Uroczyste otwarcie przepompowni w Barłogach

W dniu 7 czerwca br. odbyło się uroczyste otwarcie przepompowni w Barłogach. Inwestycja była realizowana przez Wody Polskie. Ma wzmocnić ochronę przeciwpowodziową na tym terenie – gdy będzie to potrzebne, odprowadzi nadmiar wód z terenu polderu Barłogi w kierunku odwadniającego kanału, a następnie do rzeki Warty.

Jest to historyczny moment dla miejscowości Barłogi i ośmiu miejscowości, na których oddziaływanie będzie miała ta pompownia. Na ten moment czekaliśmy przez 34 lata. W roku 1987 zostało przebudowane gruntownie z obwałowaniem koryto Strugi Zarzewskiej. Niedokończona inwestycja spowodowała, że borykaliśmy się przez kolejne lata z problemem powodzi. Widzimy, że ta inwestycja była bardzo potrzebna i będzie dobrze służyć wszystkim tym, którzy na tym terenie żyją – mówił Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak.

W poniedziałkowej uroczystości uczestniczyli m.in. Poseł na Sejm RP Leszek Galemba, Wicewojewoda Wielkopolski Aneta Niestrawska, Prezes Wód Polskich Przemysław Daca, Dyrektor RZGW w Poznaniu Bogumił Nowak, Wicestarosta Koniński Władysław Kocaj, Dyrektor Zarządu Zlewni w Kole Jan Bartczak, przedstawiciele Wykonawcy, a także Radni i Mieszkańcy Gminy Rzgów. Po przecięciu symbolicznej wstęgi poświęcenia dokonał proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Rzgowie ks. Jerzy Czerski, a następnie uruchomiono przepompownię.

Materiał wideo (KLIKNIJ)