OSIECZA DRUGA

W skład Sołectwa wchodzi miejscowość Osiecza Druga od nr 17 do nr 41.

Sołtys

Zbigniew Roszak zam. Osiecza Druga 37, 62-586 Rzgów, tel. 888 738 641
e-mail: syczman@wp.pl

Rada Sołecka

Stanisław Błaszczyk, Maciej Witkowski, Małgorzata Witkowska, Szczepan Ruda, Renata Wiśniewska.

Osiecza Druga stanowi jedno z 21 sołectw Gminy Rzgów położona  w południowo–wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie konińskim i jest jednym z mniejszych sołectw  w gminie. Charakteryzuje się umiejscowieniem w malowniczym terenie, w którym przeważają piękne lasy, wydmy morenowe oraz możliwością z nich korzystania w sposób zgodny z naturą.

Mimo że w obecnym czasie nie istnieje żadna organizacja  społeczna ,latem organizujemy imprezy rozrywkowe w plenerze a zimą i jesienią prowadzone są wykłady w założonym klubie zdrowia na temat  zdrowego stylu życia.

Część mieszkańców Osieczy Drugiej utrzymuje się z rolnictwa. Ich działalność jest zróżnicowana zarówno pod względem upraw, jak i hodowli zwierząt. W strukturze zasiewów przeważają zboża.

We wsi znajduje  się  gospodarstwo ogrodnicze które uprawia ekologicznie borówkę  wysoką i jagodę kamczacką a  także prowadzi pasiekę pszczelą produkująca zdrowy miód leśny.

W miejscowości brakuje linii autobusowej. Jest wyznaczona godzina dowozu dzieci do szkoły i ich przywozu autobusem szkolnym na przystanek autobusowy, który znajduje się na początku wsi.

Wieś jest w 98% zwodociągowania, jednakże brak jest kanalizacji. Mieszkańcy nie mogą  korzystać ze stałego łącza internetowego.

W środku wsi pośród sosnowego lasu znajduje się duży zbiornik wodny, nad którym nie tylko mieszkańcy wsi odpoczywają, kąpią się latem czy też bawią się  na zorganizowanych  imprezach  rozrywkowych.

Naszymi  bogactwami są nie tylko stawy, ale piękne lasy, z których możemy korzystać w różny  sposób z ich dobrodziejstw . Mamy  także w okolicy wydmy morenowe, które były niszczone, ale mieszkańcy nie pozwolili na dalszą degradacje tak urokliwych i ciekawych miejsc. Posesje większości  mieszkańców są czyste i zadbane.

Na naszych łąkach, szczególnie wiosną, znajdziemy kwiaty mniszka lekarskiego, stokrotek czy zawilców.

Po długim oczekiwaniu zagnieździła się para bocianów na wcześniej przygotowanym miejscu w centrum wioski.

Dla mieszkańców jest to „dobry” znak na przyszłość. Ze względu na to, że mamy takie piękne miejsca  w naszej wiosce, mieszkańcy  wsi myślą w przyszłości o założeniu gospodarstw agroturystycznych. Jesteśmy otwartą wsią dla osób, które pragną korzystać z naturalnych walorów przyrody  w różnych porach roku.

profil na facebooku:  https://web.facebook.com/profile.php?id=100008447148225&fref=ts