SPOTKANIE Z BARBARĄ KOSMOWSKĄ W RAMACH OBCHODÓW URODZIN I IMIENIN ZOFII URBANOWSKIEJ

„Zostałam waszą ziomalką, ze względu na Zofię Urbanowską, która nas połączyła”

Powieść może pomóc rozwikłać wiele spraw,  pokazać, co w życiu ważne, wskazać, jaką życiową drogą podążyć… To stwierdzenie Pani Barbary Kosmowskiej – goszczącej 17 maja w Kowalewku – może dotyczyć zarówno twórczości tej współczesnej autorki utworów dla dzieci i młodzieży, jak i jej inspiratorki – Zofii Urbanowskiej – pisarki z naszej małej ojczyzny. Pani Kosmowska podkreślała rolę, jaką odegrały w jej życiu książki Urbanowskiej – choć napisane innym – nieco archaicznym językiem, przez co nie są już „książkowym rarytasem”, wciąż mają blask – przesycone są miłością i wrażliwością, co decyduje o ich ciągłej aktualności i popularności – również w naszych czasach. Mogliśmy usłyszeć, że Urbanowska uczy pokory – jeśli zna się jej biografię i twórczość, a Helenka Orecka – główna bohaterka „Księżniczki” – może uchodzić za pierwszą wyzwoloną w literaturze polskiej dziewczynę – samodzielną, odważną, decydującą o sobie i poszukującą samej siebie. Wielka wrażliwość oraz aktualność podejmowanych tematów są wspólnym mianownikiem dla twórczości obu pisarek. W moich książkach nie ma prostych rozwiązań, będzie wam towarzyszył smutek albo przynajmniej refleksja. Bo powieści, które bolą, okazują się tymi najważniejszymi. Powieść ma wtedy sens, kiedy człowiek przejrzy się w niej jak w lustrze i dostrzeże siebie. Zapragnijcie czytać – to literatura czyni z nas takich, a nie innych ludzi, ciekawy literacki świat czyni nas lepszymi, mądrzejszymi, wrażliwszymi… Te słowa pani Kosmowskiej nie wymagają komentarza – doskonale charakteryzują jej utwory, ale też wskazują, jak wielką wartość ma literatura – świat fikcji literackiej, który często pomaga nam kroczyć wyprostowanym po ścieżkach  realnego życia.

Organizatorem spotkania była Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie w ramach zadania „Czytasz….wiesz” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Bibliotekę Publiczną Gminy Stare Miasto.

Monika Frasz

października 2017