Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Projekty Unijne


Wersja strony dla niedowidzących
ROZMIAR: A A A   
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów

Głosujmy na naszego rodaka!

Dr Piotr Grzelczak, który pochodzi z Gminy Rzgów i rozpoczął swoją edukację w Szkole Podstawowej w Sławsku ma szansę osiągnąć wielki sukces na arenie ogólnopolskiej. Książka jego autorstwa pt. „Poznański Czerwiec 1956. Walka o pamięć w latach 1956-1989” otrzymała bowiem nominację w prestiżowym konkursie „Książka Historyczna Roku”. Jest jedną z 10 książek, które powalczą o zwycięstwo w kategorii „Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku”.

Licząca blisko sześćset stron praca naszego krajana ukazuje niezwykle dramatyczne zmagania o pamięć o Poznańskim Czerwcu 1956 w okresie PRL, począwszy od pierwszych miesięcy po Czarnym Czwartku 28 czerwca 1956 po rok 1989, kiedy to po zwycięskich dla Solidarności wyborach do Sejmu i Senatu zorganizowano pierwsze legalne obchody jego kolejnej rocznicy.

Dr Piotr Grzelczak w oparciu o bardzo szeroką podstawę źródłową, z detektywistyczną dociekliwością wytropił i w zajmujący sposób opisał wszelkie możliwe aspekty związane ze społeczną pamięcią o Poznańskim Czerwcu 1956 oraz jej brutalnym zwalczaniem przez komunistyczne władze. W walce o pamięć jednego z najważniejszych wydarzeń w powojennych dziejach Polski jakim był Czerwiec 1956, przez blisko 35 lat strona społeczna, opozycyjna, obywatelska etc. musiała się bowiem ścierać z opresyjną władzą, która za wszelka cenę pragnęła to niewygodne dla siebie wydarzenie i wspomnienie o nim wymazać z dyskursu publicznego. Książka ujawnia mechanizmy polityki historycznej koordynowanej przez PZPR wobec Poznańskiego Czerwca 1956 i skalę społecznego zapominania o nim. Oprócz niezwykle bogatej bazy źródłowej (dziesiątki tysięcy akt przebadanych w ciągu kilkuletnich kwerend archiwalnych), podstawowy walor książki to jej pionierskość i nowatorskie ujęcie.

Apelujemy o oddawanie głosów na książkę pióra wieloletniego mieszkańca Rzgowa i Sławska, do dziś regularnie odwiedzającego rodzinne strony, poprzez stronę internetową: http://www.ksiazkahistorycznaroku.pl/glosowanie.html, gdzie należy zaznaczyć po jednym tytule w obu kategoriach. Można głosować codziennie do końca października. Gorąco zachęcamy do oddawania głosów na Piotra.

Konkurs „Książka Historyczna Roku” o nagrodę im. Oskara Haleckiego odbywa się po raz dziewiąty i ma na celu popularyzowanie najnowszych dziejów Polski oraz krzewienie czytelnictwa książek historycznych. W tym roku jury obraduje pod przewodnictwem profesora Antoniego Dudka. Konkurs organizowany jest przez Telewizję Polską, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej oraz Narodowe Centrum Kultury.

    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry