Światowy Dzień Zdrowia

Depresja- porozmawiajmy o niej.

Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2017 jest depresjaInformacje związane z tą tematyką można zaleźć na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) www.who.int, Biura WHO  w Polsce www.who.un.org.pl oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji.
1. Kampania „Depresja – porozmawiajmy o niej” – założenia
2. „Depresja – czym jest ta choroba?”
3. http://twarzedepresji.pl/o-depresji/

Obchody Światowego Dnia Zdrowia  tradycyjnie zostały zaakcentowane w Zespole Szkół w Sławsku,  na apelu dla klas I-VI, który rozpoczęła p. K. Bartosik- lider zespołu ds. promocji zdrowia. Podczas spotkania psycholog szkolny- p. A. Mielnik przybliżyła podstawowe informacje dotyczące depresji, w których zaakcentowała, że depresja to choroba charakteryzująca się uporczywie utrzymującym się uczuciem smutku, utratą zainteresowania czynnościami, które na ogół sprawiają chorej osobie przyjemność. Często towarzyszy jej  niezdolność do wykonywania codziennych czynności i stan ten utrzymuje się co najmniej przez okres dwóch tygodni. Ponadto, u osób cierpiących na depresję, można zauważyć: brak energii, zmiana apetytu, dłuższy lub krótszy sen, stany lękowe, trudności z koncentracją, niezdecydowanie, niepokój, poczucie bycia bezwartościowym, poczucie winy i beznadziei, myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze.

Każdy może zachorować na depresję. Dlatego ta kampania adresowana jest do wszystkich, bez względu na wiek, płeć, czy status społeczny. Ważnym elementem było też zwrócenie uwagi na 15 zasad: „Czego nie mówić osobom z depresją”.

W dalszej części apelu uczniowie przedstawili zadania:

Klasy I-III realizowały temat na podstawie baśni H. CH. Andersena „Brzydkie Kaczątko”:

• Kl. I –wykonanie pracy plastycznej;
  • Kl. IIa i IIb- przygotowanie radosnych emotikonów;
  • Kl.IIIa i IIIb- napisanie listu do Brzydkiego Kaczątka.

Klasy IV-VI przygotowały zadania dotyczące poprawy samopoczucia:

• Kl.IV- przygotowanie informacji na temat  produktów poprawiających samopoczucie;
  • Kl.V- zapisanie cytatów dotyczących pozytywnego myślenia;
  • Kl.Via i VIb- wykonanie fiszek z pozytywnym hasłem.

Dodatkowo uczniowie kl. IIIa,  IV oraz kl. VI przygotowali też plakaty dotyczące podstawowych zagadnień związanych z chorobą, skutków jej powstawania oraz zapobiegania.

Pielęgniarka szkolna, p. E. Biernacka, m. in. zwróciła uwagę na to, jak ogromny wpływ na samopoczucie ma zdrowe odżywianie. Zdrowie psychiczne zależy również od naszej diety, od tego czy jemy zdrowo.

Na zakończenie apelu Dyrektor szkoły, p. I. Maziarz, podziękowała wszystkim za zaangażowanie  w wykonanie zadań oraz życzyła radości i wiosennego nastroju.

Ponadto, w ramach obchodów ŚDZ, pedagog szkolny p. M. Bartczak, podczas zebrania z Rodzicami przeprowadziła pogadankę nt. depresji. Nauczyciel wychowania fizycznego, p. P. Kopczyński, przeprowadził zajęcia sportowe.

Wszystkim dziękujemy za udział w obchodach Światowego Dnia Zdrowia 2017r.