Sukces Sołectwa Sławsk

Dnia 20. grudnia na MTP w Poznaniu odbyła się gala podsumowująca pierwszą edycję konkursu „Jeden dzień w sołectwie - przyroda, kultura, tradycja”, organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W konkursie zgłoszono 142 sołectwa z 95 gmin województwa wielkopolskiego. Do II etapu dostało się 30 projektów, z których 15 wyróżniono i kolejne 15 nagrodzono oraz wybrano 10 najlepszych potraw regionalnych.

Sołectwo Sławsk zajęło miejsce 6. i jako jedyne z powiatu konińskiego znalazło się w ścisłej dziesiątce.
Konkurs miał na celu aktywizowanie małych grup społecznych, podnoszenie świadomości mieszkańców, wyszukiwanie nowych produktów turystycznych, integracja i wymiana doświadczeń między sołectwami, wyszukiwanie oryginalnych i nieznanych potraw regionalnych. W pierwszym etapie należało opisać spędzenia aktywnego dnia w sołectwie lub jego okolicy wraz z propozycją potrawy regionalnej przygotowanej na zimno. W drugim etapie przedstawiciele sołectw musieli przygotować prezentację i degustację danej potrawy.
Sławsk zaprezentował bączki (dzikie karasie złowione w rzece Warcie) w zalewie octowej.
Nagrodę pieniężną, która będzie mogła być wykorzystana na statutowe cele sołectwa, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony przyrody z rąk wicemarszałek woj. Wielkopolskiego- Marzeny Wodzińskiej, dyrektor departamentu środowiska UM woj. Wielkopolskiego- Marioli Górniak oraz dyrektora ZPKWW- Janusza Łakomca odebrali: Wójt Gminy Rzgów- Grzegorz Matuszak, Sołtys Sławska- Wiesław Czaja, przedstawicielki KGW Sławsk- Maria Czaja i Teresa Ignaszczak, wiceprezes Pracowni Sławsk- Kinga Kwiatkowska oraz przedstawiciel OSP Sławsk- Mirosław Kozłowski.

Kinga Kwiatkowska

października 2017