FESTIWAL HISTORII I KULTURY W SŁAWSKU

9 lipca 2016 Sławskiem zawładnęła historia i kultura. Stało się tak dzięki inicjatywie podjętej przez Pracownię Sławsk, Koło Gospodyń Wiejskich w Sławsku, Ochotniczą Straż Pożarną w Sławsku, Radę Sołecką oraz Zespół Szkół w Sławsku. Festiwal Historii i Kultury im. Marcina ze Sławska herbu Zaremba rozpoczął się od przemarszu, od miejsca gdzie niegdyś znajdowała się siedziba rodowa rycerza Marcina na plas przy Domu  Kultury, gdzie odbyła się całość. W pochodzie towarzyszyła nam orkiestra dęta z Królikowa, która również zaprezentowała się jako pierwsza reprezentacja gmin współpracujących z nami. Pozostałe gminy to Rychwał (zespół Bielanki), Golina (zespół Senior oraz chłopacy grający na keyboardach), Stare Miasto (zespół aerobikowy). Wystąpił również Zespół Szkół w Sławsku, którego historyczne scenki wprawiły wszystkich w dobry nastrój. Zaprezentował się również Pan Henryk Wiatrowski, którego muzyka pchnęła do tańca uczestników festiwalu. Atrakcje przygotowane na ten dzień, to warsztat Pracowni Sławsk- Fabryka Fajansu, warsztaty ginących zawodów (Wioska Ginących Zawodów z Koronowa- prząśniczka, łyżkarz, świecownik, oraz Pan Łukasz Dzieciątkowski - garncarstwo), prezentacja grupy Słowian Warcianie (którzy na nasz festiwal zmienili nazwę na Watcianie), jarmark lokalnych twórców, degustacja swojskiego jadła przygotowana przez KGW Sławsk oraz wystawy konkursy i zabawy. Po tej mocy atrakcji każdy mógł usmażyć kiełbaskę nad ogniskiem, a później tańczyliśmy i bawiliśmy się do białego rana!

grudnia 2017