Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów
 • Strona Główna Gmina Rzgów

Nabór wniosków o dotacje i niskooprocentowane pożyczki na termomodernizację (domów jednorodzinnych) z rządowego programu ,,Czyste powietrze''

Wnioski – w formie elektronicznej bądź papierowej - będą przyjmować wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Rozpoczęcie ich naboru 19 września zapowiedział w poniedziałek minister środowiska Henryk Kowalczyk. - Prowadzimy szkolenia w gminach pokazujące, jak skorzystać z programu „Czyste Powietrze” – powiedział minister. - Takich szkoleń odbyło się już w gminach kilkaset i w najbliższych tygodniach chcemy, żeby w każdej gminie odbyło się spotkanie szkoleniowe, które poinformuje potencjalnie zainteresowanych o programie, jego zasadach programu, sposobie finansowania i o warunkach pomocy.

W ramach programu „Czyste powietrze” właściciele domów jednorodzinnych będą mogli otrzymać dotację i niskooprocentowaną pożyczkę (około 2,41 proc. w skali roku) - na ich termomodernizację, wymianę pieców, a także na zakup i instalację urządzeń produkujących energię ze źródeł odnawialnych: paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych i pomp ciepła. Program będzie realizowany przez 12 lat, z czego przez 10 lat będzie można składać wnioski. Budżet programu ma wynieść 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł.

Wysokość i charakter wsparcia (ile dotacji, a ile pożyczki) będzie zależeć od dochodów wnioskodawcy. Im będą one wyższe, tym mniejszy udział dotacji w udzielonym wsparciu, a wyższy – pożyczki. W wyższych grupach dochodowych dotacja będzie po Nowym Roku zastąpiona ulgą podatkową.

Największa dotacja - do 90 proc. tzw. kwalifikowanych kosztów inwestycji - przewidziana będzie przy 600 zł miesięcznego dochodu na jedną osobę w rodzinie. Takie wsparcie będzie mogło być uzupełnione niskooprocentowaną pożyczką.

Kolejne progi to:

• 601-800 zł na osobę w rodzinie - dotacja do 80 proc. kosztów kwalifikowanych, pożyczka - na pozostałe koszty inwestycji;
• 801- 1000 zł na osobę - dotacja do 70 proc. plus pożyczka
• 1001 – 1200 zł na osobę - dotacja 60 proc. plus pożyczka;
• 1201-1400 zł na osobę - dotacja do 50 proc. plus pożyczka;
• 1401-1600 zł na osobę - dotacja do 40 proc. plus pożyczka;
• Powyżej 1600 zł na osobę – dotacja do 30 proc. plus pożyczka.

Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wymiana pieców i termomodernizacja w ramach programu "Czyste Powietrze" może objąć nawet około 4 mln budynków.

Z powodu smogu i powikłań wynikających ze złej jakości powietrza w Polsce umiera 45-50 tys. osób rocznie. Za największe emisje jego zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny (piece w budynkach mieszkalnych) oraz transport samochodowy.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP


  Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

  Pogoda w naszej Gminie

  25
  styczeń 2020

  Dziś są imieniny:

  DRUKI DO POBRANIA GOSPODARKA ODPADAMI TWÓJ DZIELNICOWY PRZYGARNIJ PSA UNIA EUROPEJSKA MEDIA O NAS DOBRY START 300 PLUS RODZINA 500 PLUS MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ OCEŃ URZĄD ZAINWESTUJ W NASZEJ GMINIE GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
  strzałka do góry