Amerykańscy żołnierze w Gminie Rzgów

Na zaproszenie władz powiatu konińskiego i gminy Rzgów 10 marca 2016 r. gościli w Sławsku żołnierze jednostki amerykańskiej współdziałającej w ramach kontaktów sojuszniczych z 33 Bazą Lotniczą w Powidzu.
 Współpracując od wielu lat z polską jednostką wielokrotnie uczestniczyli w wydarzeniach organizowanych przez powiat koniński z aktywnym udziałem kół gospodyń wiejskich, zawsze wyrażając swój podziw dla ich kunsztu kulinarnego i dbałości o polskie tradycje regionalne.
I tak zrodził się pomysł spotkania w Sławsku, którego celem było przybliżenie lokalnej kultury i zwyczajów, ze szczególnym uwzględnieniem potraw naszej tradycyjnej  kuchni. Zaproszenie Starosty Konińskiego i Wójta Gminy Rzgów przyjęli piloci armii amerykańskiej na czele z dowódcą Lt col Jasonem Repak, stacjonujący w 33 Bazie w Powidzu, a także Dowódca Grupy Działań Lotniczych ppłk Krzysztof Szymaniec oraz rzecznik prasowy jednostki w Powidzu mjr Grzegorz Schmidt.
„Smakowanie lokalnych potraw to ważna część poznawania kultury obcego kraju” – mówił starosta Stanisław Bielik zapraszając gości na poczęstunek. Podkreślił również znaczenie folkloru dla lokalnych społeczności odwołując się do aktywności kół gospodyń wiejskich, które w tym roku obchodzą w Polsce 150-lecie istnienia.
Amerykańcy żołnierze nie kryli podziwu dla dań z lokalnej i znanej ze smaku kuchni sławskich gospodyń. Ze szczególnym entuzjazmem gości spotkały się: kaczka faszerowana, pierogi z różnorodnym nadzieniem, placek drożdżowy i słynny sławski chleb. Piloci zapewniali też o swojej sympatii dla Polaków odnosząc się z dużym uznaniem do ich gościnności i serdeczności.

października 2017