Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Narodowe Czytanie - ,,Przedwiośnie''

Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie już po raz siódmy uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku było to spotkanie wyjątkowe, ponieważ przypadało w roku 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Akcja Narodowego Czytania rozpoczęła się w dniu 7 września o godzinie 15:00 czytaniem fragmentów powieści "Przedwiośnie" przez grupę uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie.

Następnie o godzinie 17:00 rozpoczęła się część oficjalna. Wszystkich przybyłych gości powitała Dorota Eltman - Dyrektor Biblioteki, która odczytała list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Młodzież Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rzgowie przedstawiła życiorys Stefana Żeromskiego oraz genezę powstania powieści „Przedwiośnie”.  Po krótkim wstępie zaprezentowano wybrane fragmenty powieści, które usłyszeliśmy w wykonaniu młodzieży oraz zaproszonych gości tj. Aleksandry Matuszak, Zofii Dopierały, Marii Czai, Wojciecha Koszala, Dawida Majdeckiego, Jerzego Kacprowicza, Wiesława Czai, Marii Dąbrowskiej i Elżbiety Wośkowiak.

Fragmenty tekstu zostały wybrane i połączone w pewne grupy zagadnieniowe aby starszym przypomnieć treść utworu, młodych zaś zachęcić do przeczytania ostatniej powieści Stefana Żeromskiego.

Lektorzy zaprezentowali fragmenty ,,Przedwiośnia" mówiące o szczęśliwym dzieciństwie głównego bohatera Cezarego Baryki, jego pobycie w Nawłoci, a także chyba najbardziej znaną część mówiącą o przekroczeniu granicy z Polską i zawodzie, jaki spotkał Cezarego Barykę, gdy swoje wyobrażenia o kraju zderzył z rzeczywistością. Nie zabrakło także wątków miłosnych oraz fragmentów humorystycznych dotyczących przemarszu jeńców rosyjskich oraz przygody Wandy z perliczką.

Podczas Narodowego Czytania można było również wysłuchać Marszu Polonii w wykonaniu chóru Dominium ze Sławska oraz innych melodii w wykonaniu Sławomira Kaliszewskiego. Podsumowaniem spotkania był wiersz Leopolda Staffa, zawierający piękną, poetycką sentencję twórczości Stefana Żeromskiego, który zarecytowała  Elżbieta Wośkowiak.

Na zakończenie każdy z uczestników akcji otrzymał pamiątkową pieczęć.


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  26
  maj 2020

  Dziś są imieniny:
  brak wydarzeń

  DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ ZAINWESTUJ W NASZEJ GMINIE GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry