mazurek- Schramm,  wszystkich nauczycieli pracujących przy projekcie oraz uczniów bez których realizacja projektu nie byłaby możliwa.

Projekt „Irlandia w Szkole” trwał w Zespole Szkół w Sławsku od września 2014 roku. Podczas trzech lat współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej z Poznania, w szkole prowadzony był szereg działań projektowych mających na celu poznanie i propagowanie kultury Irlandii wśród dzieci i młodzieży. W ramach projektu „Irlandia w szkole” uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na temat Zielonej Wyspy w szkole a także w siedzibie Fundacji w Poznaniu. W marcu 2015 roku czwartoklasiści  wzięli udział w wyjątkowych warsztatach tańca irlandzkiego, które poprowadziła  pani Justyna Mak ze Studio Tańca Etno Balans z Poznania. Warsztaty te były nagrodą od Fundacji dla uczniów za zaangażowanie w  projekt. W czasie trwania projektu uczniowie Zespołu Szkół w Sławsku trzykrotnie brali udział w wyjazdach do stolicy Wielkopolski gdzie dzięki Fundacji mieli okazję uczestniczyć  w zajęciach  w Muzeum Narodowym, Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Rogalowym. Każda z wycieczek organizowana była z ogromnym zaangażowaniem ze strony nauczycieli co zostało docenione przez Komisję Konkursową Ogólnopolskiego Konkursu dla Nauczycieli „Wartościowa Wycieczka Szkolna”. W grudniu 2016 roku pani Sylwia Andrzejak i pani Marzena Bachera zostały laureatkami konkursu organizowanego przez Biuro Podróży ATAS  z Warszawy  za „przybliżanie uczniom tradycji związanych z Dniem Świętego Patryka w wyjątkowo atrakcyjny i niestandardowy sposób” a wycieczka zorganizowana w marcu 2016 roku zajęła III miejsce w Polsce w kategorii wycieczki krótkie. Zakończony 14 czerwca projekt organizowany prze Fundację Kultury Irlandzkiej realizowany był we współpracy z Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu a głównym mecenasem i sponsorem projektu był Bank Zachodni WBK S.A.

Sylwia Andrzejak

Koordynator projektu „Irlandia w Szkole” w Zespole Szkół w Sławsku