Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

RZGÓW

W skład Sołectwa wchodzą miejscowości: Rzgów i Rzgów Drugi.

Sołtys

Iwona Maciejewska zam. Rzgów, ul. Zagórowska 15A, 62-586 Rzgów, tel. 606 672 383
e-mail: iwona.maciej@op.pl

Rada Sołecka

Marzena Rogowska, Jerzy Kacprowicz, Tadeusz Okrój, Jerzy Koszal, Magdalena Kasznia.

Rzgów jest położony w centralnej części Gminy Rzgów na powierzchni 707,8 ha. 83% tego obszaru (587,9 ha) stanowią grunty użytkowane rolniczo, w tym grunty orne 494 ha i użytki zielone 91 ha. W większości są to gleby IV i V klasy. Ponadto 9% powierzchni sołectwa (60,4 ha) to lasy, a pozostała część to tereny różne, tj. tereny osiedlowe, tereny pod drogami, wodami itp.

W centrum sołectwa znajduje się  staw, który  jest użytkowany przez wędkarzy, oraz stanowi niewielkie kąpielisko dla dzieci. W przyszłości wokół nich mają być ustawione ławki, posadzone drzewa i krzewy, ma powstać boisko do piłki siatkowej. Teren ten służyć będzie również jako miejsce spotkań mieszkańców podczas organizowanych imprez kulturalnych i sportowych.

Na obrzeżach Rzgowa Drugiego ciągnie się Struga Grabienicka.

Część Rzgowa jest położona na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Bogactwo fauny i flory w tej okolicy zachęca do spacerów i spędzania czasu wolnego na łonie natury. Brak niestety istotnie wyróżniających się miejsc mogących przyciągnąć turystów spoza wsi.

Rzgów to bardzo stara osada. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu pochodzą już z XII wieku. Stanowiła wówczas posiadłość klasztoru cystersów w Lądzie. Później stała się wsią szlachecką. W czasie okupacji hitlerowskiej w latach 1940 – 1941 istniało tu getto dla ludności pochodzenia żydowskiego. Obecnie wieś spełnia rolę siedziby władz samorządowych i administracji gminnej, a także lokalnego ośrodka handlu i usług.

Na terenie sołectwa występują obiekty objęty ochroną konserwatorską:

- kościół p.w. Św. Jakuba wzniesiony prawdopodobnie w pierwszej połowie XVI w., przed 1601 r. dobudowano kaplicę, a w 1790 r. wieżę. Wielokrotnie restaurowany, po raz ostatni w latach 1990 – 1991.

- trzy barokowe ołtarze z pierwszej połowy XVIII w.; w głównym obraz Matki Boskiej z posrebrzaną sukienką z XVII w., w bocznym – obraz św. Jakuba Apostoła w posrebrzanej sukience z drugiej połowy XVIII w., w drugim ołtarzu bocznym – obraz św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus z końca XVII w. W kaplicy ołtarz z XVIII w. z częściowo przemalowanym obrazem św. Anny Samotrzeć z ok. 1620 r. Ambona i kamienna chrzcielnica z VI wieku.

W latach 50-tych wybudowano w Rzgowie pomnik na Placu Stuczyńskich. Powstał on na pamiątkę  wydarzenia, które miało miejsce 16 stycznia 1945 r. padło podejrzenie, że rodzina Stuczyńskich ukrywa w swoim domu Rosjan. Dom został podpalony, w budynku przebywali właśnie : 69-letnia Marianna Stuczyńska, 41-letnia Michalina, 15-letni Eugeniusz – 5-letni Jan, wszyscy zginęli. Nazajutrz we wsi Rzgów Niemcy zastrzelili Walentego Stuczyńskiego, wraz z synem Marianem. Działo się to w miejscu, gdzie dziś stoi Pomnik „Bohaterom poległym w walce o wolność”.

 

W Rzgowie prężnie działają i rozwijają się organizacje społeczne, takie jak:

 • Ochotnicza Straż Pożarna
 • Orkiestra Dęta
 • Koło Wędkarskie Nr 34
 • Stowarzyszenie: Koło Gospodyń Wiejskich.

Mieszkańcy wsi chętnie uczestniczą w lokalnych imprezach kulturalno – rozrywkowych i sportowych. Tradycyjnie co roku organizowane są:

 • Dzień Strażaka
 • festyn strażacki
 • festyn wędkarski
 • zawody wędkarskie
 • odpust parafialny
 • bal sylwestrowy i karnawałowy
 • Dni Rzgowa

Od kiedy została uruchomiona hala sportowa przy gimnazjum, często urządza się tam zawody sportowe dla młodzieży i dorosłych na szczeblu nie tylko lokalnym, ale również powiatowym i wojewódzkim.

            W 2007 roku, gdy zorganizowano I Edycję „Dni Rzgowa” mieszkańcy Rzgowa aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach. Wystawiono stoisko wiejskie, gdzie prezentowano potrawy regionalne oraz  rękodzieło w wykonaniu starszych mieszkanek Rzgowa.

Członkinie KGW Rzgów Rzgów chętnie uczestniczą nie tylko w imprezach gminnych, ale również w Dożynkach Powiatowych oraz Wielkim Ruszeniu  Gmin Powiatu Konińskiego. KGW Rzgów w ramach inicjatywy LEADER wypromowało Produkt Lokalny „Rybę po rzgowsku”

 

Myśl założenia Orkiestry Dętej powzięto już w 1912 roku z inspiracji członków zarządu oraz prezesa OSP księdza Aleksandra Makowskiego. Obecnie członkowie Orkiestry uświetniają swymi występami wszystkie imprezy lokalne i powiatowe.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  20
  styczeń 2019

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA OFERTA INWESTYCYJNA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULA INFORMACYJNA WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry