Inwestycje w Gminie Rzgów

W ramach programu „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie Gmin Rzgów i Grodziec” dofianansowanego przez Zarząd Województwa z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 trwają audyty przedwykonawcze oraz montaż mikro-instalacji fotowoltaicznych. Kwota dofinansowania dla Gminy Rzgów to 3 566 096,80 zł.
Na terenie Gminy Rzgów zostanie wykonanych 110 sztuk kolektorów słonecznych oraz 223 sztuki instalacji fotowoltaicznych. Przedmiotowe instalacje będą produkowały energię cieplną oraz elektryczną (w zależności od wariantu) na potrzeby własne domów mieszkalnych.
Mieszkańcy otrzymają dostęp do bezpiecznej, naturalnej energii i ciepła pochodzących z odnawialnych źródeł.

W celu poprawy bezpieczeństwa Mieszkańców Gminy Rzgów kończą się prace związane z budową ciągu pieszo – rowerowego na trasie Rzgów – Świątniki o długości 1244 m oraz ciągu pieszo – rowerowego o długości 1600 m w miejscowości Sławsk.
Obydwie inwestycje są współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu: „Stworzenie zintegrowanego systemu komunikacji publicznej na terenie K OSI”.
Dzięki nowopowstałym ścieżkom nie tylko piesi i rowerzyści korzystający z tych odcinków ale również kierowcy odczują poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększony komfort przemieszczania się na terenie Gminy.
Gmina również czyni starania na pozyskanie środków na brakujący odcinek ciągu pieszo-rowerowego, który połączy Sławsk z Osieczą Pierwszą.

W celu uporządkowania gospodarki wodno - ściekowej na terenie Gminy Rzgów trwa budowa oczyszczalni ścieków dla Aglomeracji Sławsk. Zostanie również wybudowane 3,99 km kanalizacji sanitarnej w miejscowości Branno (II Etap).
W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020, poddziałania 4.3.1. „Gospodarka Wodno – Ściekowa” pn.: „Budowa oczyszczalni ścieków dla Aglomeracji Sławsk oraz budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Branno Etap II” Gmina Rzgów otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 241 127,14 zł.
Nowa oczyszczalnia przejmie wszystkie dotychczasowe ścieki z miejscowości Sławsk oraz umożliwi odbiór ścieków z innych miejscowości, a stara oczyszczalnia będzie pełniła rolę przepompowni.

Zakończono prace związane z budową kanalizacji sanitarnej na ulicy Targowej w Rzgowie oraz w Rzgowie Drugim. Rozpoczęły się również prace przy budowie kanalizacji w miejscowości Dąbrowica.

W trakcie realizacji jest budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Rzgów.
Są to oczyszczalnie ścieków typu roślinnego (97 szt.), typu drenażowego (38 szt.) i typu biologicznego (6 szt.). Inwestycje te są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

W miejscowości Grabienice zakończyła się  budowa kanalizacji deszczowej. Odwodnienie zapobiegać będzie zalewaniu ulicy oraz prywatnych posesji.
Dobiegają końca prace związane z projektem pn.: „Zagospodarowanie przestrzeni poprzez budowę dojścia do kompleksu rekreacyjno – kulturalnego w Grabienicach”. Inwestycja polega na wykonaniu chodnika o długości 718 m.  Zadanie dofinansowane jest w ramach PROW 2014-2020.
W porozumieniu z Powiatem Konińskim wybudowany zostanie również chodnik przy ulicy Łąkowej w Rzgowie.

Zakończył się remont cząstkowy dróg na terenie Gminy Rzgów w miejscowościach: Branno, Sławsk, Kowalewek, Osiecza Pierwsza, Osiecza Druga, Zarzew, Babia, Rzgów, Świątniki, Goździków, Bożatki, Witnica i Kurów. Wkrótce zostaną przebudowane drogi w m. Świątniki, Kurów i Osiecza Pierwsza oraz Sławsk – Kowalewek (skrzyżowanie przy cmentarzu) oraz Dąbrowica – Barłogi.

W Szkole Podstawowej w Sławsku ze środków własnych budżetu gminy w kwocie 152 000 zł nastąpiła zmiana sposobu użytkowania części byłego gimnazjum na przedszkole, a następnie w ramach projektu pn. „Dla naszych dzieci” dofinansowanego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020  utworzonych zostało 25 miejsc wychowania przedszkolnego.
Kwota dofinansowania to 273 871,06 zł.
Celem projektu jest wzrost upowszechniania edukacji przedszkolnej w Gminie Rzgów dla dzieci w wieku 3 i 4 lat. Główne działania polegały na  dostosowaniu pomieszczeń w SP w Sławsku, wyposażeniu sali przedszkolnej, zakupu nowoczesnych pomocy dydaktycznych do placówki przedszkolnej m. in interaktywnego dywanu stanowiącego pomoc dydaktyczną dedykowaną do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych rozwijających u dzieci motorykę, koordynację oraz spostrzegawczość.

Trwa modernizacja kotłowni w budynku Szkoły Podstawowej w Rzgowie (po byłym gimnazjum).