Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku

przewodnicząca:         Irena Szygenda
członek:                        Alina Juszczak
członek:                        Genowefa Woźniak

Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku powstało w kwietniu 1948 roku i cały czas prowadzi nieprzerwaną działalność. Koło obecnie liczy 70 członkiń. Od dnia 23. lutego 2011r. Koło posiada status prawny i nazywa się Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich
w Sławsku.

Koło aktywnie uczestniczy w życiu wsi i regionu. Współpracuje z innymi organizacjami wiejskimi m.in. z OSP, Radą Sołecką i Zespołem Szkół. Współpracuje także
z Urzędem Gminy w Rzgowie i Starostwem Powiatowym w Koninie. Koło zajmuje się organizacją imprez okolicznościowych, festynów, uczestniczy w akcjach charytatywnych, czynach społecznych, szkoleniach, pokazach i konkursach, głównie kulinarnych. Koło dba
o podtrzymywanie tradycji regionalnych i zachowanie staropolskich receptur kulinarnych. Koło organizuje wycieczki krajoznawcze, a także pielgrzymki do miejsc kultu religijnego. Członkinie Koła aktywnie działają w Stowarzyszeniu „Solidarni w Partnerstwie”, Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz Towarzystwie Przyjaciół Dzieci. Grupa kobiet bierze udział w zorganizowanych rajdach rowerowych oraz marszach nordic walking. Koło włączyło się w ratowanie Alei Kasztanowej w Sławsku i uznanie jej za Pomnik Przyrody oraz opiekuje się zabytkowymi grobami na miejscowym cmentarzu. Członkinie Koła współorganizują coroczne akcje honorowego krwiodawstwa, są też dawczyniami krwi.

KGW wielokrotnie uczestniczyło w Prezentacji Stołów Wigilijnych i Wielkanocnych w Warszawie oraz Gali Produktów Tradycyjnych i Regionalnych w Poznaniu i Koninie.
Koło bierze udział w dożynkach parafialnych, gminnych i powiatowych z okazałym wieńcem wyplatanym przez członkinie. W nagrodę KGW Sławsk trzykrotnie reprezentowało powiat koniński na dożynkach wielkopolskich. Kobiety z Koła uczestniczą w licznych konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia m.in. na Festiwalu Smaków w Poznaniu.
Delegacje Koła Gospodyń uczestnicząc w uroczystych imprezach występują w strojach ludowych wzorowanych na stroju wielkopolskim.

NAJWAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA KGW SŁAWSK

• I miejsce w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” podczas Dożynek Powiatowych w Sompolnie- 21.08.2005r.
  • Reprezentowanie Powiatu Konińskiego na Dożynkach Wojewódzkich w Wolsztynie- 28.08.2005r.
  • HIT GALI i Puchar Starosty Konińskiego podczas Gali Produktów Regionalnych Wielkopolski Wschodniej w Żychlinie- 3.09.2005r.
  • Medal za „Działalność na rzecz kultywowania staropolskich tradycji regionalnych” przyznany na Gali Powiatu Konińskiego 2006r.
  • I miejsce w konkursie na „Najpiękniejszy koszyk wielkanocny powiatu konińskiego”, Rumin 16.03.2008r.
  • Tytuł honorowy „Zasłużony dla Powiatu Konińskiego” 31.03.2008r.
  • I miejsce w konkursie na „Najpiękniejszy stół wigilijny” powiatu konińskiego 6.12.2009r.
  • II miejsce w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” podczas Dożynek Powiatowych w Lubstówku- 26.08.2012r.
  • Statuetka „ENERGIA”- nagroda za działalność na rzecz rozwoju Powiatu Konińskiego w kategorii „Kultura” przyznana na Gali Powiatu Konińskiego- 8.12.2012r.
  • Statuetka Wójta Gminy Rzgów w kategorii „Organizacja Roku 2012”
  • Reprezentowanie Powiatu na Dożynkach Wojewódzkich w Środzie Wielkopolskiej- 25.08.2013r.
  • Udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale i wystawienie stoiska kulinarnego w Miasteczku Regionów- 14-15.09.2013r.
  • VI miejsce w plebiscycie Głosu Wielkopolskiego na „Najpopularniejsze koło gospodyń” w Wielkopolsce- lipiec 2015r.
  • I miejsce w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy” podczas Dożynek Powiatowych w Wilczynie- 23.08.2015r.
  • II miejsce w konkursie na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” podczas Dożynek Wojewódzko- Archidiecezjalnych w Buku k/Poznania- 30.08.2015r.
  • liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach kulinarnych.

października 2017