Badania RTG Płuc i Spirometryczne

W poniedziałek  16 października 2017 r. odbyły się badania profilaktyczne zorganizowane przez Urząd Gminy Rzgów wraz z Wojewódzkim Specjalistycznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy
w Wolicy koło Kalisza.

Badania w których, po uprzednim zarejestrowaniu się mogły wziąć  udział osoby powyżej 18 roku życia, objęły wykonanie zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej oraz spirometrię, czyli badanie określające sprawność płuc.

Prześwietlenia cyfrowym aparatem rentgenowskim wykonywane były w ambulansie  usytuowanym obok Urzędu Gminy, a badania spirometryczne w Sali Sesyjnej Urzędu. Po dokonaniu oceny lekarzy specjalistów chorób płuc, wyniki badań zostaną przesłane na adresy domowe pacjentów.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem  i w ciągu pięciu godzin jej trwania 55 osób  poddało się badaniu RTG, a 44 wykonało badanie spirometryczne.