Wielkanocne opowiastki

Dlaczego malujemy pisanki?
Skąd się wziął prima aprilis?
Z jakiego powodu topimy w rzece Marzannę
i jak dawniej wyglądało polewanie wodą w śmingus-dyngus?

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie zorganizowała dla pierwszaków ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza spotkanie o tematyce świątecznej.  Gościem spotkania była p. Jolanta Szaraszek - Kierownik Referatu Promocji i Rozwoju Gminy w Rzgowie.  Pani Jolanta czytała dzieciom fragmenty książki Renaty Piątkowskiej „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowiadania”.  Pierwszaki z zaciekawieniem wysłuchały tekstów o pisankach i śmigusie-dyngusie. Po każdym przedstawionym opowiadaniu dyrektor biblioteki p. Dorota Eltman zadawała małym słuchaczom pytania.  Dzieci podzieliły się również  informacjami o tradycjach panujących w ich domach, o tym jak obchodzą Lany Poniedziałek oraz jakimi metodami zdobią pisanki.

Po czytaniu nadeszła pora na rozrywkę . Nasi pierwszoklasiści uwielbiają tuby. W tej zabawie trzeba wykazać się sprytem i z uwagą śledzić wędrujący w tubach przedmiot bądź przedmioty. Do zabawy przyłączyła się również  p. Jolanta. Było dużo śmiechu.

Następnie dzieci namalowały piękne, kolorowe pisanki, które ozdobiły naszą bibliotekę. W nagrodę otrzymały od naszego Gościa czekoladowe jajeczka.

Dziękujemy Pani kierownik Jolancie Szaraszek za poświęcony czas mimo licznych obowiązków związanych z pełnioną funkcją.

Daria Kałasa

GBP w Rzgowie