Konkurs Pięknego Czytania w Bibliotece Publicznej w Rzgowie

„Czytaniem odganiacie matkę wszystkich grzechów-próżnowanie ”.

Piotr Skarga

28 kwietnia 2016 r. w murach Biblioteki Publicznej w Rzgowie już po raz siódmy odbył się Konkurs Pięknego Czytania. Jego uczestnicy uczniowie klas III szkół podstawowych gminy Rzgów prezentowali swoje umiejętności lektorskie czytając wybrany fragment z  wskazanych książek autorstwa M.Pałasza: „Bajki”, „Elf wszechmogący”, „Heca nie z tej ziemi”, „Kosmiczna awantura”, i inne.

Zaszczytną a zarazem odpowiedzialną rolę członkiń komisji konkursowej , zgodziły się pełnić: p. M.Dąbrowska, p. E.Wośkowiak i p. Z.Osajda  – emerytowani nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i polonistki. Tegoroczna edycja konkursu „Pięknego Czytania” stała na  wyrównanym poziomie. Trzecioklasiści przygotowane przez siebie teksty  czytali  z olbrzymim zaangażowaniem i aktorskim talentem. Nie zabrakło jednak małej tremy i zdenerwowania, które zakłócały  prezentacje dzieci. Każdy występ uczestnika oceniany był według następujących kryteriów: płynność, bezbłędność, wyrazistość, tempo, intonacja, wrażenie artystyczne. Jury miało bardzo trudne zadanie aby sprawiedliwie   wyłonić zwycięzcę.

Po burzliwej i długiej  naradzie komisja postanowiła  przyznać

I miejsce: Anna Michalak (S.P. w Osieczy) oraz Agata Ławniczak(S.P. w Sławsku), które swoją interpretacją tekstu i wykonaniem najbardziej urzekły komisje oraz publiczność.
II miejsce: Roksana Andrzejaszek( S.P. w Osieczy), Kinga Maślak (S.P. w Rzgowie).
III miejsce: M. Kubiak (S.P. w Osieczy), Z. Szofer (S.P. w Rzgowie).

Natomiast wyróżnienia otrzymali : Julia Jarosz (S.P. w Grabienicach),       Martyna Filas (S.P. w Grabienicach),Paulina Paterkiewicz (S.P. w Rzgowie), Weronika Fabiszak (S.P. w Rzgowie), Krystian Balcerzak (S.P. w Osieczy).

W przerwach między wystąpieniami uczniów na dzieci i opiekunów czekała słodka przekąska . Każde dziecko biorące udział w Konkursie Pięknego Czytania otrzymało pamiątkowy dyplom wraz z książką i zakładką.
Serdecznie dziękuję Paniom M.Dąbrowskiej, E.Wośkowiak, Z. Osajdzie za poświęcony czas i pomoc w organizacji konkursu, ponadto dziękuję wszystkim nauczycielom, wychowawcom klas III  za przygotowanie dzieci do konkursu.

Dorota Eltman
GBP w Rzgowie