Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

OSIECZA

W skład Sołectwa wchodzą miejscowości: Osiecza Pierwsza i część Osieczy Drugiej oraz ich integralna część Nowe.

Sołtys

Renata Mirkiewicz zam. Osiecza Pierwsza 75, 62-586 Rzgów, tel. 660 080 388

Rada Sołecka

Piotr Wanot, Andrzej Goździk, Kazimierz Robak, Stanisław Szczepaniak.

Sołectwo Osiecza  położone jest w centralnej części Gminy Rzgów na powierzchni 527,88 ha. 83% tego obszaru (389,31 ha) stanowią grunty użytkowane rolniczo, w tym grunty orne 134 ha  i użytki zielone 147 ha. W większości są to gleby  V i VI klasy. Ponadto 6% powierzchni sołectwa (30 ha) to lasy, a pozostała część to tereny różne, tj. tereny osiedlowe, tereny pod drogami, wodami i inne.

W centrum sołectwa znajduje się  Dom Kultury i strażnica OSP, które  użytkowane są  przez KGW oraz pozostałych mieszkańców wsi. Ważnym elementem sołectwa są tak zwane ”błonia”, czyli teren, na którym obecnie znajduje się boisko do gry w piłkę nożną  oraz zbiornik wodny. Teren jest własnością Wspólnoty Gruntowej wsi Osiecza Pierwsza.  W przyszłości planuje się powiększenie płyty boiska do rozmiarów 90x60 metrów, budowa boiska do Siatkówki, piłki ręcznej i koszykówki, budowa sceny, placu zabaw i trybun dla publiczności. Teren ten służyć będzie również jako miejsce spotkań mieszkańców podczas organizowanych imprez kulturalnych i sportowych.

Na obrzeżach Osieczy Pierwszej ciągnie się rzeka Warta – z jednej strony, a z drugiej – autostrada A-2.

Część Osieczy Pierwszej położona jest na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego.

Legenda powstania wsi OSIECZA

Rycerz Jan Janikus podążał na spotkanie pod chorągwią Króla Władysława Jagiełły z południa kraju w kierunku północnym. Na miejscu dzisiejszej Osieczy został zaatakowany przez Prusaków. Podczas krwawej bitwy rycerstwu tego bogatego rycerza udało się osaczyć Prusaków, tak, że odcięto im odwrót. W wyniku tego Prusacy ponieśli klęskę. Rycerz Janikus wziął do niewoli Prusaków i dalej podążał w zamierzonym kierunku. Jego celem było dołączenie do wojsk Jagiełły. Uczestniczył w bitwie pod Grunwaldem.

Po bitwie Król zapoznał się z jego działaniami wojennymi i za zasługi rycerskie podarował mu na wieczną własność wieś i jej okolice. Na pamiątkę osaczenia Prusaków nadał wsi nazwę OSIECZA. Jan Janikus od tej pory znany był jako Jan z Osieczy.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  17
  grudnia 2018

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA OFERTA INWESTYCYJNA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULA INFORMACYJNA WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry