Rzeżuchowy skarb

12.04.2017r. uczniowie klas I - IV Szkoły Podstawowej w Sławsku obejrzeli spektakl „Rzeżuchowy skarb” grupy teatralnej PREKURSOR z Krakowa, który mówił o obrzędach i zwyczajach towarzyszących świętu Wielkiej Nocy. Zapoznał dzieci z rozmaitymi tradycjami wielkanocnymi z terenów całej Polski. Przypominał obyczaje wiosenne, mające zapewnić zdrowie i obfite plony. Niektóre z nich są nieznane szerzej, gdyż występują tylko w określonym regionie np. znane ze wschodniej Polski bicie jajkami.

Oprócz zwyczajów ludowych dzieci poznały zanikające polskie słownictwo, ponieważ mówiono o płanetnikach, wodnicach, rusałkach, boginkach, o wiosennych marzannach, niebezpiecznych strzygach i domowych, bardzo pożytecznych ubożętach, które we wszystkim pomagają.

Cały spektakl tworzony był przy współudziale dzieci, które naśladowały szum drzew, plusk strumienia, odgłosy ptaków i zwierząt. Stały się też elementami scenografii np.: dzieci razem z aktorami tworzyły las - wstawały podnosząc ręce, ruszając paluszkami jak liśćmi i szumiąc lub udając fale i plusk wody.

Głównym bohaterem spektaklu było Małe Leśne Licho. Pojawiło się na świecie bardzo dawno temu i nic nie wiedziało o Wielkiej Nocy. Spowodowało swą niewiedzą wiele zabawnych perypetii. Popadło w konflikt z Panem Ślimakiem, a pomógł mu Malarz Jan Zając i Puchacz Radowid. Razem z nimi dzieci nauczyły się zdobić pisanki, szykować wielkanocny koszyczek i przygotowywać świąteczne śniadanie.

Akcja toczyła się wartko, była zabawna, a postacie wyraziste i dobrane na zasadzie kontrastu. W przedstawieniu panowała radosna, wiosenna atmosfera, którą podkreślała barwna scenografia.

października 2017