Irlandzki Poznań

„Dni Świętego  Patryka” 2017 to najważniejszy, realizowany od czternastu lat projekt Fundacji Kultury Irlandzkiej. Prowadzone imprezy oraz warsztaty pozwalają na wszechstronne poznanie kultury irlandzkiej, poprzez muzykę, taniec, historię oraz film. Uczniowie Zespołu Szkół w Sławsku uczestnicząc w projekcie „Irlandia w Szkole” po raz trzeci mieli szansę stać się Irlandczykami w Stolicy Wielkopolski.

We wtorek 14 marca uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w wycieczce do Poznania z okazji obchodów Dnia Świętego Patryka organizowanych przez Fundację Kultury Irlandzkiej w Poznaniu. Miłośnicy Zielonej Wyspy wzięli udział w warsztatach w siedzibie Fundacji prowadzonych przez panią Justynę Mazurek – Schramm. Pani Justyna, która w ramach projektu „Irlandia w Szkole” wielokrotnie odwiedziła naszą szkołę, przybliżyła uczniom tradycje związane z obchodami Dnia Świętego Patryka w  Irlandii. W podziękowaniu za interesujące, przepełnione zielenią warsztaty uczniowie wręczyli pani Justynie album z własnoręcznie pokolorowanymi rysunkami przedstawiającymi plecionki celtyckie.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie  Starego Rynku w Poznaniu. Jego tajemnice i piękno uczniowie poznali dzięki pani Justynie – przewodniczce z  „Marido Travel Justyna Ciupa”. W samo południe uczestnicy wycieczki zebrali  się na Rynku by wraz z innymi turystami podziwiać Pyrka i Tyrka oraz wysłuchać hejnału Poznania. To jednak nie był koniec wrażeń. Organizatorzy wycieczki przygotowali  kolejna atrakcję dla uczniów – warsztaty rogalowe w Muzeum Rogala.

Podczas zajęć Poznański Rogalowy  Mistrz w bardzo humorystyczny sposób przedstawił uczestnikom warsztatów tajemnice wypieku Rogali Świętomarcińskich zaś gwara poznańska została zaprezentowana przez najprawdziwszego Poznaniaka – Wuja Binia.  Zakończeniem wspólnych wypieków  była smaczna degustacja rogali oraz wręczenie uczniom certyfikatów czeladniczych. Organizatorem wycieczki była pani Sylwia Andrzejak – koordynator projektu „Irlandia w Szkole” w Zespole Szkół w Sławsku

Sylwia Andrzejak