Narodowe Czytanie 2017

Tegoroczna VI już edycja Narodowego Czytania, której organizatorem była Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie miała miejsce 7 września w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławsku.
W tym roku, zgodnie z wyborem dokonanym przez internautów, był czytany dramat S. Wyspiańskiego „Wesele”. Utwór trudny bo przecież dramaty są często nierozumiane przez czytelników.

„Wesele” określane jako „Polaków portret własny” bo zawierający obraz przekroju społeczeństwa polskiego na przełomie XIX i XX w., w Galicji - w Krakowie i podkrakowskiej wsi Bronowice.
Nasze lokalne „Wesele” mieliśmy w przepięknie udekorowanej sali. Zwykłe na co dzień pomieszczenie zamieniło się w stylowo przyozdobioną chatę weselną - bukiety jesiennych kwiatów, ludowe wycinanki na ścianach, snopy zboża oraz rozstawiony na środku stół biesiadny.

Wokół stołu nakrytego pięknym, ludowym obrusem zasiedli wybrani lektorzy. Zebranych gości powitała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzgowie - p. Dorota Eltman. Na spotkanie przybyli między innymi Sekretarz Gminy p. Alicja Zimna, W-ce Przewodniczący Rady Gminy Rzgów p. Wiesław Czaja, Dyrektor Banku Spółdzielczego w Strzałkowie /o w Rzgowie p. Dawid Majdecki, Radni Gminy Rzgów, pracownicy Urzędy Gminy, dyrektorzy placówek oświatowych - p. Agnieszka Duszyńska oraz p. Iwona Maziarz, kierownik  USC w Rzgowie p. Wojciech Koszal, nauczyciele, bibliotekarze, poloniści, KGW w Rzgowie oraz w Sławsku, Chór „Dominium”, przedstawiciele Pracowni Sławsk, Prezes OSP w Sławsku, seniorzy UTW w Rzgowie, mieszkańcy.
Kolejnym punktem było odczytanie przez dyrektor biblioteki listu z Kancelarii Prezydenta, następnie uczennice Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Osieczy zapoznały zebranych  z życiorysem S. Wyspiańskiego oraz tematyką jego utworów po czym  nastąpiło czytanie „Wesela”.

Zgodnie z koncepcją Pań bibliotekarek  czytanie wybranych fragmentów miało charakter przekrojowy zgodny z budową dramatu.
Wyznaczone osoby odczytywały przypisane im fragmenty: w roli panny młodej – p. Anna Wasilewska, pan młody - p. Jadwiga Włodarczyk, Klimina - p. Alicja Zimna, gospodarz - p. Katarzyna Szmagaj, Stańczyk -
p. Joanna Karmowska-Szymczak, Rycerz i Wernychora - p. Wiesław Czaja, Czepiec - p. Zofia Kruszyńska, Radczyni - p. Dominika Budzyńska, Chochoł i Żyd - p. Maria Dąbrowska, Jasiek - p. Zenona Osajda, poeta -
p. Teresa Ignaszczak oraz dziennikarz - p. Mirosław Rek. Wszyscy byli niesłychanie przejęci i zaangażowani
w odtworzenie przydzielonych im ról.

Kiedy wybrzmiały słowa kończące utwór zrobiło się bardzo patriotycznie za sprawą występu gminnego chóru „Dominium”. Usłyszeliśmy utwory „Marsz, marsz Polonia”, „Polskie kwiaty”. Chór śpiewał pięknie. Pod przewodnictwem nauczyciela muzyki z Zespołu Szkół w Sławsku p. Sławomira Kaliszewskiego.

Na zakończenie było swojsko oraz smacznie przy kawie i domowych wypiekach.

Dyrektor GBP w Rzgowie p. Dorota Eltman składa  serdeczne podziękowania Wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu „Wesela” S. Wyspiańskiego. Dziękuję  także paniom z KGW,  OSP w Sławsku, Pracowni Sławsk oraz p. Ewie Szczepaniak - polonistce SP w Osieczy za pomoc w przygotowaniu i organizacji Narodowego Czytania 2017.

kwietnia 2024