Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Rzeżuchowy skarb

12.04.2017r. uczniowie klas I - IV Szkoły Podstawowej w Sławsku obejrzeli spektakl „Rzeżuchowy skarb” grupy teatralnej PREKURSOR z Krakowa, który mówił o obrzędach i zwyczajach towarzyszących świętu Wielkiej Nocy. Zapoznał dzieci z rozmaitymi tradycjami wielkanocnymi z terenów całej Polski. Przypominał obyczaje wiosenne, mające zapewnić zdrowie i obfite plony. Niektóre z nich są nieznane szerzej, gdyż występują tylko w określonym regionie np. znane ze wschodniej Polski bicie jajkami.

Oprócz zwyczajów ludowych dzieci poznały zanikające polskie słownictwo, ponieważ mówiono o płanetnikach, wodnicach, rusałkach, boginkach, o wiosennych marzannach, niebezpiecznych strzygach i domowych, bardzo pożytecznych ubożętach, które we wszystkim pomagają.

Cały spektakl tworzony był przy współudziale dzieci, które naśladowały szum drzew, plusk strumienia, odgłosy ptaków i zwierząt. Stały się też elementami scenografii np.: dzieci razem z aktorami tworzyły las - wstawały podnosząc ręce, ruszając paluszkami jak liśćmi i szumiąc lub udając fale i plusk wody.

Głównym bohaterem spektaklu było Małe Leśne Licho. Pojawiło się na świecie bardzo dawno temu i nic nie wiedziało o Wielkiej Nocy. Spowodowało swą niewiedzą wiele zabawnych perypetii. Popadło w konflikt z Panem Ślimakiem, a pomógł mu Malarz Jan Zając i Puchacz Radowid. Razem z nimi dzieci nauczyły się zdobić pisanki, szykować wielkanocny koszyczek i przygotowywać świąteczne śniadanie.

Akcja toczyła się wartko, była zabawna, a postacie wyraziste i dobrane na zasadzie kontrastu. W przedstawieniu panowała radosna, wiosenna atmosfera, którą podkreślała barwna scenografia.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  25
  styczeń 2020

  Dziś są imieniny:

  DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ OCEŃ URZĄD ZAINWESTUJ W NASZEJ GMINIE GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry