Bicie rekordu Guinnessa w Zespole Szkół w Sławsku

Miarą Twojego człowieczeństwa
jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka.

Ks. Mieczysław Maliński

Już od 15 lat rozbrzmiewa w naszej szkole chór serc WOŚP, dlatego – jako przyjaciele i promotorzy tej idei – postanowiliśmy wesprzeć kolejne szczytne działanie Jurka Owsiaka i Jego Sztabu. Przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji próby bicia rekordu Guinnessa w resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Wolę udziału wyraziło aż 172 uczniów naszej szkoły, swoje wsparcie zaoferowali także nauczyciele i pracownicy, spośród których część pełniła dodatkowe funkcje: Aleksandra Kubasik – steward, Magdalena Kubiak – steward, Ewa Biernacka – steward, Małgorzata Jankowska – steward, Tomasz Marcinek – steward, Justyna Frasz -Ignaczak - kontroler czasu, Przemysław Kopczyński – kontroler czasu, Katarzyna Bartosik – fotograf, Monika Łukasiewicz - fotograf. Udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu zadeklarowały także osoby współpracujące z nami od lat: Teresa Kwiatkowska – przewodnicząca KGW, Wiesław Czaja – sołtys wsi Sławsk i wiceprzewodniczący Rady Gminy Rzgów, Wojciech Woźniak – prezes Wspólnoty Gruntowej, Grzegorz Kamiński - kamerzysta oraz ci, którzy postanowili poświęcić swój czas, by akcja przebiegła zgodnie z procedurami: Agata Głowacka - niezależny świadek, Aurelia Radzimska - niezależny świadek, Bartosz Myszel – instruktor, Kamila Myszel – instruktor, Karol Dryjer – policjant, Ewa Jagielska – policjant, Sebastian Dziubczyński – starszy sierżant wojsk lotniczych w Powidzu. Swoją obecnością zaszczycili nas też przedstawiciele samorządu gminnego: Lucyna Wrzyszczyńska – zastępca Wójta Gminy Rzgów, Joanna Karmowska – Szymczak – radna, Roman Jakubowicz – przewodniczący Rady Gminy, Wojciech Koszal – kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na czele z Wójtem Gminy Rzgów – Grzegorzem Matuszakiem. Inicjatorką akcji była – od lat współpracująca z WOŚP – nauczycielka naszej szkoły - Ewa Lewandowska.  Akcję zainaugurowała dyrektor Szkoły – Iwona Maziarz.
17 października przez 35 minut wszyscy obecni w sali gimnastycznej – przy użyciu 27 fantomów – przeprowadzali resuscytację krążeniowo – oddechową, podnosząc swoją świadomość związaną z pierwszą pomocą i ratowaniem życia, co wg ostatnich badań potrafi zaledwie 8% Polaków.

Pragniemy z całego serca podziękować wszystkim osobom, które wsparły nas podczas organizacji i przeprowadzania akcji! Wiemy, że na Państwa pomoc i życzliwość zawsze możemy liczyć, co sprawia, że czujemy motywację, by działać dalej.

Wspaniałą pamiątką tej akcji będą nie tylko film i zdjęcia, ale przede wszystkim dobrze utrwalona umiejętność niesienia pierwszej pomocy i podarowania drugiemu człowiekowi szansy na życie.

Teraz pozostaje nam tylko czekać, co na to weryfikatorzy rekordów z firmy Guinness…

października 2017