Świąteczne spotkanie

Coraz większymi krokami zbliża się ten jeden, jedyny w roku magiczny dzień - Wigilia. Dzień, w którym mijają spory a gości miłość, radość i ciepło rodzinne. Wieczór, który spędzamy wspólnie z najbliższymi, łamiąc się opłatkiem i składając sobie życzenia. Dlatego też w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie odbyło się ostatnie już w tym roku świąteczne spotkanie , na które przybyły „małe skrzaty” z kl. I Szkoły Podstawowej w Rzgowie wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Majewską.

Czytano oczywiście książeczki o tematyce  świątecznej, między innymi o „Rubinowym serduszku”, „Strażniczce świątecznego drzewka” , „Wigilijny skarb” i inne.  Jak miło było słuchać o Mikołaju, bombkach i innych świątecznych akcentach. Poczuć magię zbliżających się  świąt…. Tym razem dzieci wysłuchały fragmentów w wykonaniu Pań z biblioteki  tj. p. Alicji Drop oraz p. Doroty Eltman a także swojej wychowawczyni.

Starym zwyczajem w naszej bibliotece, podczas spotkań z dziećmi nie mogło zabraknąć również zabaw. Pierwsza z nich to „Tajemnicza skarpeta Mikołaja”. Każde dziecko mając zawiązane oczy losowało  przedmiot znajdujący się w skarpecie i zgadywało co to jest. Pierwszaki poradziły sobie z tym celująco. Następne zadanie to „Rozsypanka literowa”. Z rozrzuconych liter trzeba było ułożyć świąteczne wyrazy. Wydawało się to trudne, lecz „małe skrzaty” pokazały, że literki mają w „jednym paluszku” i nie stanowiło to dla nich problemu. Z następnym zadaniem również nie mieli trudności.   Na zadawane im zgadywanki odpowiadali śpiewająco. Największą frajdę sprawiła im zabawa „Ubieramy choinkę”. Każde    z dzieci losowało obrazek, na dane hasło wszyscy, którzy mieli takie same obrazki zamieniali się miejscami. W zabawie udział wzięły również  Panie. Była to zabawa ruchowa, która jest bardzo lubiana przez dzieci i sprawia wiele radości.

Na zakończenie spotkania pierwszaki zaśpiewały świąteczną piosenkę, w podziękowaniu otrzymały cukierki i kolorowanki.

Daria Kałasa
Gminna Biblioteka Publiczna w Rzgowie