Przejdź do treści
Sprawy Urzędowe
Facebook
Portal rzgow.gmina.plus daje możliwość pobierania wniosków oraz wysłania ich przez internet
Projekty Unijne



visibility WERSJA DLA NIEDOWIDZĄCYCH
text_fields ROZMIAR: A A A   
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
  • Strona Główna Gmina Rzgów
.

Archeolodzy odkryli pozostałości osad sprzed kilku tysięcy lat

Liczące nawet kilka tysięcy lat pozostałości po osadach z czasów kultury łużyckiej, kultury pomorskiej, wpływów rzymskich oraz wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy na terenie gminy Rzgów. – W skali regionu, dawnego województwa konińskiego, jest to coś niespotykanego – ocenia Krzysztof Nowaczyk nadzorujący prowadzone prace.

Pozostałości dawnych osad odkryte zostały na terenie sołectwa Dąbrowica. To ok. 140 grobów i jam gospodarczych, szczątki ówczesnych mieszkańców tych terenów oraz przedmioty codziennego użytku. Wśród znalezionych przedmiotów są m.in. fragmenty ceramiki, nóż gospodarczy, czy ozdoby. Jak wyjaśnia Krzysztof Nowaczyk z Pracowni Archeologicznej Arkadia w Lesznie, która prowadzi prace, odkryte w gminie Rzgów pozostałości pochodzą z kilku osad. Najwcześniejsze przedmioty datowane są na IX – V w. p.n.e., czyli czasy kultury łużyckiej oraz kultury pomorskiej. Kolejne są relikty osady z wpływów rzymskich z początku naszej ery i pozostałości z ok. IX w. n.e., czyli czasów wczesnego średniowiecza.

– W skali regionu, dawnego województwa konińskiego, jest to coś niespotykanego. Takich osad z cmentarzyskami, które datowane są na od 2500 do 3000 lat od naszych czasów, jest niewiele.

Pierwsze prace, jeszcze wtedy tylko powierzchniowe, wskazujące na możliwe położenie w tym miejscu dawnych osad opublikowane zostały w latach 80. Prowadzony wtedy był projekt pod nazwą Archeologiczne Zdjęcie Polski. Dopiero ponad 40 lat później relikty doczekały się odkopania. Na terenie gminy Rzgów prowadzone były bowiem odwierty w poszukiwaniu gazu. Należące do Skarbu Pańtwa PGNiG zleciło badania archeologiczne, które potwierdziły wstępne ustalenia z lat 80.

– Nie spodziewaliśmy się takiego odkrycia. Osada położona jest stosunkowo niedaleko od obecnej miejscowości Rzgów, to niecałe dwa kilometry. Za moment będziemy mieć do czynienia z czymś niezwykłym – opracowaniem historii, o której pewnie nasi następcy będą się uczyć – mówi Grzegorz Matuszak - Wójt Gminy Rzgów.

Jak wyglądały dokładnie osady – to na razie wiemy tylko w ogólnym zarysie. Odkryte jamy gospodarcze służyły przechowywaniu żywności, w osadach dominowała zapewne zabudowa półziemiankowa. Ilu mieszkańców mogło w nich żyć to okaże się dopiero po analizie znalezionych szczątków ludzkich. Wszystkie odkryte na tym terenie pozostałości poddane zostaną późniejszym badaniom, a w ich wyniku powstanie publikacja naukowa. Same przedmioty pozostaną jednak na terenie regionu, trafią najprawdopodobniej do Muzeum Okręgowego w Koninie.

Autor: LM.pl

Materiał wideo (KLIKNIJ poniżej)


    Biuletyn Informacji Publicznej  Dziennik Ustaw  Monitor Polski  ePUAP

    Pogoda w naszej Gminie

    28
    marca 2024

    Dziś są imieniny:
    brak wydarzeń

    DRUKI DO POBRANIA CEEB GOSPODARKA ODPADAMI INWESTYCJE 2022 Czyste Powietrze TWÓJ DZIELNICOWY Zamówienia Publiczne DOSTEPNOŚĆ UNIA EUROPEJSKA Państwowy Fundusz Celowy Pomoc Prawna MAPA GMINY GISON CERTYFIKATY KLAUZULE INFORMACYJNE WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ GEOPORTAL POWIATU KONIŃSKIEGO


    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Administracji i Cyfryzacji.
    strzałka do góry