Informacje PSP Konin dotyczące sezonu grzewczego

Największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany CZADEM. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci.

W związku z powyższym Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Koninie zaleca:

- nie używać uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych zarówno elektrycznych, gazowych jak również na paliwo stałe,

- wykonywać okresowe czyszczenie kanałów kominowych i wentylacyjnych - zaniedbania tych czynności często są przyczyną pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla,

- używać tylko tych urządzeń grzewczych, które posiadają krajowe atesty i dopuszczenia,

- nie spalać w piecach niedozwolonych materiałów (śmieci, plastiki).

Przypominamy, że obowiązujące przepisy nakazują nam co najmniej raz w roku przeprowadzić okresową kontrolę polegającą na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Ponadto w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

- raz na 3 miesiące (w domach opalanych paliwem stałym np. węgiel, drewno),

- raz na 6 miesięcy (w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym),

- raz na rok (usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych).

Przestrzeganie powyższych zasad przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa w okresie grzewczym. Zachęcamy również do zakupu czujników tlenku węgla i dymu. Już za kilkadziesiąt złotych możemy zapobiec tragedii.

Poniżej link do filmu, który porusza zagadnienia zagrożeń okresu grzewczego: https://youtu.be/iVNyoMGmoWE

grudnia 2017