Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów

Obserwatorium Przyrodnicze ZIELONY ZAKĄTEK w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Sławsku

4 września 2017 roku do użytku uczniów i nauczycieli zostało oddane Obserwatorium Przyrodnicze „Zielony Zakątek”. Powstanie obserwatorium było możliwe dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Wsparcia finansowego udzielili Wójt i Rada Gminy Rzgów, Wspólnota Gruntowa Sławska, a część roślin zakupili rodzice i nauczyciele Zespołu Szkół w Sławsku. Ziemię dostarczył Pan Kazimierz Kowalski – właściciel firmy Hydrowat. Projekt i wykonawstwo zapewniła firma ogrodnicza Transgaj, której właścicielem są Panowie Jacek i Paweł Grabarczykowie.

Na terenie obserwatorium posadzono kilkadziesiąt gatunków roślin, mających różnorodne wymagania
i cechy. Są to trawy, byliny, krzewy, zioła, pnącza. W centralnej części zostało umiejscowione poidełko dla ptaków. Wyposażenie „Zielonego zakątka” w karmnik i budkę lęgową dla ptaków oraz tzw. hotel dla owadów ma na celu zwabienie wielu ich gatunków, by uczniowie mogli je obserwować w naturze, a nie tylko poznawać z kart podręcznika. Meteorologiczne przyrządy pomiarowe pomogą młodym obserwatorom zrozumieć zmiany zachodzące w przyrodzie wraz z przemijaniem pór roku. Możliwości dydaktyczne obserwatorium są niezliczone również dlatego, że zostały zakupione liczne pomoce dydaktyczne, m.in. przewodniki do rozpoznawania roślin i zwierząt, tablice dydaktyczne, zestawy do badania wód, gleb
i powietrza, mikroskop, lupy i aparat fotograficzny.
Dotąd niewykorzystane szkolne patio zostało przekształcone w miejsce niezwykłe. Podczas lekcji będzie terenową salą dydaktyczną, a w czasie przerw zmieni się w oazę spokoju i odpoczynku.

Wielu mądrych ludzi wypowiadało się na temat istoty i znaczenia przyrody. Najbardziej trafne wydają się słowa: „Wynalezienie człowieka sprawia przyrodzie same kłopoty, co czyni go pierwszym szkodnikiem natury, a przecież przyroda bez człowieka może żyć, człowiek bez przyrody zginie”.

Powstanie – wspólnym wysiłkiem – „Zielonego zakątka” w naszej szkole daje nadzieję – nie tylko
na efektywniejsze nauczanie, ale przede wszystkim na kształtowanie świadomości ekologicznej naszych uczniów, by nikt z nich w przyszłości nie stał się szkodnikiem. Temu niech nade wszystko służy „Zielony zakątek”.

Wszystkim Państwu, którzy współtworzyliście to piękne miejsce, serdecznie dziękujemy.

    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry