Kultura Estonii w Sławsku

W sobotnie popołudnie 20 sierpnia br. do Domu Kultury w Sławsku przybyli goście z Estonii, którzy w Powiecie Konińskim spędzili kilka dni w ramach partnerskiej współpracy.
Był to kameralny chór KAMMERKOR z Lehtse, z regionu Lääne Viru w środkowej Estonii. Chór tworzy 23 śpiewaków i 2 dyrygentów. Zwiedzając powiat koniński zespół koncertował w Rychwale, Sławsku, Żychlinie i Kazimierzu Biskupim podczas Dożynek Powiatowych.

Na spotkanie i koncert chóru do sławskiego Domu Kultury przybyli: Wójt Gminy Rzgów Grzegorz Matuszak, przewodniczący Rady Gminy Roman Jakubowicz, panie Danuta Plucińska i Katarzyna Rejniak ze Starostwa Powiatowego, przedstawiciele organizacji społecznych Sławska oraz mieszkańcy.

Goście z Estonii oprócz występu kameralnego zagrali także na instrumentach ludowych, zaspiewali ludowe piosenki i zatańczyli. Był też pokaz i nauka ludowego tańca estońskiego. Niespodzianką dla gospodarzy była pieśń w języku polskim wykonana przez chór estoński.

Po występie na wszystkich gości czekał poczęstunek przygotowany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Sławsku. Estończycy byli zachwyceni smakiem polskich potraw i polską gościnnością.

To spotkanie pokazało nam jak łatwo pokonać bariery językowe choć język estoński jest bardzo trudny dla Polaków a polski dla Estończyków.

Przecież jeszcze pamiętamy język rosyjski a młode pokolenie doskonale zna język angielski. I tak w języku polsko – rosyjsko - angielskim dogadaliśmy się z Estończykami. Było bardzo miło.

Teresa Kwiatkowska

Powiat Koniński współpracuje od wielu lat z Regionem Lääne Viru z Estonii. Właśnie stamtąd przyjechał do nas Kameralny chór Lehtse, który powstał w 1980 roku. Lehtse to mała gmina w środkowej Estonii, którą zamieszkuje około 600 mieszkańców. Chór tworzy 23 śpiewaków i dwóch dyrygentów TiiuTikkerber i Janus Väljaots.

Zespół ma bardzo wszechstronny repertuar od tradycyjnych ludowych piosenek do muzyki lekkiej. Na swym koncie ma również występy z wykonaniem wysokich form muzycznych oraz musicale i operetki. Jego trasy koncertowe prowadziły nie tylko przez Estonię, ale również do: Niemiec, Finlandii, Norwegii, Szwecji, na Litwę i Łotwę. To co łączy członków chóru to koleżeństwo i miłość do muzyki chóralnej.

Podczas występu zaprezentowały estońską muzykę chóralną i lekkie utwory muzyczne. Kwartet chóru będzie również grać estońską muzykę ludową.

października 2017